Nový biskup v štáte Pennsylvánia má slovenský pôvod


20. januára 2021
  Krátke správy - Cirkev

Diecéza Greensburg v štáte Pennsylvánia v USA má nového biskupa. Mons. Larry J. Kulick, ktorého v decembri 2020 vymenoval pápež František má slovenský pôvod, jeho starí rodičia pochádzajú z Kysúc. Biskup Mons. J. Kulick hovorí aj po slovensky.

Biskupská konsekrácia Mons. Larryho J. Kulicka sa uskutoční 11. februára 2021 v Katedrále Najsvätejšej sviatosti. Z dôvodu protikoronavírusových opatrení bude účasť na jeho biskupskej konsekrácii obmedzená a zúčastní sa jej len minimum osôb. Celý akt konsekrácie však bude vysielaný online a k dispozícii bude aj na kanáli YouTube, proces konsekrácie bude vysielať tiež televízia Eternal Word Television Network (EWTN).

Hlavným svätiteľom bude arcibiskup Mons. Nelson Jesus Perez z Filadelfie, spolusvätiteľmi budú biskupi Mons. Edward Charles Malesic, biskup Clevelandu a Mons. Lawrence Eugene Brandt, emeritný biskup Greensburgu. Na slávnosti sa zúčastní aj apoštolský nuncius v USA, arcibiskup Christophe Pierre, ktorý predstaví menovaniu bulu.

V predvečer svätenia sa uskutoční v katedrále modlitbová vigília.

Pred svojím vymenovaním pôsobil Mons. Larry J. Kulick ako diecézny administrátor. Otec Kulick sa poďakoval Svätému Otcovi Františkovi za dôveru a uviedol, že sa cíti poctený skutočnosťou, že môže vykonávať biskupskú službu v diecéze, v ktorej vyrastal.

Mons. Larry J. Kulick má veľa katolíckeho odhodlania a duchovných síl, aby sa popasoval s hlavnými problémami doby, ku ktorým patrí koronavírusová kríza, zhoršenie sociálnych istôt v Pennsylvánii i oslabovanie viery v jeho diecéze. Mons. Larry J. Kulick chce zmapovať aj ekonomickú situáciu vo svojej diecéze a sústrediť pozornosť na sociálnu, duchovnú i finančnú pomoc pre tých, ktorí ju najviac potrebujú.

Biskup Mons. Larry J. Kulick sa narodil 24. februára 1966, vyrastal v Leechburgu. Po absolvovaní strednej školy študoval filozofiu na Saint Vincent College, v roku 1988 získal titul bakalár a v roku 1991 získal titul magister v odbore systematická teológia. Za kňaza bol vysvätený 16. mája 1992 v Katedrále Najsvätejšej sviatosti v Greensburgu.

V roku 2012 získal licenciát z kánonického práva na Katolíckej univerzite Ameriky vo Washingtone, D.C.

Ako kňaz pôsobil v Irwine, Kente, New Kensingtone, či New Alexandrii. Mons. Larry J. Kulick vykonáva aktivity aj v slovenských kultúrnych a spoločenských organizáciach v USA.

BK

Zdroj: KBS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!