Týždeň na Slovensku (alebo čo sa udialo v týždni od 22. do 26. novembra…) - Christianitas

Týždeň na Slovensku (alebo čo sa udialo v týždni od 22. do 26. novembra…)


27. novembra 2021
  Spoločnosť


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Minulú sobotu Rakúsko oznámilo, že od februára 2022 plánuje ako prvá krajina v Európskej únii zaviesť povinné očkovanie obyvateľstva. Netrvalo to ani pol dňa a už sa o tom začalo nahlas hovoriť aj na Slovensku. Ako prvý najprv premiér Eduard Heger pripustil, že už istý čas rieši s právnikmi a lekármi, akým spôsobom by bolo možné zaviesť povinné očkovanie aj u nás doma. Nebolo mu totiž celkom jasné, či by takýto krok bol v súlade s Ústavou SR. Heger priznal, že ak by mu to právnici schválili, tak zaočkuje povinne seniorov a nevylúčil podľa vzoru našich susedov ani plošné očkovanie.

Zdroj: Pixnio

Ešte v ten istý deň koaličného kolegu podporila ministerka spravodlivosti Mária Kolíková a poponáhľala sa vyhlásiť, že ústavnoprávne tu máme priestor rozprávať sa o zavedení povinného očkovania. Naznačila najprv povinnosť pre ozbrojené sily a zdravotníkov, ale podobne ako premiér, poukázala aj na možnosť všeobecnej povinnosti.

Od Hegera sme sa ďalej dozvedeli, že debaty o povinnom očkovaní prebiehali v politickom zákulisí už dlhšiu dobu, len nikto nenabral odvahu ísť s tým na verejnosť. Odvaha však nechýbala mimoparlamentnej strane Progresívne Slovensko, ktorá úvahy o povinnom očkovaní obyvateľov privítala s veľkým aplauzom. „Vyzývame vládu, aby zaviedla povinné očkovanie bezodkladne,“ odkázali progresívci.

Aj premiéra, aj ďalších podporovateľov povinného očkovania, však poriadne schladil emeritný sudca a ústavný právnik Ján Drgonec, ktorý si v rozhovore pre portál ereport.sk nedával servítku pred ústa. „Povinné očkovanie okrem iného predstavuje obmedzenie práva na súkromný a rodinný život, ktoré zaručuje článok 8 Európskeho dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd. Ak sa povinné očkovanie uzákoní iba pre niektoré vekové kategórie, zavedie sa ním diskriminácia, ktorú zakazuje článok 14 Európskeho dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd,” uviedol Drgonec. Ten ďalej skritizoval aj súčasných ústavných právnikov, ktorí povinné očkovanie podporili. „Zdá sa, že slovenskí ústavní právnici si veľmi trúfajú, alebo im na srdci leží jedine krátkodobá spokojnosť vlády SR. Povinné očkovanie proti COVID-19 bude na medzinárodnom fóre, pred objektívnym orgánom súdnej moci, možné obhájiť oveľa ťažšie, ako sa to zdá zo slovenských médií a z vyjadrení slovenských odborníkov na Ústavu,“ dodal pre ereport.sk.

A kým politici naznačovali možnosť povinného očkovania, značná časť Slovákov rezignovala a súhlasila s vakcínou. Medzi nimi by sme určite našli aj takých, ktorí si nemôžu dovoliť stratiť prácu, ani platiť pokuty a ani do väzenia sa im veľmi ísť nechce. Toto totiž hrozí od februára Rakúšanom, ktorí odmietnu povinné očkovanie. Ako uviedlo Ministerstvo zdravotníctva SR, počas piatka sa dalo u nás zaočkovať najviac ľudí za posledné štyri mesiace. Rezort poskytol aj presné číslo – 7310 prvých dávok.

***

V pondelok sa Slováci prebudili do opäť sprísneného covidového automatu. Neočkovaní už nemohli navštíviť kaderníka, kúpiť si v obchodnom centre oblečenie a veriaci z tejto kategórie dokonca ostali stáť pred dverami kostolov. Bola im ponúknutá len individuálna pastoračná starostlivosť. Ak by takýto veriaci človek chcel ísť na spoveď, Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska ho vopred upozornila, že „nie je možné, aby sa pred spovednicami vytváral rad. Kto nie je zaočkovaný, musí si svätú spoveď dohodnúť s kňazom individuálne,“ odkázali biskupi.

Zdroj: wikimedia commons

Netrvalo dlho a už o pár dní, presnejšie vo štvrtok, sa zatvorili kostoly aj pre očkovaných a prekonaných. Presne tak, ako je už na Slovensku v posledných rokoch adventnou a pôstnou tradíciou. Vláda, ktorú vraj tvorí najviac kresťanov v dejinách Slovenska, totiž schválila na 90 dní núdzový stav, ďalší lockdown a skupinové bohoslužby zakázala úplne. Heger, ktorý bol aktívnym členom katolíckeho spoločenstva Martindom pri Dóme svätého Martina v Bratislave a tiež členom výkonného výboru European Network of Communities, siete, ktorá združuje kresťanské spoločenstvá celej Európy, svojim bratom a sestrám vo viere odkázal, že svätej omše sa môžu zúčastniť online… Ak sa situácia v krajine zlepší, tak podľa jeho slov sa očkovaní veriaci dočkajú uvoľnenia nejakých opatrení.

Opätovný lockdown a uzatvorenie kostolov, o ktorých sa ešte nedávno hovorilo ako o veci, ktorá sa už nemôže stať, slovenských biskupov nemilo prekvapil. Vyhlásili, že zákaz verejných bohoslužieb nepovažujú za primeraný a žiadajú jeho zrušenie v čo najkratšej dobe. Biskupi vláde vypočítali, čo všetko už na jej želanie spravili: v kostoloch sa dodržiavali opatrenia, podporilo sa očkovanie pre všetkých, ktorým to zdravotný stav dovoľuje, atď. „Bol však daný prísľub, že verejné slávenie bohoslužieb už nebude zakázané,“ pripomenuli kresťanom v našej vláde. Hlavný hygienik SR Ján Mikas nám však opäť odkázal, že pri bohoslužbách hrozí zvýšené stretávanie sa ľudí.

Keď sme však pri zvýšenom stretávaní sa ľudí, Iniciatíva slovenských maloobchodníkov nad novým lockdownom len krúti hlavou. „Očkovaní a neočkovaní, negatívni aj pozitívni, sa naďalej budú môcť stretávať v preplnených supermarketoch pri nákupoch vianočných darčekov, následne môžu nákazu priniesť na pracovisko. Nezatvárame fabriky, pracoviská, školy, a teda zníženiemobility bude minimálne s koncentrovaním sa v minime otvorených prevádzok alebo v automobilkách,“ vyhlásili na sociálnej sieti.

Pripomeňme ešte, že výnimku zo zákazu vychádzania majú ľudia na nákup v esenciálnych obchodoch, na cestu do práce a naspäť, k lekárovi, do školy a škôlky, do zahraničia (!) a pre nevyhnutné služby. Naposledy bol núdzový stav na Slovensku vyhlásený minulý rok 1. októbra a trval až do 14. mája.

Slovákov zaskočili aj pôvodné informácie z vlády, ktoré hrozili, že si počas lockdownu nekúpia ani vianočný stromček, lebo „všetko musí ísť bokom“. Hlavný hygienik Ján Mikas našťastie krátko na to znepokojených obyvateľov upokojil, že stromčeky si kúpiť môžu, ale predaj musí byť zabezpečený vonku a s rozostupmi.

***

Počas tohto týždňa minister financií Igor Matovič predstavil verejnosti pokračovanie svojej „Daňovej revolúcie“. Najprv prezradil živnostníkom, že pre nich tiež navrhuje len jednu daň a jeden poistný odvod. Nezabudol ani na podporu očkovacej kampane a dodal, že chce zaviesť rekreačný a gastro bonus v hodnote 300 eur. Ten môže získať každý Slovák starší ako 60 rokov, ktorý sa od 1. júla do 12. decembra tohto roka zaočkoval alebo zaočkuje. Tento bonus môže občan využiť počas budúceho roka.

Zdroj: TASR / Martin Baumann

Najväčšiu pozornosť si však Matovič získal návrhom na desaťpercentnú daň z pridanej hodnoty pre sektor reštaurácií. V okamihu, kedy mu chceli začať majitelia gastro prevádzok tlieskať, však financmajster dodal, že to nebude len tak… musia splniť aj isté podmienky. Napríklad bude povinný krčah vody grátis na stole, zavedenie detského menu a tiež eko menu, teda polovičnej porcie za trištvrte ceny. Akonáhle začal rozprávať aj o chystaných zmenách pri tringeltoch, ktoré by mali po novom tiež podliehať DPH, gastrosektor spozornel a na ministrovu hlavu sa predsa len zniesla spŕška kritiky. O 10 % nižšie DPH je tu však veľkým lákadlom a je možné, že ťažko skúšané gastro sa predsa len dočká lepších čias.

Zvlášť, keď Matovič pripomenul občanom, že ak budú dobrí, tak im k tomu krčahu vody grátis vybaví v reštaurácii aj limetku…

Redakcia

Obrazový materiál: Pixnio, TASR, wikimedia commons


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!