Vo Francúzsku to stále vrie


11. mája 2021
  Krátke správy - Spoločnosť

Vo Francúzsku to ohľadom otvoreného listu generálov nielenže neprestalo vrieť, ale portál Valeurs Actuelles –, ktorý uverejnil prvý list v polovici apríla – uverejnil v nedeľu 9. mája aj nový list vojakov adresovaný prezidentovi Macronovi a francúzskym politikom.

K prvému listu, ktorý spomína termíny ako „narastajúce napätie“, „množiace sa násilnosti“, či dokonca „hroziaca občianska vojna“ sa vyjadrili už takmer všetci politici. Vo všeobecnosti platí, že socialistickí politici list tvrdo odmietajú a jeho signatárov nazývajú „pravicovými pučistami“. Naopak, politické spektrum blízke Marine Le Penovej sa signatárov plne zastalo aj napriek tomu, že sú títo politici, vrátane samotnej Marine, v každom médiu pod tvrdou paľbou kritiky. Ako najkontroverznejšiu vnímajú média a establišment práve stať o tom, že ak situáciu nezačne riešiť vláda, môže ju začať riešiť armáda na vlastnú päsť.

Tvrdú rétoriku však bolo počuť aj medzi samotnými vysokými predstaviteľmi armády. Za zmienku stojí otvorený list bývalého vojenského duchovného parašutistov, otca Richarda Kalka, generálovi Francoisovi Lecointremu. Otec Kalka, ktorý vo vojsku slúžil medzi rokmi 1985 – 2015, generálovi vyčíta čistku stále slúžiacich vojakov, ktorí list podpísali. Kňaz mimo iného uvádza:

Ako vieš alebo sa možno snažíš zabudnúť, dva- trikrát sme boli v spoločnej operácii. Dnes opäť bojujeme, ale tento boj je iný … Ty dnes trestáš vojakov – nazývam ich „vojakmi“ – bez ohľadu na ich hodnosť, pretože mali odvahu ísť do ohňa; ty máš uniformu toho prvého (vojaka), no myslíš iba na seba a na svoj postup. Si na seba hrdý?“

Úprimne ťa ľutujem. Ak si veriaci, jedného dňa sa za toto budeš zodpovedať pred Bohom… Vrhol si hanbu na starších (vojakov) a potrestal si mladších kvôli ich odvahe.“

Zatiaľ čo prvý list podpísali vo väčšine už vojaci mimo služby, ten nový podpisovali vojaci v aktívnej službe. List začína tým, že sa vojaci zastávajú bývalých generálov a signatárov prvého listu, ktorí „bojovali proti všetkým nepriateľom Francúzska“. Samých seba nazývajú signatári listu „generáciou ohňa“, ktorá bojovala „v ohni Afganistanu, Mali, centrálnej Afriky , či inde“.

Mnohí sme stratili svojich kamarátov. Nasadzovali svoj krk za zničenie islamizmu, ktorý ste vy importovali na našu pôdu… Vnímame, že nenávisť ku Francúzsku a kjeho dejinám sa stáva normou“, píše sa v liste.

Vojaci vyhlasujú, že sa nehlásia ku žiadnej politickej frakcii, avšak vidia, že ich krajina sa nachádza v hlbokej kríze. Zároveň varujú, že to, čo sa deje vo Francúzsku, skutočne vykazuje prvotné príznaky hroziaceho „kolapsu“ a nástupu „chaosu a násilia“.

Ak vypukne občianska vojna, armáda nastolí poriadok na svojej domácej pôde, pretože o to bude požiadaná… Nikto nechce takúto strašnú situáciu, ani naši predstavení, ani my. Ale áno – občianska vojna sa vo Francúzsku opäť rozdúchava a vy to moc dobre viete.

Na portáli Valeurs Actuelles je pod listom možnosť elektronického podpísania sa pod list. V čase písania tohto príspevku bolo pod listom vyše 200-tisíc elektronických podpisov čitateľov.

MG

Zdroj: valeursactuelles.com, zdroj titulného obrázka


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!