Opičie kiahne alebo podivné strašenie v médiách… - Christianitas

Opičie kiahne alebo podivné strašenie v médiách…

Paolo Gulisano
26. mája 2022
  Spoločnosť


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Mimoriadne zriedkavá choroba, opičie kiahne, dobýva titulné stránky novín. Pravé kiahne boli zlikvidované v roku 1980. Na rok 2019 bola ohlásená nová vakcína pre prípad jej úmyselného šírenia (čítaj: bakteriálnej vojny). Opičie kiahne sú jednou z mnohých zoonóz a prípadov je málo. Prečo teda tento poplach?

Zdroj: picryl.com

V Ženeve sa začalo 75. svetové zhromaždenie Svetovej zdravotníckej organizácie. Do 28. mája sa stretnú zástupcovia všetkých 194 členských štátov WHO, aby doladili program na nasledujúce dva roky. Organizácia uvádza, že „vo svete, ktorý ohrozujú konflikty, nerovnosť, klimatická kríza a pandémie, bude 75. zasadnutie Svetového zdravotníckeho zhromaždenia zdôrazňovať význam budovania zdravej a mierovej planéty prostredníctvom využívania vedy, dát, technológií a inovácií“.

Tohtoročné zasadnutie Svetovej zdravotníckej organizácie sa zameria na tému „Zdravie pre mier, mier pre zdravie“ a jeho súčasťou bude aj vymenovanie budúceho generálneho riaditeľa, pričom sa očakáva, že ak sa v tajnom hlasovaní nevyskytnú žiadne prekvapenia, súčasný generálny riaditeľ Tedros Adhanom Ghebreyesus, ktorého ako kandidáta nominovalo niekoľko členských štátov a ktorý bol jediným navrhnutým kandidátom, bude potvrdený na ďalších päť rokov. Výkonná rada WHO ho totiž na svojom poslednom zasadnutí v januári už nominovala na post generálneho riaditeľa, ktorý by tak podľa platných stanov zastával druhý a poslednýkrát. Tento kontroverzný politik by teda mal diktovať usmernenia svetového zdravotníctva, ktoré by mnohí radi videli čoraz centralizovanejšie a rozhodovalo by o zdraví v každom štáte.

Toto zhromaždenie sa však koná aj v súčasnej surrealistickej atmosfére alarmu v súvislosti s opičími kiahňami, mimoriadne zriedkavou chorobou, ktorá sa v posledných dňoch dostala do popredia záujmu médií. Epidemiológia, klinické prejavy a sekvenovanie vírusu sa stále skúmajú. Ľudské kiahne boli úplne vyhubené pred viac ako štyridsiatimi rokmi. Bola to vysoko nákazlivá a často smrteľná infekčná choroba. U osoby nakazenej kiahňami sa zvyčajne objaví vyrážka, ktorá sa vyznačuje vyvýšenými jamkami na tvári a tele. Vírus kiahní sa šíril slinami a kvapôčkami z dýchacích ciest alebo kontaktom s kožnými léziami. Vírus sa môže šíriť aj inými telesnými tekutinami.

WHO v roku 1980 oficiálne vyhlásila kiahne za vyhubené ochorenie a zásluhu na tom malo očkovanie. V skutočnosti je to jediná choroba, ktorú vakcína úplne eliminovala. V posledných dňoch sa spustila skutočná mediálna bublina o opičích kiahňach. Je to jedna zo stoviek existujúcich zoonóz. Je neuveriteľné, že sa z toho stáva nová krízová situácia, stav ohrozenia. Je to neuveriteľné, pretože existujú oveľa závažnejšie a rozšírenejšie infekčné choroby. Hepatitída typu C a tuberkulóza spôsobujú každý rok na celom svete jeden a pol milióna úmrtí. Ide o ochorenia, proti ktorým neexistuje očkovacia látka. Opičie kiahne sú veľmi zriedkavé ochorenie a ak postihnú človeka, spôsobujú horúčku, bolesť hlavy, svalov a slabosť. Príznaky veľmi podobné chrípke alebo najnovším variantom covidu. Napriek tomu sa o nej hovorí ako o hroziacej hrozbe, ako o ďalšej pandémii.

Zdroj: pixnio.com

Tentoraz však na riešenie problému, na oslobodenie od zla, nebude treba dlho čakať. V septembri 2019, tri mesiace pred príchodom Covidu-19, schválilo FDA (Americký úrad pre potraviny a lieky) vakcínu proti kiahňam a opičím kiahňam. Prečo v roku 2019, štyridsať rokov po vymiznutí tejto choroby, farmaceutický priemysel cítil naliehavú potrebu vyvinúť takýto prípravok, namiesto toho, aby svoje úsilie venoval menej virtuálnym chorobám, ako sú hepatitída C, tuberkulóza, malária alebo iné? Odôvodnenie FDA znelo: „V roku 1980 Svetová zdravotnícka organizácia v rámci Globálneho programu eradikácie kiahní potvrdila zlikvidovanie prírodného ochorenia kiahní. Rutinné očkovanie obyvateľstva USA bolo ukončené v roku 1972 po tom, ako bola choroba v USA zlikvidovaná, v dôsledku čoho veľké percento obyvateľov USA, ako aj celosvetovej populácie, nemá imunitu,“ povedal Peter Marks, riaditeľ Centra pre hodnotenie a výskum biologických liekov FDA. „Preto, hoci prirodzené ochorenie na kiahne už nepredstavuje globálnu hrozbu, úmyselné šírenie tohto vysoko nákazlivého vírusu by mohlo mať ničivý účinok. Dnešné schválenie odzrkadľuje záväzok vlády USA zabezpečiť pripravenosť podporou vývoja bezpečných a účinných vakcín, terapií a iných zdravotníckych protiopatrení.

Tri roky po covide sú tieto vyhlásenia prinajmenšom znepokojujúce: vyvíja sa vakcína proti vyhubenej chorobe, ktorá by teoreticky nemala slúžiť na nič iné ako na obranu obyvateľstva v prípade „úmyselného šírenia“, tzn. biologickej vojny. Ale ak je vírus vyhubený, ako sa môže šíriť?

Z vírusu pravých kiahní, ktorý zmizol z planéty, zostali dva kmene, uložené v dvoch laboratóriách s najvyšším stupňom ochrany, jedno v Moskve, druhé vo Washingtone. Ak sa ľudské kiahne vrátia, s istotou vieme, odkiaľ pochádzajú. Medzitým však môžu byť opičie kiahne užitočné aj pre stratégiu zastrašovania. A ak by to bol problém, alebo lepšie povedané, ak by sa z toho spravil problém, od 24. septembra 2019 už existuje riešenie. Na druhej strane niektorí to opakujú už nejaký čas, ako napríklad (predseda talianskej vlády) Mario Draghi: vstúpili sme do éry pandémie. Tak či onak.

Preklad z lanuovabq.it


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!