Sir Lovegrove: „Kvôli narušeniu komunikácie s Ruskom a Čínou sa zvyšuje riziko nukleárnej vojny“ - Christianitas

Sir Lovegrove: „Kvôli narušeniu komunikácie s Ruskom a Čínou sa zvyšuje riziko nukleárnej vojny“


29. júla 2022
  Krátke správy - Spoločnosť


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Podľa slov Panny Márie v Akite, čím viac budú ľudia hrešiť, tým bližšie budú veľkému trestu, kedy bude „oheň padať z neba“. Bratislava je dnes plná dúhových vlajok, na LGBT pochode v Kolíne sa o svoje „práva“ prihlásili už aj pedofili a pápež František sa v Kanade zúčastnil ďalšieho pseudopohanského rituálu. Veriaceho kresťana preto azda ani nemôžu prekvapiť vyhlásenia vojenských analytikov, ktorí varujú pred radikálnou eskaláciou medzinárodnej situácie a reálnou hrozbou termonukleárnej 3. svetovej vojny.

Najnovšie sa k medzinárodnej situácii vyjadril britský poradca pre národnú bezpečnosť, sir Stephen Lovegrove (55 r.), podľa ktorého nastala radikálna erózia „skrytých kanálov“ medzi Ruskom, Čínou a západnými krajinami, čo zvyšuje neúmyselnú eskaláciu napätia a môže viesť až k vojne medzi superveľmocami. V prejave vo Washingtone v Centre pre strategické a medzinárodné štúdie povedal, že verí, že zhoršenie komunikácie s Čínou a Ruskom vytvorilo vyššie riziko „rýchlej eskalácie situácie do strategického konfliktu“.

Dva monolitické bloky ZSSR a NATO počas studenej vojny – hoci nie bez alarmujúcich udalostí – dokázali dosiahnuť spoločné chápanie (medzinárodnej) doktríny, ktorá dnes chýba. Doktrína je nepriehľadná v Moskve i v Pekingu, nehovoriac o Pchjongjangu alebo Teheráne,“ uviedol sir Lovegrave.

Podľa analytika existovali počas studenej vojny jasne definované hranice, ktoré boli pre obe strany konfliktu prijateľné a ktoré boli z opačnej strany tým pádom aj rešpektované. To znižovalo možné chybné odhady politikov a vojenských predstaviteľov, ktoré by mohli viesť k vypuknutiu veľkej vojny. Tieto pevne stanovené hranice však už dnes neexistujú a nikto vlastne presne nevie, čo si môže voči susedovi „dovoliť“ a čo už je za hranicou prijateľného. To radikálne zvyšuje možnosť nechceného rozbehnutia špirály, ktorá môže viesť až ku vojne.

Riziko „nekontrolovaného konfliktu“ sa podľa neho zvyšuje aj v dôsledku opakovaného porušovania záväzkov zo strany Ruska, ako aj tempa rozširovania svojho jadrového arzenálu zo strany Číny a jej zjavného „pohŕdania“ dohodami o kontrole zbraní. „Dôvera rastie, keď sú štáty otvorené o svojich vojenských kapacitách a plánoch,“ vyhlásil britský poradca.

Sir Lovegrave sa tiež vyjadril aj k ruskej invázii na Ukrajinu, ktorá podľa neho „podkopáva globálnu bezpečnostnú architektúru“.

Médiá medzitým čím ďalej tým viac upozorňujú, že rusko-ukrajinská vojna nemusí byť jediným tento rok vypuknutým konfliktom. Každým dňom sa radikálne zhoršujú vzťahy medzi USA a Čínou kvôli Taiwanu a Si Ťin-pching v priamom telefonickom rozhovore s Joeom Biden odkázal, aby sa americký prezident „nezahrával s ohňom“, čo sú vskutku nezvyčajné slová na tak vysokej úrovni. Si doslova uviedol:

Tí, ktorí sa hrajú s ohňom, v ňom zahynú. Dúfame, že USA v tom majú jasno.“

Jim Molan, austrálsky generál vo výslužbe pre Sky News Australia vyhlásil:

Viem, že každý hovorí, že konflikt (západných krajín) s Čínou príde do 10 rokov. Ja si myslím, že to bude oveľa skôr – že k nemu dôjde do troch až štyroch rokov… a stane sa to preto, lebo už dnes je každý vyzbrojený až po zuby …, a pretože Čína vidí, že Amerika je upadajúca mocnosť a že teraz je čas pohnúť sa vpred.

MG

Zdroj: The Guardian, BBC, Sky News Australia, titulný obrázok – wikimedia commons


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!