Viktor Orbán vyzýva na boj - Christianitas

Viktor Orbán vyzýva na boj

Grzegorz Górny
27. augusta 2021
  Politika  

Maďarský Fidesz sa rozhodol urobiť z ochrany detí pred gender ideológiou hlavnú tému nadchádzajúcej volebnej kampane. Bol by podobný scenár možný aj u nás?

Zdroj: TASR

V júni parlament v Budapešti schválil zákon na ochranu maloletých pred pedofíliou, pornografiou a nekontrolovanou sexualizáciou. Maďarskí zákonodarcovia rozhodli, že nikto nemá právo poskytovať sexuálnu výchovu detí bez vedomia a súhlasu ich rodičov, propagovať medzi nimi zmenu pohlavia a homosexualitu a podkopávať biologickú pohlavnú identitu, s ktorou sa narodili. Podľa poslancov je povinnosťou štátu chrániť maloletých pred takýmito aktivitami až do dovŕšenia 18 rokov.

Zákon kritizovali mnohí na Západe, nielen ľavicovo-liberálne strany, ale aj tí, ktorí sa označujú za kresťanských demokratov, ako napríklad Ursula von der Leyenová z nemeckej CDU. Táto vyčíta maďarskému zákonu, že „vyslovene diskriminuje ľudí na základe ich sexuálnej orientácie“. Najpopulárnejší kresťanský bloger v USA, Rod Dreher, ktorý si prečítal znenie zákona, tvrdí, že nový zákon nikoho nediskriminuje, ale chráni deti tým, že medzi nimi a LGBT aktivistami vytvára jasnú hranicu.

Ursula von der Leyenová odpovedala priamo hovorcovi maďarskej vlády Zoltánovi Kovácsovi, ktorý napísal: „Ako matka siedmich detí určite chápete, aké je dôležité vychovávať svoje deti v takýchto citlivých otázkach, ktoré si od vás vyžadujú istú mieru delikátnosti. Práve o toto ide v tomto zákone. A ešte aj o prísnejšie tresty za pedofilné zločiny. Aký s tým máte ako kresťanská demokratka problém?

Najdôležitejšiu odpoveď na kritiku zo Západu však dal Viktor Orbán, ktorý sa rozhodol osloviť maďarský ľud v tejto otázke a vyhlásil všeobecné referendum, v ktorom majú byť tieto otázky:

1) Podporujete na verejných školách organizovanie vyučovania o sexuálnej orientácii pre neplnoleté osoby bez súhlasu rodičov?

2) Podporujete propagáciu zákrokov na zmenu pohlavia u neplnoletých?

3) Podporujete dostupnosť liečby zmeny pohlavia pre neplnoleté osoby?

4) Podporujete neobmedzené vystavovanie maloletých sexuálnemu mediálnemu obsahu, ktorý môže ovplyvniť ich vývoj?

5) Podporujete premietanie audiovizuálneho obsahu, ktorý propaguje zmenu pohlavia u maloletých?

Tým, že sa maďarský premiér rozhodol uchýliť k priamej demokracii, začal novú politickú hru, ktorá má tri rozmery: strategický, operačný a taktický.

Strategický rozmer: záchrana civilizácie

Viktor Orbán je presvedčený, že v boji proti rodovej ideológii ide o viac, než iba o osud Maďarska a budúcnosť našej civilizácie. Podľa jeho názoru súčasná antropologická revolúcia, ktorá reprodukuje staré marxistické myšlienkové vzorce v nových formuláciách, predstavuje pre Západ smrteľnú hrozbu. Keďže má za sebou skúsenosť so životom v komunizme, v utopických projektoch sociálneho inžinierstva vidí totalitárny potenciál. Vidí, že tam, kde víťazí ideológia LGBT, končí sloboda slova, svedomia, náboženstva a dokonca aj vedeckého výskumu a začína diktatúra. Uvedomuje si, že ideológia postavená na falošnej antropológii a porušujúca prírodné zákony sa skôr či neskôr musí obrátiť proti človeku samotnému.

Maďarská vláda preto v roku 2018 vyškrtla genderové štúdie zo zoznamu univerzitných predmetov. Viktor Orbán vtedy vyhlásil, že genderizmus nie je veda, ale ideológia, rovnako ako kedysi marxizmus-leninizmus. Kedysi boli na univerzitách katedry vedeckého socializmu, ale tie zanikli s pádom komunizmu. Podľa lídra Fideszu univerzita nie je miestom propagovania ideológií, ale získavania vedomostí, a preto na nej genderizmus nemá miesto. O dva roky neskôr parlament v Budapešti prijal zákon, podľa ktorého sa v matrike môže uvádzať iba biologické pohlavie osoby pri narodení, čo znemožňuje úradné uznanie zmeny pohlavia. V tejto súvislosti je nedávno prijatý zákon proti pedofílii pokračovaním procesu, ktorý sa začal už skôr.

Operatívny rozmer: vyhrať voľby

Najbližšie parlamentné voľby sa v Maďarsku budú konať na jar budúceho roka. Rozhodnutie o referende vytvára naratív, ktorý bude dominovať volebnej kampani. Týmto spôsobom Orbán vnucuje svoje podmienky hry tým, že určuje hlavnú tému sporu. Neurobil by to, keby si nebol istý, že v tejto otázke bude mať podporu väčšiny obyvateľstva.

Odvolávanie sa na vôľu ľudu je Orbánova osvedčená metóda, ktorú prvýkrát použil ešte v čase, keď bol v opozícii. V marci 2008 sa z iniciatívy Fideszu konalo referendum s tromi otázkami, ktoré priamo súviseli s reformami iniciovanými socialistami. Vláda Ferenca Gyurcsányho vtedy zaviedla školné pre študentov študujúcich na štátnych univerzitách, poplatky za poradenstvo u rodinného lekára, návštevy zubára a ambulantnú starostlivosť a denný poplatok za nemocničné lôžko v prípade hospitalizácie. Referendum prinieslo Fideszu drvivé víťazstvo. Na všetky tri otázky odpovedalo viac ako 80 percent voličov tak, ako chcel Orbán, čím zmaril zmeny, ktoré vykonal Gyurcsány. Najväčším úspechom však bol masívny presun elektorátu od ľavice k pravici.


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Tento plebiscit nanovo definoval politickú scénu a postavil do protikladu neoliberálne Maďarsko (Socialistická strana) so solidárnym Maďarskom (Fidesz). Väčšina Maďarov sa výrazne prikláňala k tejto druhej vízii.

Orbán urobil podobný manéver pred poslednými voľbami, keď vypísal referendum o migračnej kríze. Išlo o priamu reakciu na pokus Bruselu vnútiť Maďarsku mechanizmus nútených kvót na relokáciu utečencov. Otázka položená občanom v októbri 2016 znela: „Chcete, aby Európska únia mohla nariadiť, aj bez súhlasu parlamentu, povinné usídlenie v Maďarsku iných osôb než maďarských občanov?“ Aj v tomto prípade drvivá väčšina voličov (98 %) hlasovala za Fidesz a odmietla projekt EÚ. Keďže sa téma migrácie stala hlavnou témou volebnej kampane, priviedla Fidesz k víťazstvu a tretej ústavnej väčšine po sebe.

Orbán aj teraz určil podmienky hry tým, že z otázky genderovej ideológie urobil hlavné pole konfrontácie. Opozícia si je vedomá, že v tomto strete prehráva, keďže väčšina Maďarov je za ochranu detí pred ofenzívou LGBT. Maďari sú voči ľuďom s homosexuálnymi alebo transsexuálnymi sklonmi tolerantní, pretože sa domnievajú, že ide o ich osobnú záležitosť a nikto nemá právo zasahovať do ich súkromného života. Tá istá väčšina sa však zároveň stavia proti indoktrinácii svojich detí, vnucovaniu rodovej ideológie v školách či informovaniu neplnoletých o viacerých pohlaviach, ktoré si môžu slobodne vybrať. Táto väčšina je taká drvivá, že sa žiadna strana nerozhodla ísť proti prúdu a otvorene sa postaviť proti návrhu Viktora Orbána.

Preto sa protivládny tábor snaží dostať z palebnej línie. Nie je preto náhoda, že zo 199 poslancov budapeštianskeho parlamentu hlasoval proti novému zákonu iba jeden. Väčšina opozície nehlasovala a vyhýba sa otvorenej diskusii. Nežiada o pomoc svojich západných spojencov a dokonca s nechuťou vníma zahraničný tlak, pretože sa obáva, že je kontraproduktívny. Z jej pohľadu je šanca na víťazstvo nad Fideszom tým menšia, čím dlhší a búrlivejší bude spor o LGBT a čím viac sa do neho budú zapájať západní politici a aktivisti.

Môžu to však byť len slabé nádeje, pretože pre mnohé vplyvné kruhy na Západe je otázka LGBT jednou z „hodnôt, o ktorých nemožno vyjednávať“, a preto tento boj nevzdajú. Ak sa opoziční politici stanú rukojemníkmi týchto kruhov, Fidesz bude mať ľahšiu cestu k znovuzvoleniu.

Taktický rozmer: rozbiť opozíciu

Do boja s Fideszom sa po prvýkrát zapojí zjednotené opozičné zoskupenie šiestich strán: dve postkomunistické (Demokratická koalícia a Maďarská socialistická strana), dve zelené (Dialóg a Politika môže byť iná), liberálna (Hnutie Momentum) a nacionalistická (Jobbik). Jediným spojivom, ktoré ich spája, je túžba odstaviť Orbána od moci. Keďže programovo ich veľa vecí rozdeľuje, snažia sa vyhýbať diskusiám o akýchkoľvek odlišnostiach.

Rozhodnutie vládnuceho tábora však prinútilo opozíciu zaujať jasný postoj ku genderizmu. Päť strán sa nezúčastnilo hlasovania, zatiaľ čo Jobbik stál pred vážnou dilemou. Mal na výber: buď sa správať ako zvyšok opozície, a tak sa vzdať zvyškov svojej predchádzajúcej konzervatívnej identity, alebo hlasovať bok po boku s vládnou stranou, a tým ohroziť jednotu opozície. Jobbik si zvolil druhú možnosť a podobne ako Fidesz hlasoval za ochranu detí. Týmto spôsobom Orbán vrazil klin do stredu opozície, ktorá sa snaží zjednotiť. Už teraz si niektorí homosexuálni aktivisti podporujúci ľavicu všímajú absurdnosť celej situácie. Nevedia pochopiť, ako môže byť najväčšou stranou v ich tábore, v ktorej vidia nádej na presadenie svojich genderových ideí, „homofóbny“ Jobbik.

Nie je preto jasné, či exotická koalícia vydrží do najbližších volieb, pretože má ďalšie ideové trhliny vyvolané Orbánom. Aj keď prežije, môže sa ukázať, že veľká časť jej voličov ju nebude voliť: predstavitelia novej ľavice nebudú chcieť podporiť spojenectvo s nacionalistami a nacionalisti s kozmopolitmi.

Po sociálnej voľbe: voľba identity

Vo voľbách v rokoch 2010 a 2014 sa Fidesz zameral na sociálne otázky. Po oboch víťazstvách nasledoval veľký finančný transfer spoločenským vrstvám, ktoré sa cítili poškodené neoliberálnym systémom, ktorý v Maďarsku zavládol po páde komunizmu. Týkalo sa to najmä obyvateľov vidieka, ktorý Budapešť dovtedy zanedbávala.

Pred ďalšími voľbami si však Orbán uvedomil, že „sociálne palivo“ nebude stačiť na tretie víťazstvo po sebe. Ľudia si ľahko zvyknú na ďalšie a ďalšie benefity, berú ich ako samozrejmosť a zabúdajú, komu za ne vďačia. Preto sa líder Fideszu v nasledujúcich dvoch voľbách zameral na otázky identity. V roku 2018 bola v hre národná identita ohrozená nekontrolovanou vlnou imigrácie a subjektivitou štátu, teraz je to antropologická identita, najmä detí, ohrozená genderizmom. Orbán si nemusel vymýšľať umelé problémy, pretože skutočné výzvy mu priniesol sám život: najprv imigračná kríza, a teraz LGBT ofenzíva.

Maďarský premiér je na nový stret dobre pripravený. V tejto otázke má Fidesz za sebou nielen väčšinu verejnosti, ale aj médiá, ktoré chápu rozsah hrozby. Uvedomuje si, že agresívni aktivisti stojaci na druhej strane, ktorí sa snažia zničiť existujúci poriadok, odvolávajúc sa na ľudské práva, sami vystupujú ako obete. S takouto rétorikou je ťažké polemizovať aj pre mnohých konzervatívcov. Orbán však celú vec stavia inak: prvoradou hodnotou je dobro dieťaťa, ktoré si vyžaduje našu ochranu. Nesmieme dovoliť, aby sa maloletí stali obeťami dospelých. Dúhových aktivistov to stavia do ťažkej situácie: v protiklade k deťom nikdy nebudú môcť vystupovať ako obete.

Vyššie spomínaný Rod Dreher, ktorý strávil tri mesiace v Budapešti, hovorí, že mnohokrát hovoril s ľuďmi, vrátane mladých, ktorí sa sťažovali na vládu a najmä na korupciu úradov, ale často dodávali, že budú voliť Fidesz. Prečo? Američan cituje mladú Maďarku: „S bežnou korupciou sa dá žiť. Ale také veci, ako je vtĺkanie do hláv našich detí, že môžu mať jedno z 50 pohlaví? To je zlo. Toto nemôžeme dovoliť!

Ak by sa podobné referendum konalo u nás, väčšina dospelých by určite hlasovala proti požiadavkám rodovej ideológie. Sledujme teda udalosti v Maďarsku a poučme sa z nich.

© Všetky práva vyhradené. Článok bol prebraný z týždenníka wPolityce.pl.


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!