Quo vadis, Róbert Bezák? - Christianitas

Quo vadis, Róbert Bezák?

Matej Gavlák
23. júla 2021
  Cirkev

moderátor Michal Oláh a Róbert Bezák
Zdroj: archív redakcie Christianitas

22. júla 2021 sa o 19:00 uskutočnilo v klube pod lampou na Partizánskej ulici v Bratislave diskusné stretnutie s odvolaným trnavským arcibiskupom Róbertom Bezákom. Samotné miesto stretnutia bolo príjemné: ide o café bar priamo pod Bratislavským hradom, ktorý má jednu miestnosť určenú práve pre diskusie a pre divákov týchto diskusií. Pán Bezák tam spolu s moderátorom sedeli už niekoľko desiatok minút pred oficiálnym zahájením programu a neformálne sa rozprávali.

Zatiaľ čo moderátor mal na sebe sako a mokasíny, Róbert Bezák na svojej stoličke sedel vo vyšúchanom tričku zn. Nike a hnedých botaskách. Pôsobil tak trochu ako stroskotanec na pustom ostrove, ktorý sa už zmieril so svojím neblahým osudom. Pôsobil dojmom Toma Hanksa vo filme Stroskotanec, ktorý akoby strácal nádej na svoje vyslobodenie.

Návšteva pápeža

Moderátor začal zaujímavo. Svojho hosťa sa spýtal, ako vníma návštevu pápeža Františka na Slovensku, keďže – ako moderátor uviedol – „rozprával som sa s viacerými kňazmi zo Slovenska, Maďarska aj Ríma a tí neboli z jeho návštevy príliš nadšení.“ Za týmto postojom vraj stoja obavy z pandémie, či pápežov „nevyvážený“ harmonogram vo vzťahu k Maďarsku.

Róbert Bezák súhlasil. Harmonogram tak isto nazval „nevyváženým“. „Nechápem, ako môže byť v Maďarsku tri hodiny a na Slovensku tri dni“, nechal sa počuť, pričom ho moderátor poopravil, že v susednej krajine bude František 7 hodín a stretne sa aj s premiérom Orbánom.

Robert Bezák sa rozhovoril, že pozná maďarskú cirkev a vyjadril sa, že to „nenesie ľahko“. Maďari sa stále vnímajú ako nasledovníci uhorského kráľa sv. Štefana, ktorý bol veľkým christianizátorom našej oblasti. Pýtal sa, či táto nevyváženosť je známkou pápežovho odstupu od maďarského premiéra, „ktorý je známy anti-imigračnou politikou“ a pripomenul, že maďarská katolícka cirkev je vlastne dosť slabá a je „len o niečo silnejšia ako tá česká“.

Odvolaný arcibiskup tiež hovoril o maďarskom počudovaní, že kým na Slovensku Svätý Otec navštívi hneď štyri miesta, v Maďarsku to bude iba Budapešť. Ako kontroverzné vníma jeho stretnutie najmä s predsedom parlamentu Borisom Kollárom, ktorý vedie neusporiadaný život a má dokázateľné styky s mafiou (na čo upozornil moderátor). Na druhej strane, „očierňovaný“ Viktor Orbán má štyri deti s jednou právoplatnou manželkou. „Ten človek, ktorý pripravoval pápežskú cestu, by si zaslúžil dvadsaťpäť na zadok“, zažartoval Róbert Bezák.

Prišla téma porovnania oboch pápežov. Arcibiskup povedal, že všetci juhoamerickí kňazi sú „takí živí“ a v teológii sa príliš nevŕtajú a presne taký je aj pápež František. Na druhú stranu, Benedikt bol zas mužom pevnej teológie a tak „kto sa rozviedol, sa rozviedol. Bodka.“ U argentínskeho pápeža vníma pán Bezák v kontroverzných otázkach isté „možno“, čo vysvetlil ako nejednoznačnosť v postojoch. „Azda je až príliš otvorený“, prehlásil.

„Takáto rehabilitácia mi stačí …“
Zdroj: archív redakcie Christianitas

Avšak poukázal aj na obrovský problém rozvedených. Kým za jeho detských čias nebol rozvedený nikto, dnes už sú rozvedené dve tretiny jeho spolužiakov. „Čo s takýmito ľuďmi, dať ich na okraj?“, spýtal sa. Uviedol, že si „musíme pomáhať“, ale zároveň si položil otázku, či je Cirkev „spoločenstvom bez limitov?“ Či je „len o pocitoch?“ Františkovi trochu vytkol, že nebráni ortodoxnú vieru dostatočne a že aj jeho medzináboženský ekumenizmus zašiel ďalej, než by bolo vhodné. „Viete, pápež František vie byť ortodoxný. Ale vie aj povoliť. Menej by bolo niekedy asi viacej.

Nevidím dôležitosť, že tu pápež musí prísť“, odpovedal napokon stroho na svoj názor na pápežskú návštevu.

Rehabilitovaný?

Odvolaný arcibiskup sa vyjadril, že štyrikrát žiadal o audienciu u súčasného pápeža, aby sa vyriešila jeho záležitosť. V priebehu rokov sa s ním dvakrát osobne aj stretol, ale jeho požiadavka nebola vôbec preberaná. O Benediktovom rozhodnutí poznamenal: „Rozhodol pápež alebo iní jeho menom? Ja som dokument nevidel dodnes.“ A v podobnom duchu pokračoval aj niekoľko nasledujúcich minút: „Prečo sa to stalo? Kto to spôsobil? Kto to podpísal? Podpísal to skutočne pápež? Ja som tie dokumenty nikdy nevidel.“

Následne pán Bezák uviedol prekvapivú informáciu. „Musím sa vám s niečím priznať“, začal a pokračoval „24. júna 2021 som bol v Ríme s pápežom a spolu sme slúžili omšu. Pre mňa to bola taká rehabilitácia. Viac nepotrebujem.“ Následne šiel s pápežom na zmrzlinu: „Bol som s pápežom na zmrzline a dal mi pápežskú zmrzlinu. Viete aká je to pápežská zmrzlina? To je zmrzlina, ktorú vám prinesie sám pápež. Sám pápež ma obslúžil zmrzlinou.“ Ešte dodal, že „zmrzlina bola jemne poliata likérom“.

To, že sa odvolaný arcibiskup po tomto stretnutí „cíti byť pápežom rehabilitovaný“ viackrát zdôraznil. „Už nič viac nepotrebujem“, zaznelo opäť z jeho úst.

Na otázku moderátora, či odpustil Benediktovi XVI., povedal, že odpustil a pridal, že „až tak veľa toho nestratil“. Ohľadom návštevy pápeža Františka na Slovensku nevie, či sa s ním stretne, keďže v oficiálnom programe sa jeho meno „neuvádza“.

Nemecké požehnávania homosexuálnych zväzkov

Prišiel čas na otázky od divákov a tam už sa pán Bezák zapotil viac. Na otázku, ako vníma nebezpečnú „nemeckú Synodálnu cestu“ odvolaný arcibiskup reagoval, že my na Slovensku nemáme čo kritizovať Nemcov, keďže tí zaplatili tri štvrtiny všetkých renovácií našich kostolov a seminárov, ako aj rôzne cirkevné podujatia. „Klobúk dole, ako nám pomáhajú“, nechal sa počuť. „Najprv ohovárame a potom pýtame od nich peniaze – to je naša schizofrénia.“

Na otázku, čo hovorí na „nemecké požehnávania homosexuálnych zväzkov, ktoré, mimochodom, podporuje aj viedenský arcibiskup kardinál Schönborn“ sa Róbert Bezák trochu rozohnil. Podľa jeho vlastných slov sa mu nepáči slovo „podporovať“, ale „vníma istú láskavosť“ voči LGBT ľuďom. Jasnej odpovedi na túto pálčivú tému sa vyhol a prekvapivo odkázal, že sa na nich „nemáme pozerať cez kukátka“ a pridal niekoľko ďalších nič nehovoriacich fráz, ktorými diskusiu „Pod lampou“ aj zakončil.

Quo vadis, Róbert Bezák?

Odvolaný trnavský arcibiskup Bezák bol až do troch štvrtín diskusie pomerne presvedčivý. „Pokazil si to“ až záverečným výstupom pri otázkach divákov, kde jednoznačne neodmietol nemeckú schizmatickú cestu, ani požehnávanie homozväzkov, čo je v príkrom rozpore s Evanjeliom, učením Ježiša Krista. V diskusiách, kde nie je pán Bezák s nikým konfrontovaný, pretože väčšinou vystupuje bez názorového oponenta, sa mu evidentne reční presvedčivo a dobre. Akonáhle ho však niekto s niečím konkrétnejším konfrontuje, začína sa vyjavovať trochu iný obraz Róberta Bezáka. Moderátor Michal Oláh moderoval diskusiu v zmierlivom duchu a nepredkladal pánovi Bezákovi konfrontačné témy, to sa však zmenilo práve počas diváckych otázok.

Naozaj dodnes nevie oficiálny dôvod svojho odvolania? Nikto mu nič nepovedal ani neoficiálne? Za desať rokov? Ale na povrch sa postupne dostávajú správy, že mu v skutočnosti bolo povedané, prečo musel odstúpiť. Aspoň tak to tvrdí uznávaný profesor Dariusz Oko z Pápežskej univerzity v Krakove. Ako píše denník Postoj:

Oko vo svojej knihe špekuluje aj o dôvode odvolania trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka, ktorého nazýva „homosexuálnym biskupom.“ Profesor z Krakova už v roku 2012 pre poľský portál religia.onet.pl tvrdil, že Bezák bol odvolaný, lebo sa vzoprel učeniu Cirkvi o homosexualite…

https://svetkrestanstva.postoj.sk/81788/cirkev-ma-rakovinu-ktora-ju-moze-zabit-je-nou-homoloby

Nový čas z inkriminovaného roku Bezákovho odvolania (2012) tiež zaujímavo píše:

Pápež Benedikt XVI. 2. júla tohto roku odvolal arcibiskupa Róberta Bezáka z pastoračného riadenia Trnavskej arcidiecézy. Rozhodol sa tak na základe apoštolskej vizitácie, ktorá sa uskutočnila 22. januára až 1. februára.

https://www.cas.sk/clanok/238625/byvaly-arcibiskup-bezak-prehovoril-sokol-sa-citil-ako-feudalne-knieza/

Aj z tohto sa dá usúdiť, že jeho odvolanie nebolo „prvoplánové“, ako sa arcibiskup snaží navodiť a muselo byť dobre podložené – a to práve onou apoštolskou vizitáciou. Za takéhoto stavu nemôže byť rehabilitácia Róberta Bezáka žiadúca.

Knihu Levanduľová mafia: s pápežmi a biskupmi proti homo-klikám v Cirkvi profesora Dariusza Oka si môžete objednať na tu:

https://www.christianashop.sk/levandulova-mafia-s-papezmi-a-biskupmi-proti-homo-klikam-v-cirkvi/


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!