Oficiálne noviny Vatikánu priniesli katolíkom výzvu, aby sa počas pôstu postili od fosílnych palív - Christianitas

Oficiálne noviny Vatikánu priniesli katolíkom výzvu, aby sa počas pôstu postili od fosílnych palív


27. februára 2023
  Krátke správy

Oficiálne vatikánske noviny L’Osservatore Romano posunuli 20. februára modernizáciu katolíckej viery a jej stotožnenie sa so súčasnými ideologickými trendmi do roviny, ktorá nemá ďaleko k paródii. Vo vydaní z onoho dňa oslavne propagovali názory riaditeľky európskych programov hnutia Laudato si’, Cecilie Dall’Ogliovej, ktorá v rozhovore pre vatikánsky denník vyzvala katolíkov, aby sa počas pôstneho obdobia postili od používania fosílnych palív.

Riaditeľka európskych programov hnutia Laudato si’, Cecilia Dall’Ogliová
zdroj: youtube.com

Uviedla, že katolíkov vyzýva, aby využili pôst ako „čas na premýšľanie aj konkrétne činy“, ako je napríklad „pôst od plynu“. Medzi ďalšie pôstne disciplíny zaradila „obmedzenie používania ohrievačov“, k čomu noviny dodali, že to bude „nielen znak solidarity s Ukrajinou a inými postihnutými národmi, ale aj odmietnutie financovania vojnovej ekonomiky“.

Článok vyšiel pod názvom „Pôst – čas na zbavenie sa fosílnych palív“ a po jeho publikovaní nasledovali pobúrené reakcie na Twitteri.

Hnutie Laudato si’ je pomenované podľa rovnomennej encykliky pápeža Františka, ktorá sa snaží zmieriť katolícku teológiu s environmentálnym hnutím. Cieľom hnutia je „premeniť slová encykliky pápeža Františka Laudato si’ na skutky v prospech klímy a ekologickej spravodlivosti“, k čomu hnutie dodáva, že v odklone od „fosílnych palív“ je pre nich inšpiráciou taktiež zmienená encyklika.

V rozhovore Dall’Ogliová ocenila počet katolíckych diecéz a organizácií po celom svete, ktoré sa zbavili fosílnych palív: „V súčasnosti sa zaviazalo viac ako 350 katolíckych inštitúcií zrušiť investície do fosílnych palív, v celkovej odhadovanej hodnote 10 až 20 miliárd dolárov.

To je však podľa nej stále málo, a tak Dall’Ogliová vyzvala na prijatie ďalších opatrení: „Stále máme pred sebou dlhú cestu, aby sme zapojili viac komunít, inštitúcií a ľudí dobrej vôle.“ Uviedla vojnu na Ukrajine ako konkrétnu oblasť, ktorá predstavuje dôvod na ekologické obavy a motiváciu zbaviť sa fosílnych palív: „Keď zapneme plyn, financujeme vojnovú ekonomiku a to už nechceme,“ povedala Dall’Ogliová. „Pôst od plynu je taliansky spôsob, ako sa počas pôstu pripojiť ku Globálnemu týždňu aktivít, je to čas uvedomenia si ekologických hriechov (!) a našich povinností.“

Dall’Ogliová vyzvala rodiny, aby vypli kúrenie, a tak našli „správnu teplotu“ v dome. A dodala:

Potrebujeme, aby kongregácie a diecézy pochopili dôležitosť etických investícií pre udržateľnosť životného prostredia, že každý cent investovaný do spoločností vyrábajúcich fosílne palivá ovplyvňuje ľudí a celé stvorenstvo.“

Osobitne zdôraznila financie ako oblasť, ktorej chýba záväzok voči „zeleným“ politikám, a upresnila, že „finanční experti v rámci Cirkvi by sa mali podeliť o svoje znalosti, otvoriť svoje srdcia otázkam svojej komunity, ako aj výkriku Zeme a výkriku chudobných.“

Zdá sa, že v predstavách niektorých premotivovaných aktivistov, ktorí nasávajú moderné trendy plnými dúškami, sa Cirkev z organizácie určenej na večnú spásu duší, pomaly ale isto mení na odbočku zelenej internacionály a filiálku poradne pre globálnu inkluzívnosť. Príznačné je, že čím viac horia ich mladé (často len duchom) srdcia pre progresivistickú ideológiu, tým menej ich trápia vieroučné bludy a tradičné smrteľné hriechy (čiže nie proti ekológii a proti inkluzívnosti), v ktorých sa topia katolíci po uvoľnení morálnych pravidiel. V rámci presadzovania pokrokových trendov, sa totiž na tzv. synodálnej ceste kráča ruka v ruke s LGBT agendou, feministickými výstrelkami, spochybňovaním výlučnosti kňazstva, akceptovaním rozvodov a neustálym relativizovaním dogmatického základu katolíckej viery.

BM

Zdroj: LifeSite News, L’Osservatore Romano, ilustračný obrázok, zdroj – youtube.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Nenechajte nás v tom samých: Prosíme o milodar v boji za obhajobu nemenného učenia katolíckej Cirkvi

Arcibiskup Fulton Sheen: O zlých ľuďoch v nebi a dobrých v pekle

Bazilika svätého Augustína v Campo Formio v Ríme

Farár Kuffa o učebniciach sexuálnej výchovy: „Dokedy budeme zbabelo mlčať?“