Reakcia cirkevného sudcu Mons. Jána Dudu na zatvorenie kostolov - Christianitas

Reakcia cirkevného sudcu Mons. Jána Dudu na zatvorenie kostolov


25. novembra 2021
  Krátke správy - Cirkev


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Slovenská vláda vedená Eduardom Hegerom – známym to „charizmatikom“ – ide opäť zakazovať verejné slávenie svätých omší. Slovenské médiá sa nad touto skutočnosťou už ani veľmi nepozastavujú – denník Pravda napríklad „diplomaticky“ napísal:

V reštauráciách si ľudia môžu aj naďalej objednať jedlo pri okienku. Možná bude aj individuálna návšteva kostola – individuálna spoveď či prijímanie.“1

Svoje stanovisko vydala už aj Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska (TK KBS), podľa ktorej je nový lockdown kostolov „veľkým sklamaním“.2 Ďalej sa uvádza: „Konferencia biskupov Slovenska od začiatku pandémie podporovala tak dodržiavanie opatrení, ako aj očkovanie pre všetkých, ktorým to zdravotný stav dovoľuje.“ Zvlášť povšimnutiahodné je vyjadrenie kňaza, Mons. Jána Dudu, ktorý na svojom facebookovom profile uverejnil k situácii emotívny status. Tu je v plnom znení:

Vyjadrujem veľké rozhorčenie nad informáciou pána predsedu vlády SR, že od zajtrajšieho dňa (25. 11. 2021) nemám slúžiť sv. omšu pre mne zverených veriacich a že mám slúžiť sv. omšu iba prostredníctvom sociálnych sietí. Pripomínam, že je to už po tretí raz, čo sú sv. omše takto zakázané. Neviem, či existuje krajina, v ktorej by sa toto mohlo stať. Čo si dovoľuje pán Heger voči katolíkom je bezprecedentné a arogantné.

Výnimky platia pre krst a pohreby, nie pre sv. omše. Nijaká virtuálna sv. omša katolíkom nenahrádza osobnú účasť. Virtuálna sv. omša môže byť duchovným povzbudením, ale nemôže nahradiť osobnú účasť.

Súčasný útok, v poradí už tretí, proti Eucharistii, je tak očividný, že mi pripomína obdobie Tridentského koncilu (1545 – 1563) akoby všetky sily „temna“ sa sústredili proti reálnej prítomnosti Krista v Eucharistii. Súčasná marginalizácia Eucharistie a jej odsunutie do virtuálneho priestoru sa tomu veľmi podobá.

Na záver konštatujem, že dnešné rokovanie vlády preukázalo, že kresťanov sa vo vláde nemá kto zastať. Musíme si dobre zapamätať, že kresťanov sa nikto nezastal!

Opätovne vyzývam predsedu vlády SR, aby prehodnotil svoje dnešné rozhodnutie a zaradil katolíkom výnimku pre realizáciu sv. omše v obmedzenom režime, napr. ako to bolo do dnešného dňa.“

Doplníme už len, že kým kostoly sú pozatvárané, minister školstva si presadil, aby školy zostali aj naďalej otvorené.

MG

Titulný obrázok – Facebook

1 https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/608192-co-potrebujete-vediet-z-najnovsich-vyhlasok/

2 https://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20211124024


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!