V Británii sa chystá veľká kampaň za zrušenie monarchie - Christianitas

V Británii sa chystá veľká kampaň za zrušenie monarchie


13. januára 2022
  Krátke správy


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Britskí republikáni v pondelok ohlásili, že spúšťajú kampaň za zrušenie monarchie ako štátneho usporiadania. 95-ročná Alžbeta II. pritom už tento rok oslávi svoje diamantové jubileum – v júni, kedy v Buckinghamskom paláci sa uskutoční aj veľká štvordenná oslava, uplynie od jej korunovácie už 70 rokov.

Nová kampaň sa zameria práve na túto skutočnosť a ponesie názov „Not Another 70“ – „Nie ďalším 70“. Predseda organizácie s názvom „Republika“, Graham Smith, sa vyjadril:

Zatiaľ čo hlučná menšina bude chcieť osláviť sedemdesiatročné panovanie kráľovnej, všetci sa musíme začať pozerať do budúcnosti. Vyhliadky na kráľa Charlesa nie sú šťastné, pričom sa nám ponúka dobrá demokratická alternatíva.

Tou by malo byť zrušenie monarchie a jej nahradenie práve republikou. Smith pokračuje:

Je čas na serióznu diskusiu o našej ústave, príjmime, že Charles nie je to najlepšie, čo krajina môže ponúknuť a že ako národ sme celkom schopní zvoliť si hlavu štátu.“

Organizácia na svojej stránke republic.org.uk taktiež spochybňuje monarchiu ako inštitúciu prinášajúcu peniaze z turizmu, či zabezpečujúcu stabilitu krajiny. Naopak, „republikáni“ ju vnímajú ako finančne nákladnú, pokryteckú a zastaranú.

Toto je ošúchaná inštitúcia, ktorá si nezaslúži svoje pokračovanie. Je postavená proti hlboko zakoreneným demokratickým princípom nášho národa, je skorumpovaná a tajnostkárska, a to je zlé pre britskú demokraciu. Teraz je čas pozrieť sa na demokratickú budúcnosť – budúcnosť bez monarchie.

Prieskumy napriek tomu stále potvrdzujú, že nadpolovičná väčšina Britov si želá zachovanie súčasného systému. Až 61% opýtaných je za monarchiu. Na druhej strane, popularita princa Charlesa je výrazne nižšia – okolo 40 %. Niektoré hlasy preto volajú po jeho „preskočení“ a po korunovácii jeho syna Williama. Ten je s manželkou Cate a deťmi medzi verejnosťou veľmi obľúbený.

Inštitúcii monarchie v posledných mesiacoch a rokoch veľmi ublížilo niekoľko škandálov. V súčasnosti je v médiách najviac pertraktovaný Charlesov mladší brat, princ Andrew, ktorému hrozí súd za sexuálny styk s neplnoletým dievčaťom. Andrew bol tiež dobrý priateľ známeho sexuálneho predátora a trafikanta, Jeffreyho Epsteina. Kráľovskú rodinu do značnej miery poškodil aj mladší z Charlesových synov, Harry, a to spolu so svojou manželkou Meghan. Obaja neustále na svetlá reflektorov vynášajú vnútorné problémy rodiny, pričom mnohé, nimi podané informácie, majú prinajmenšom pochybný charakter.

Británia sa začína zmietať vo veľkom množstve problémov ohrozujúcich celistvosť štátu – okázalé večierky predsedu vlády počas lockdownov, chystané škótske referendum, hnev severných Írov, dopady Brexitu, covid, energetická kríza… Pokus o zrušenie monarchie môže prispieť jedine k ešte väčšiemu chaosu na „búrkami bičovaných“ ostrovoch.

MG

Zdroj: Reuters, republic.org.uk, titulný obrázok – theroyacorrespondent.files.wordpress.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Najnovšie články

Agenti, kolaboranti, zradcovia a udavači alebo Komu sa hojdá žalúdok, ten nech nelezie do politiky

Arcibiskup Fulton Sheen: „Takto spoznáte Antikrista!“

Genocída národov

Ako duchovní rodičia hnutia Wicca de facto potvrdili, že čarodejnícke procesy v minulosti boli úplne legitímne