V Bruseli slávnostne odhalili pamätnú lavičku Václava Havla. Ako symbol dialógu


13. októbra 2021
  Krátke správy - Spoločnosť

Nielen bývalý kórejský vodca Kim Ir Sen má pioniermi stráženú lavičku, ktorú podľa legendy poctil svojím revolučným pozadím, ale aj bývalý československý prezident, zaslúžilý globalizátor a „svetový dramatik“ Václav Havel už má svoju lavičku v Bruseli. Včera ju slávnostne odhalili v blízkosti Európskeho parlamentu, za prítomnosti českého veľvyslanca Pavla Kluckého. Či pri nej budú stáť čestnú stráž mladí bojovníci s klímou, to zdroje neuvádzajú.

Celá sedacia súprava sa skladá z okrúhleho stola v tvare „donutu“, situovaného okolo stromu v bruselskom parku, k nemu prislúchajú už zmienené dva posedy. Jeden zrejme pre imaginárneho Václava Havla a druhý zrejme pre niekoho, kto s ním túži viesť dialóg. V tomto duchu sa vyjadril veľvyslanec Klucký, keď uviedol, že toto štylizované posedenie treba symbolicky vnímať ako „priestor na otvorený dialóg a porozumenie“. Samozrejme, dialóg limitovaný heslom samotného pána prezidenta Havla: „Žiadna tolerancia pre netolerantných.“ A keďže za netolerantných sú označovaní všetci, ktorí majú nejaké výhrady k smerovaniu modernej európskej spoločnosti, tak by ten dialóg mohol byť vlastne takým stretnutím imaginárnych starých euro-papalášov s mladými klimatickými komsomolcami.

Na slávnostnom ceremoniáli pri príležitosti 10. výročia úmrtia Václava Havla sa okrem veľvyslanca ČR zúčastnila aj šéfka federálneho parlamentu Eliane Tillieuxová, primátor Bruselu Philippe Close a primátor Prahy Zdeněk Hřib. Tí spoločne prestrihli pásku a odhalili jednoduchú inštaláciu dvoch stoličiek okolo stola s nápisom Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí.

Veľvyslanec Klucký dokonca verí, že toto miesto sa môže stať priestorom, kde sa budú obyčajní ľudia stretávať s politikmi!

Môžu sa tu stretávať obyčajní ľudia s politikmi a my by sme chceli, aby sa toto miesto stalo novou tradíciou Bruselu a malo rovnaký význam ako rečnícky kútik v londýnskom Hyde Parku. Aby to bolo mesto dialógu. Sú tu dve stoličky a stôl, dvaja ľudia – a to už je dialóg.

Nepochybne, každý bruselský úradník a politik si rád vychutná posedenie a kávičku s predstaviteľmi miestnych dezolátov a ľudskej biomasy. Možno sa tak zarozpráva, že kvôli konštruktívnemu dialógu zabudne aj na svoje náročné povinnosti a bude musieť robiť nadčasy. Čo by však človek neurobil pre dialóg, že?

Klucký pripomenul, že v utorok sa začali na českom veľvyslanectve aj tradičné Európske dialógy Václava Havla. Bruselčania sa preto majú nepochybne na čo tešiť.

My, ktorí nežijeme v Bruseli nakoniec tiež. Ideologická rétorika, fetišizmus a gýčovitá presladenosť súčasného režimu naberá takú konzistenciu, ktorá nám do budúcnosti sľubuje ešte mnoho podobných zábavných správ. Vo výhľade by mohla byť Loďka dialógu Gréty Thunbergovej, Skládka dialógu Zuzany Čaputovej, Bankomat dialógu Maria Draghiho, Colnica dialógu Angely Merkelovej a množstvo ďalších podnetných edukatívno-demokratických pomôcok. Je treba len trochu chcieť a vyhrnúť si rukávy. A keď všetci ľudia dobrej vôle priložia ruku k dielu, než sa nadejeme, vyrastie nám pred očami nová spoločnosť, nové ľudstvo a nové miesta dialógu.

BM

Zdroj: TASR, titulný obrázok – Flickr


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!