Mimoriadna situácia pre pandémiu covidu stále trvá. „A komu tím prospějete?“ - Christianitas

Mimoriadna situácia pre pandémiu covidu stále trvá. „A komu tím prospějete?“

Mária Magotsová
31. mája 2022
  Politika Spoločnosť  


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Dnes zasadal Ústredný krízový štáb, ktorý mal ukončiť platnosť mimoriadnej situácie kvôli pandémii covidu. Ale nič sa neukončilo. Mimoriadny stav naďalej trvá, pretože covid má byť stále hrozbou pre človeka, aj spoločnosť. A dozvedeli sme sa to v deň, kedy sme mali presne 145 nakazených koronavírusom. Pamätáte sa, koľko ich bolo, keď sa u nás začali uvoľňovať opatrenia, pretože sa situácia s pandémiou výrazne zlepšila? Približne 10 000. Musíme sa teda našej vlády pýtať zľudovenou vetou z filmu Pelíšky: „A komu tím prospějete, co?

Zdroj: pixabay.com

Mimoriadnu situáciu u nás vláda vyhlásila 12. marca 2020 a dôvodom bol nový koronavírus. Dnes sa zišiel Ústredný krízový štáb, ktorý mal diskutovať o zrušení mimoriadnej situácie, lebo veď povedzme to na rovinu, už bol najvyšší čas. Nič také sa však nestalo a dôvody nám objasnil minister vnútra Roman Mikulec, ktorý tvrdí, že nič sa rušiť nemohlo, pretože naši „odborníci“ na to stále nevidia dôvod.

Na základe odborných vyjadrení aj Úradu verejného zdravotníctva SR, aj ministerstva zdravotníctva zatiaľ Ústredný krízový štáb toto opatrenie neodsúhlasil. Aj vzhľadom na to, že ministerstvo zdravotníctva berie do úvahy vyhlásenia Svetovej zdravotníckej organizácie, ktorá stále považuje pandémiu ochorenia COVID-19 za neukončenú,“ vyhlásil bez hanby minister vnútra. Pripomíname ešte, že na Slovensku máme aj ďalšiu mimoriadnu situáciu, a to v súvislosti s vojnou na Ukrajine.

Prečo sa vláda nechce zbaviť mimoriadnej situácie?

Počas trvania vyhlásenej mimoriadnej situácie vláda SR získava kompetencie, ktoré by inak boli v rozpore s Ústavou SR a platnými zákonmi. Napríklad štát môže zdravotníkom dodávať ochranné pomôcky zo Štátnych hmotných rezerv alebo prinútiť slovenské firmy, aby nepredávali zdravotnícke pomôcky do zahraničia, taktiež môže prinútiť majiteľov ubytovacích zariadení poskytnúť ubytovanie ľuďom v núdzi. A to ani zďaleka nie je všetko, načo majú počas mimoriadnej situácie právo.

Zdroj: pixabay.com

Ďalšie dôsledky vyhlásenia mimoriadnej situácie vyplývajúce zo zákona sú napríklad tieto: človek je povinný primerane svojmu veku a zdravotnému stavu spolupracovať v súčinnosti s inými osobami v civilnej ochrane. Fyzickej osobe môžu byť uložené obmedzenia v záujme ochrany života, zdravia a majetku. Od fyzickej osoby sa môže vyžadovať poskytnutie vecných prostriedkov potrebných na civilnú ochranu a osobe môže byť písomným príkazom uložená povinnosť poskytnúť vecné plnenie (napr. nejakú materiálnu vec) na zvládnutie úloh pri mimoriadnej udalosti.

A komu tím prospějete?“

Vedeli ste o tom, že obdobie posledných dvoch rokov, ktoré prežila väčšina Slovákov v atmosfére paniky a strachu, sa ukázalo byť mimoriadne priaznivé pre nadnárodné korporácie, podnikajúce na našom území? Tie si totiž na Slovensku počas dvoch rokov vládnych obmedzení polepšili svoje hospodárenie natoľko, že medziročne vykázali zvýšenie zisku o 13 %. Agentúra TASR uviedla, že súčasné aktuálne zisky boli výrazne lepšie, ako v čase pred pandémiou. V 3. štvrťroku 2021 boli o 40 % vyššie, ako v rovnakom období pred dvoma rokmi. O podrobnostiach informoval Štatistický úrad SR.

Okrem toho tu máme aj zákon o verejnom obstarávaní, ktorý je počas mimoriadnej situácie veľmi obľúbený a ktorý počíta s potrebou rýchleho obstarávania pri výskyte mimoriadnych udalostí. Pre tieto situácie je možné použiť postup priameho rokovacieho konania, to znamená, že tu v praxi máme nesúťažné spôsoby zadávania zákaziek. A čo to znamená úplne konkrétne? No že sa tu naďalej môžu diať veci ako napríklad pred necelým rokom, keď Úrad pre verejné obstarávanie obvinil Správu štátnych hmotných rezerv, že pri troch zákazkách na nákup testov na ochorenie Covid-19 postupovala v rozpore so zákonom.

Zdroj: pixabay.com

Alebo ako hovoria zlé jazyky, že rýchlotesty od divnej trnavskej firmy, prepojenej na známe mená, sa nakúpili netransparentne a niekto zarobil strašné peniaze na tom, že sa milióny Slovákov nahnali na celoplošné testovanie. Nákup antigénových testov za milióny eur sa, samozrejme, preveroval a podľa Rady Úradu pre verejné obstarávanie bol v poriadku. Ako však zistila Nadácia Zastavme korupciu, viacerí členovia Rady pracujú pre vládu a ministrov…

Zdroj:
www.minv.sk
www.zastavmekorupciu.sk
https://www.christianitas.sk/pandemia-strachu-najucinnejsia-pandemia-21-storocia/


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!