Nemeckí teológovia: rehabilitujte Luthera! - Christianitas

Nemeckí teológovia: rehabilitujte Luthera!


9. júna 2020
  Krátke správy

Pred niekoľkými dňami požiadala skupina nemeckých katolíckych a protestantských teológov, Altenberger ӧkumenische gesprächkreis, pápeža Františka, aby sňal exkomunikáciu zo zakladateľa protestantizmu Martina Luthera. Podľa skupiny asi 30 teológov, by tak prispel k prehĺbeniu ekumenického dialógu. Skupina tiež vyzvala Luteránsku svetovú federáciu, aby odmietla termín „antikrist“, ktorý Luther pripísal pápežom. Z kontextu požiadavky sa zdá, že napriek dlhoročnému ekumenickému dialógu, považujú luteráni pápeža stále za „antikrista“.

Bývalý augustiniánsky mních Luther bol exkomunikovaný v roku 1521 pápežom Levom X. Katolícki teológovia požadujú zrušením exkomunikácie jeho návrat do katolíckej Cirkvi a odobrenie jeho učenia. Požiadavku skupiny zverejnil portál Katholisch.de, ktorý spadá pod Nemeckú biskupskú konferenciu.

Podľa teologičky Johanny Rahnerovej, ktorá je členkou skupiny, by mala katolícka Cirkev prejaviť úctu súčasným protestantom, sňatím exkomunikácie z Martina Luthera. Profesorka Rahnerová ďalej uvádza, že dekrét Unitatis Redintegratio, II. vatikánskeho koncilu, odôvodňuje tvrdenie, že exkomunikácia bola de facto odstránená. Pápežská bula však nebola oficiálne zrušená a preto by sa tak malo stať teraz.

Začiatkom januára tohto roku Pápežská rada pre podporu jednoty kresťanov a Svetová luteránska rada oznámili, že plánujú spoločnú spomienku na 500 výročie Lutherovej exkominikácie z roku 1521.

BM

Zdroj: PCH24, Katholische.de

Najnovšie články

Agenti, kolaboranti, zradcovia a udavači alebo Komu sa hojdá žalúdok, ten nech nelezie do politiky

Arcibiskup Fulton Sheen: „Takto spoznáte Antikrista!“

Genocída národov

Ako duchovní rodičia hnutia Wicca de facto potvrdili, že čarodejnícke procesy v minulosti boli úplne legitímne