Vzbura profesora Gordona Kleina – Študenti a Kalifornská univerzita proti „rasistickému“ pedagógovi

Branislav Michalka
8. októbra 2021
  Spoločnosť  

Asi je zbytočné neustále uvádzať príspevky popisujúce súčasnú kultúrnu revolúciu v USA tými istými slovami, ale čo iné sa dá napísať o krajine, v ktorej dospelo ľavicovo-liberálne šialenstvo do momentálneho štádia, než to, že sa tam pred našimi očami odohráva definitívny kolaps tradičnej európskej kultúry a oficiálna inštalácia neomarxistickej ideológie, ktorú darovali Amerike emigranti z Frankfurtskej školy, zrejme ako výraz vďaky za záchranu pred národnosocialistickým režimom v Nemecku. Všetky prirovnania ku skúsenosti s ľavicovým totalitným režimom, ktoré dnes používajú pamätníci z Východu pri pohľade na Západ, sedia ako uliate, takže úvody k príspevkom z tohto prostredia sa budú zrejme ešte veľmi dlho notoricky opakovať.

Zdroj: Youtube

A máme tu ďalšiu analógiu, tentokrát s maoistickým plánom prevýchovy starých univerzitných pedagogických štruktúr, skrátka učiteľov, v rámci kultúrnej revolúcie, ktorú odštartoval veľký predseda Mao v 60. rokoch. Podobný proces, samozrejme s lokálnymi sociálno-kultúrnymi špecifikami, prebieha dnes na vysokých školách v USA.

Najznámejšou obeťou tohto pokrokového procesu sa stal v poslednom období profesor Gordon Klein, lektor účtovníctva na elitnej Anderson School of Management, ktorá je súčasťou University of California v Los Angeles (UCLA). Nie je to škola hociaká. V roku 2020 zaradil portál US News and World Report túto školu na 16. miesto rebríčka kvality v USA. Profesor Klein pôsobí na univerzite takmer štyri desaťročia a vyučuje systém federálneho zdaňovania a obchodné právo. Nie je to teda žiadny narýchlo zohnaný káder, na doplnenie stavu.

Známym sa jeho príbeh stal predovšetkým v posledných septembrových a októbrových dňoch, pretože média začali verejne informovať o žalobe, ktorú podal proti svojim nadriadeným a svojej alma mater.

Všetko začalo v máji 2020, keď profesor dostal e-mailovú správu od veľmi aktívneho ľavicového študenta, akých sme kedysi poznali aj v Socialistickom zväze mládeže, so žiadosťou o „špeciálne zaobchádzanie“ voči „študentom z nedostatočne zastúpených skupín“ (v preklade do jazyka dezolátov: černosi) ohľadom ich záverečných skúšok. Správa apelovala na to, že v Minneapolise zomrel čierny občan George Floyd a po celej krajine prebiehajú protesty, pod vedením hnutia BLM.

K čiernym študentom, ktorí sú rozrušení, musia sa zapájať do boja proti, údajne všadeprítomnému, belošskému rasizmu a nemajú teda čas na také podružné veci, akými sú štúdium a príprava na skúšky, navrhoval zaujať tento aktívny študent ideovo zodpovedný postoj, v rámci ktorého by sa znížili kritériá kladené na ich vedomosti a tým pádom by sa im dávali lepšie známky.

A tu spravil profesor Klein prvú chybu. Namiesto toho, aby uvedomelo sľúbil černošským študentom „špeciálne zaobchádzanie“, rozhodol sa na výzvu odpovedať nasledovne:

Ďakujem za váš návrh, uvedený v e-maile, aby som vzhľadom na tragédiu v Minnesote poskytol čiernym študentom špeciálne zaobchádzanie. Viete mená spolužiakov, ktorí sú čierni? Ako ich môžem identifikovať, keď máme teraz online hodiny?

Existujú študenti, ktorí môžu mať zmiešaný pôvod, napríklad polovicu černošskú a polovicu ázijskú. Čo navrhujete, aby som vzhľadom k nim urobil? Úplný ústupok, alebo polovičný?

Neviete, či nejakí študenti náhodou nepochádzajú z Minneapolisu? Lebo predpokladám, že tí sú pravdepodobne obzvlášť zdevastovaní. A domnievam sa, že ešte zdevastovanejší by mohli byť aj nejakí belošskí študenti, najmä preto, že niektorí si môžu o nich myslieť, že sú rasisti, aj keď nimi nie sú.“

Po týchto ironických sentenciách, ktoré vhodne demonštrovali absurdnosť požiadavky zvýhodnenia študentov na podklade farby pleti, Klein vo svojej odpovedi celú požiadavku odmietol slovami:

Pamätáte si, ako Martin Luther King skvele vyhlásil, že ľudia by nemali byť hodnotení na základe farby pleti? Nemyslíte si, že by vaša požiadavka bola v rozpore s týmto napomenutím?

Keď sa aktívny mladý americký komsomolec spamätal z prvotného ohromenia nad toľkým rasizmom a z nehoráznej drzosti pána profesora, rozhodol sa okamžite informovať o profesorovej zvrhlosti svojich pokrokových kolegov. A reakcia na seba nenechala dlho čakať. Ako šibnutím čarovného dúhového prútika sa objavila petícia, v ktorej pokrokoví študenti vyzývali na prepustenie profesora Kleina z UCLA. Petíciu podpísalo čoskoro viac ako 21 000 rozhorčených, alebo možno aj ustráchaných signatárov. V dokumente, ktorý nápadne pripomína štylizované kolektívne listy pracujúcich, v čase komunistických monsterprocesov, sa píše:

Žiadame vás o podporu pri ukončení profesúry profesora Kleina, za jeho mimoriadne necitlivú, odmietavú a žalostne rasistickú odpoveď na žiadosť jeho študentov o empatiu a súcit v čase občianskych nepokojov.


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Vzhľadom na jeho znalosti etiky a zodpovednosti by sa dalo očakávať, že profesor Klein sa bude držať vyššieho sociálneho štandardu, najmä vzhľadom na jeho pozíciu pedagóga v rámci vyššieho vzdelávania. Jeho reakcia na študentov bola však nevhodná, odmietavá a vysoko necitlivá. Zabitie Georga Floyda odhalilo brutalitu, ktorá bola taká náhodná a tak krutá, že odzrkadľuje úplnú dehumanizáciu života čiernych ľudí. Je teda pochopiteľné, že študenti na celoštátnej úrovni obzvlášť černošskí študenti majú problém zamerať sa teraz na svoje vzdelanie, v prípade veľkých sociálno-politických nepokojov, ktoré sa týkajú aj ich budúcnosti, ich ťažkej situácie v tejto krajine.

Očividný nedostatok empatie a neochoty profesora Kleina vychádzať v ústrety svojim študentom v čase protestov, svedčí o jeho apatickom postoji k tejto záležitosti. Jeho návrh, že študent s jedným čiernym a jedným ázijským rodičom by mal mať špeciálne zaobchádzanie o polovicu menšie ako celý čierny, je absurdne rasistický prístup. Navyše jeho tvrdenie, že biely študent z Minneapolisu môže byť ešte viac zničený (…), pretože niektorí si môžu myslieť, že je rasista ukazuje jeho ignoranciu, zaujatosť a jeho hrubú neschopnosť pochopiť závažnosť systematického násilia, diskriminácie a obáv, s ktorými sa v tejto krajine stretávajú černosi.

Jeho správanie neodráža rešpekt a spravodlivosť, ktoré UCLA predstavuje ako inštitúcia. A pritom profesor Klein, na svojej profilovej stránke Anderson School of Management tak dôrazne uvádza: Naučiť sa účtovníctvo, alebo akúkoľvek kvantitatívnu disciplínu bez súčasného dôrazu na etické správanie nie je skutočné vzdelávanie.

Žiadame vás teraz o podporu pri vymedzení profesora Kleina do rovnakých etických štandardov, o ktorých tvrdí, že sú nevyhnutné pre celostné a inkluzívne vzdelávacie skúsenosti, a ktoré vyžaduje od svojich študentov, ako vedúci vzdelávania. My, študenti, odmietame ďalej podporovať Gordona Kleina a žiadame, aby bol jeho pracovný pomer ukončený čo najskôr.“

Andersonova škola, podobne ako väčšina súčasných vzdelávacích ústavov na Západe, reagovala okamžite a bez váhania. V duchu politickej korektnosti, samozrejme. Vydala vyhlásenie, ktoré znie:

Rešpekt a rovnosť pre všetkých sú základnými zásadami spoločnosti UCLA. Bolo veľmi znepokojujúce dozvedieť sa o tomto e-maile. Ospravedlňujeme sa študentovi, ktorý ho dostal a všetkým, ktorí boli rozrušení a urazení, ako sme aj my sami.“

Budova UCLA
zdroj: Flickr

Následne škola pozastavila na tri týždne pedagogickú činnosť profesora Kleina. Viacerí profesori, jeho kolegovia, sa pokorne a skrúšene za neho ospravedlňovali, dištancovali sa od jeho výrokov a mali zrejme výčitky svedomia za to, že sa s takým ideologickým netvorom celé roky stretávali bez toho, aby rozpoznali jeho reakčnú zvrhlosť. Očakávalo sa pravdepodobne, že profesor Klein, podobne ako profesori v Číne počas kultúrnej revolúcie, po trojtýždňovej prevýchovnej kúre, príde ako ideovo obrodený človek.

Namiesto toho profesor Klein vystúpil na televíznej stanici Fox News v programe Laury Igrahamovej, aby sa nie kajal, ale obhajoval. Uviedol, že samo vedenie školy rozposlalo deň pred osudným e-mailom smernicu, v ktorej nariaďovalo konanie skúšok podľa zavedených smerníc a ako jediné možné ospravedlnenie uvádzalo autonehodu alebo smrť v rodine.

Dekan ústavu Antonio Bernardo, reagoval na tieto opovážlivosti tým, že vydal vyhlásenie, v ktorom vyzval na dodržiavanie diverzity a inkluzívnosti. Podľa neho sú ľudia neustále „šokovaní“ ako málo čiernych študentov navštevuje elitné obchodné školy. Uviedol, že je neprípustné, aby z 13 % populácie USA, ktorú predstavujú černosi, tvorili na elitných školách len zlomok celkového stavu študentov. Podľa prieskumu portálu US News predstavovali čierni študenti len 4,6 %. Príčinu vidí dekan v nedostatočnej rozmanitosti a ne-inkluzívnosti. Nezáujem černošskej populácie, ani nedostatok obchodného ducha, čo vôbec nemusí byť z kresťanského pohľadu negatívum, za tým nehľadá. A takí ľudia ako profesor Klein, tieto ciele svojím prístupom ničia. Ako však dodáva sarkasticky a s pravou revolučnou odvahou Bernardo: „Nanešťastie pre profesora Kleina, majú širšie záujmy univerzity spravidla prednosť pred záujmami jednotlivých profesorov, vrátane takých, ktorý sa sťažujú vo Fox News na svojich predstavených.“

To, čo nasledovalo zo strany Gordona Kleina, bolo ešte nehoráznejšie, ako jeho predchádzajúce škandály. Rozhodol sa školu aj dekana žalovať a momentálne prebieha súdny proces, v ktorom je dekan obvinený zo snahy prepustiť profesora Kleina, čomu bolo zabránené len vďaka odmietnutiu tohto postupu niektorými vedúcimi UCLA. Každopádne suspenzia nasledovala tak či tak a Klein sa v súčasnosti zmenil na verejného žalobcu zvráteného neomarxistického systému, ktorý v záujme umelého rovnostárstva sociálnych inžinierov, protežuje nižšie vedomosti na základe vhodného rasového pôvodu.

Ako uvádza, následkom kampane voči svojej osobe bol prepustený z poradenských miest v advokátskych kanceláriách a iných spoločnostiach. V žalobe uvádza, že utrpel traumu s následkami na telesné zdravie. Jeden z dôvodov, pre ktorý podal žalobu, je ohrozenie akademickej slobody. Nechce, aby sa žiadny zamestnanec „krčil v strachu a dal sa umlčať“.

Urobil som to, pretože škola sa mi pomstila a aj ďalší pedagógovia čelia tlaku. Považoval som za dôležité, aby niekto vystúpil a povedal – dosť! Mám na to právnické školenia a schopnosti, takže to budem stupňovať“, uviedol pre noviny The Washington Times.

Klein naďalej verejne vystupuje proti „svojim predstaveným“, ktorí mu nemohli kvôli vystúpeniu vo Fox News prísť na meno: 4. októbra vystúpil so svojou obžalobou v šou Tuckera Carlsona a 5. októbra v relácii Laury Ingrahamovej na Fox News.


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!