V Európskom parlamente bol po prvýkrát vystavený betlehem. Vďaka odhodlaniu jednej ženy - Christianitas

V Európskom parlamente bol po prvýkrát vystavený betlehem. Vďaka odhodlaniu jednej ženy


7. decembra 2022
  Krátke správy

Tohtoročné Vianoce priniesli do priestorov Európskeho parlamentu novinku: po prvýkrát v histórii umožnil Európsky parlament vystaviť katolícky betlehem vo svojom sídle v Bruseli. Doteraz ho predstavitelia tejto európskej inštitúcie považovali za „potenciálne urážlivý“.

Ilustračný obrázok, zdroj: pxhere.com

Najvýznamnejší symbol katolíckych Vianoc, ktorého vznik sa datuje do stredoveku a spája sa s menom sv. Františka z Asissi, sa podarilo v EP inštalovať vďaka úsiliu španielskej europoslankyne Isabely Benjumeaovej. Keď bola v roku 2019 zvolená, začala pripravovať pôdu pre inštaláciu betlehemu, ktorý osobne darovala, v parlamente. Narazila však na odpor európskych úradníkov.

Nasledujúci rok začala podnikať ďalšie kroky, ale odozva bola pre ňu skľučujúca. Jasličky s Božím Synom odmietol parlament inštalovať, pretože sú podľa kancelárie predsedu parlamentu „potenciálne urážlivé“ voči neveriacim. Isabela Benjumeaová sa však nevzdala. Pre španielske konzervatívne noviny ABC uviedla:

Stal sa z toho pre mňa istý druh krížovej výpravy, pretože považujem za neprijateľné, aby boli ignorované kresťanské korene Európy.“

Napokon tento rok jej úsilie podporila aj maltská predsedníčka EP Roberta Metsolová. Tá si však pre istotu ponechala aj zadné dvere pre možný ústup: betlehem bol zatiaľ vystavený len ako jednorázová „špeciálna prezentácia“, ktorá môže byť, ale aj nemusí byť v budúcnosti obnovená.

Betlehem vystavený v Európskom parlamente pochádza z Murcie, regiónu v juhovýchodnom Španielsku s veľkou tradíciou betlehemov a obrazov. Vytvorili ho remeselníci z dielne Jesúsa Griñána. Podobu betlehema si môžu čitatelia pozrieť tu:

Bez ohľadu na dojímavosť jasličiek a obdiv k odhodlaniu odvážnej poslankyne, by sme však nemali v tomto prípade upadať do nemiestneho optimizmu ohľadom úmyslov EP s kresťanmi v Európe. Budúce roky ukážu, či máme do činenia s miernym obratom ku skutočným európskym tradíciám, alebo ide len o účelovú taktiku v čase krízy a rozbúrených vášní. Alebo ešte horšia obava: Čo budú od kresťanov naši páni a vládcovia za tento drobný ústupok požadovať?

BM

Zdroj: Catholic News Agency, PCH24, Twitter, ilustračný obrázok, zdroj – pxhere.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Najnovšie články

Agenti, kolaboranti, zradcovia a udavači alebo Komu sa hojdá žalúdok, ten nech nelezie do politiky

Arcibiskup Fulton Sheen: „Takto spoznáte Antikrista!“

Genocída národov

Ako duchovní rodičia hnutia Wicca de facto potvrdili, že čarodejnícke procesy v minulosti boli úplne legitímne