Moslimovia chcú aj katedrálu v Córdobe - Christianitas

Moslimovia chcú aj katedrálu v Córdobe


28. júla 2020
  Krátke správy

Celým svetom v súčasnosti rezonuje premena chrámu Hagia Sophia na moslimskú mešitu. Nepomohli ani protesty významných svetových a náboženských lídrov. S jedlom však rastie evidentne aj chuť, pretože moslimovia prišli s ďalšou iniciatívou, ktorá by mala premeniť kresťanský chrám na mešitu. Tentokrát v Španielsku.

Saudskoarabský šejk Sultan bin Muhammad Al-Qasimi, ktorý panuje v jednom zo siedmich emirátov uviedol pre informačnú agentúru Šarija News, že katedrála v Córdobe patrí moslimom. Vládca požaduje vrátenie chrámu a jeho premenu na mešitu.

Noviny El Día de Córdoba uviedli, že kauza katedrály v Córdobe bola niekoľko krát udaná Tureckom ako dôvod na opätovné premenenie Hagie Sophie na mešitu. Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Cavusoglu povedal: „Mešita v Córdobe bola postavená moslimami v 8. storočí a v 13. storočí bola kresťanmi premenená na kostol. Používa sa dnes ako kostol? Je na zozname svetového dedičstva? Áno.

Stretávame sa tu s príznačnou historickou drzosťou moslimov. To, že mešita v Córdobe vyrástla na mieste kresťanského kostola, ktorý zničili moslimovia počas okupácie Španielska, to už minister zahraničia nepovie. Celé územia severnej Afriky, Sýrie, Iraku či súčasného Turecka boli pred 7. storočím pôvodne kresťanské a plné kostolov, z ktorých sú teraz mešity. Moslimovia tieto územia dobyli a teraz sa tvária, ako by tam boli ešte v čase trvania Rímskej ríše. Ak by si mali kresťania nárokovať všetky pôvodné kresťanské kostoly na moslimských územiach, tak by tureckému ministrovi zahraničia nestačil jeden pracovný deň na ich vymenovanie.

Cirkev v Córdobe na čele s biskupom Demetriom Fernandézom odmietla v roku 2010 návrh, podľa ktorého mali katolíci zdieľať katedrálu spolu s moslimami. Objekt sa mal premenovať na „mešitu-katedrálu“. Fernandéz sa k návrhu vyjadril nasledovne: „Tento návrh znamená len jedno – katolíci vypadnite odtiaľto!

Proti súčasným požiadavkám vystúpila národne-konzervatívna strana Vox Espaňa: „Po premene Hagie Sophie na mešitu chcú teraz katedrálu v Córdobe. Bráňme naše symboly a kultúru proti tým, ktorí ju chcú zničiť.“

BM

Zdroj: Kath net

Najnovšie články

Agenti, kolaboranti, zradcovia a udavači alebo Komu sa hojdá žalúdok, ten nech nelezie do politiky

Arcibiskup Fulton Sheen: „Takto spoznáte Antikrista!“

Genocída národov

Ako duchovní rodičia hnutia Wicca de facto potvrdili, že čarodejnícke procesy v minulosti boli úplne legitímne