Katolícki komentátori reagujú na text zasvätenia - Christianitas

Katolícki komentátori reagujú na text zasvätenia


24. marca 2022
  Krátke správy


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Katolícky svet je už celý týždeň hore nohami. Na svedomí to má priam až šokujúce ohlásenie pápeža Františka o jeho chystanom zasvätení Ruska a Ukrajiny Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie. Nasledovali správy o tom, že k účasti sú vyzvaní aj všetci biskupi sveta, čo bola ďalšia z kritických podmienok z Fatimy, ktoré neboli doposiaľ nikdy realizované a včera sme sa dočkali už aj textu zasvätenia.

Zdroj: youtube,com

Včera ráno sme priniesli vlastný preklad textu z angličtiny, ktorý zverejnila Arcidiecéza mesta Minneapolis: https://www.christianitas.sk/text-zasvatenia-ruska-a-ukrajiny-neposkvrnenemu-srdcu-panny-marie-je-zverejneny/.

Na obed už oficiálny slovenský text zverejnila aj Tlačová agentúra KBS: https://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20220323023.

Nuž a rôzne zaujímavé reakcie viacerých katolíckych autorov či právnikov na seba nenechali dlho čakať. Timothy Flanders, šéfredaktor portálu OnePeterFive uvádza, že už teraz je jasné, že pápež František nebude zrejme priradený k najsvätejším pápežom, ale že je preto podľa neho Božím paradoxom, že to má byť práve on, kto vyplní požiadavku Panny Márie z Fatimy. Situáciu prirovnáva k pápežovi Jánovi XII., považovaného dnes za jedného z najproblematickejších pápežov v dejinách, ktorý potvrdil založenie kláštora v Cluny. A bol to práve tento kláštor, ktorý o niekoľko desaťročí priviedol do Európy veľkú obnovu katolicizmu, ktorá kulminovala stredovekom so svojimi svätcami, ako boli sv. Tomáš Akvinský či sv. František z Assisi.

Flanders ďalej uvádza, že nikto iný by pre takýto akt nedokázal biskupov sveta lepšie zjednotiť ako práve pápež František – pravoverní totiž veľmi dobre vnímajú nesmiernu dôležitosť tohto aktu, kým tí liberálni si nechcú tohto pápeža pohnevať. Zdá sa, že text môže byť skutočne po prvýkrát od roku 1917 platným v znení požiadaviek Panny Márie sestre Lucii. Právnik a autor špecializujúci sa na fatimské zjavenia, John Salza, pre LifeSite News uviedol:

Rusku (a Ukrajine) je prisudzovaný prvoradý význam vďaka slovu „obzvlášť“. Nebo neposkytlo skutočnú formu zasvätenia a podľa mojich vedomostí neuložilo žiadne negatívne podmienky (čo znamená nepridávať k zasväteniu ďalšie predmety).

Boli sme nútení reagovať negatívne na čokoľvek, čo pápež František urobí, a je to pochopiteľné. Možno je to Boží spôsob, ako pokoriť nepriateľov Cirkvi, ktorí sa teraz vysmievajú Františkovi za túto formulku.

Diakon Nick Donnelly, autor a komentátor, tiež vyjadril veľké „vydýchnutie si“, keď si prečítal text zasvätenia:

Po nevysvetliteľnom zlyhaní predchádzajúcich pápežov pri splnení jednoduchých podmienok stanovených Pannou Máriou na zasvätenie Ruska jej Nepoškvrnenému Srdcu je úľavou vidieť, že modlitba pápeža Františka má byť aktom slávnostného zasvätenia a spomína „Rusko“ dvakrát.

Iný právnik, spisovateľ a komentátor, Christopher Ferrara, vyjadril nádej, že „môžeme dúfať v to najlepšie“. Podľa Ferraru je to prvýkrát kedy „pápež konečne verejne spojí slová „zasvätenie“ a „Rusko“ a učiní sa tak v spojení s množstvom biskupov celého sveta, ktorí sa k nemu v piatok pridajú.

Zaujímavú pripomienku k celej záležitosti mal aj biskup Athanasius Schneider. Jeho rozhovor je publikovaný na portáli OnePeterFive. Podľa jeho slov nespĺňalo ani jedno doteraz vykonané zasvätenie požiadavky Panny Márie z Fatimy:

Treba dúfať, že zasvätenie Ruska urýchli jeho obrátenie, čo nevyhnutne zahŕňa opätovné zjednotenie Ruskej pravoslávnej cirkvi s Apoštolskou stolicou, a tak sa stane skutočne katolíckou. Len vtedy dôjde v Božích očiach k pravému obráteniu, pretože obrátenie nemôže byť polovičné.“

A pokračuje:

Musíme tiež dúfať, že zasvätenie Ruska urýchli triumf Nepoškvrneného Srdca Panny Márie, ktorý bude spočívať v autentickej obnove života katolíckej Cirkvi, teda v novom lesku čistoty katolíckej viery, posvätnosti liturgie a svätosti kresťanského života.

Toto sú podľa neho skutočné znaky, že zasvätenie bolo konečne vykonané v súlade s požiadavkami Panny Márie.

Podľa Taylora Marshalla je toto zasvätenie „ďaleko lepšie ako čokoľvek, čo Ján Pavol II. urobil“ a dopĺňa: „Niekedy Boh činí zázračné veci zo skutočne bezvýchodiskových situácií.“ Podľa neho sa treba v piatok modliť, postiť a ísť do kostola.

MG

Zdroj: OnePeterFive, LifeSite News, YouTube kanál Taylora Marshalla, titulný/ilustračný obrázok – youtube.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

6 najdôležitejších faktov o sviatku Zvestovania Pána

Slobodná vôľa a jej dôsledky

Najnovšie prieskumy o „blbých“ náladách Slovákov: Odmietanie NATO, skepsa k EÚ a pesimizmus. Takže, čo je vlastne nové?

Modlitbové stretnutie Nadácie Slovakia Christiana pred Ministerstvom školstva a čudná žurnalistika portálu Postoj