Kanada si za premiéra opäť zvolila ultraliberálneho klauna


23. septembra 2021
  Krátke správy - Spoločnosť

Kanada si už po tretíkrát zvolila do svojho čela militantného liberála so sklonmi vyrábať trapasy a robiť z politiky „reality show“. Okrem toho je Justin Trudeau – pokrstený katolík chodiaci na sväté prijímanie – známy svojím okliešťovaním práv kresťanov a konzervatívne založených ľudí, ktorým neraz nie je umožňované dostávať sa do štátnej správy, či adoptovať si dieťa, pretože „nesúhlasia s potratmi a právami transgender osôb“, respektíve „ich náboženský pohľad je v rozpore so stanoviskom vlády“. Samozrejme, homosexuálne a transgender nadpráva sú pretláčané úplne všade. Viac v našom staršom článku na tejto adrese: https://www.christianitas.sk/stava-sa-z-kanady-liberalna-diktatura/.

Voľby, ktoré sa konali tento pondelok boli predčasné a nikto ich vlastne ani nechcel. Zvolal ich sám Trudeau, ktorý sa nechal učičíkať prieskumami, ktoré mu veštili väčšinu v parlamente, keďže jeho militantná vláda bola dokonca len minoritná. Parlament sa prakticky nezmenil, liberáli oproti posledným voľbám získali len jedno kreslo naviac (158 oproti 157). Sám Justin však hovorí o „clear mandate“ – „jasnom mandáte“ – na pokračovanie jeho „reforiem“.

Úplne tragická je kanadská konzervatívna strana, známa ako „Torries“. Tá sa „vytešuje“, že liberáli nezískali svoju väčšinu (k potrebným 170 kreslám mali naozaj ďaleko), no sama stratila jedno kreslo, a to aj napriek tomu, že ju do volieb viedla nová tvár, Erin O’Toole. Celkovo sa o konzervatívcoch hovorí, že „sú stratení“ a že „nevedia nájsť nejakú ústrednú tému“, čo len poukazuje na ich neschopnosť, keďže vládni liberáli im témy poskytujú denne ako na podnose.

Čoraz viac sa však ukazuje zjavný nesúlad medzi východom a západom krajiny. Kým východ – Nové Škótsko, Quebec, Ontário – je baštou liberálov, západ je s politickou situáciou hlboko nespokojný. V pondelkových voľbách získali v štáte Alberta Trudeauovci iba dve kreslá (konzervatívci 30), kým v Saskatchewane dokonca ani jedno! Britská Kolumbia bola viac menej rozdelená rovnomerne, aj keď tam dostala silný mandát aj tretia strana, Noví demokrati. V komentároch na stránkach konzervatívneho (západo-)kanadského denníku National Post volali ľudia po okamžitom započatí procesu odtrhnutia sa od zvyšku Kanady.

Pre porovnanie v Ontáriu vyhrali liberáli kreslá v pomere 78 ku 37 a v Quebecu 33 ku 10. Zvlášť v Toronte a jeho okolí liberáli konzervatívcov doslova „sfúkli“, čo im „vydláždilo cestu k víťazstvu“. Vo frankofónnej časti dostali, paradoxne, najsilnejší mandát miestni nacionalisti, Bloc Québécois, s 34 kreslami.

Nálade na západe nepridáva ani fakt, že v celkovom súčte dostali konzervatívci dokonca viac hlasov ako liberáli! 34 % všetkých voličov dalo hlas Toryom, kým iba 32 % ho dalo Liberálnej strane. Kvôli systému pomerného zastúpenia – podobného tomu v USA – sa však k moci dostáva práve Justin Truedau.

MG

Zdroj: National Post, The Guardian, titulný obrázok – Flickr


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!