Finančné kladivo na pravicu?

Piotr Włoczyk
1. októbra 2021
  Politika

Má to byť revolúcia v boji za nový „tolerantný“ svet. „Rozsievači nenávisti“ majú byť terčom útokov, stigmatizovaní a nakoniec odrezaní od zdrojov financovania. Spojencami v tejto vojne sú PayPal, online platobná platforma s takmer 400 miliónmi používateľov, a Liga proti hanobeniu (ADL), ktorá sa pred rokmi zaoberala iba sledovaním antisemitizmu, ale dnes bojuje proti VŠETKÝM prejavom „netolerancie“ a „nenávisti“.

Zdroj: Flickr

V oznámení rozhodnutia spolupracovať v tejto oblasti obe inštitúcie uviedli, že sa „zamerajú na ďalšie skúmanie a narúšanie finančných tokov, ktoré podporujú extrémistické a nenávistné hnutia. Okrem extrémistov a protivládnych organizácií sa iniciatíva zameria na subjekty a skupiny, ktoré šíria a žijú zo všetkých foriem nenávisti a fanatizmu namierených proti akejkoľvek komunite.“ Dôležité je, že, ako vyhlasuje spoločnosť PayPal, informácie o hrozbách sa budú zdieľať s „ostatnými zainteresovanými stranami finančného odvetvia“.

Američania, ktorých názory považujú zaujaté ľavicové inštitúcie za „nesprávne“, tak nebudú môcť posielať peniaze. Takto sa v Spojených štátoch vytvára súkromná tyrania,“ hovorí Sohrab Ahmari, americký konzervatívny publicista, ktorý okrem iného píše pre New York Post, v rozhovore pre Do Rzeczy.

Sliediči

My všetci, vrátane súkromného sektora, zohrávame kľúčovú úlohu v boji proti extrémizmu a nenávisti. Naša nová iniciatíva stanovuje pre spoločnosti nový štandard. Ide o to, aby sme svoje odborné znalosti využili pri riešení kriticky dôležitých sociálnych problémov,“ vysvetľuje Jonathan Greenblatt, šéf ADL. Podľa neho je PayPal príkladom „zodpovednej technologickej spoločnosti“.

Takto americkou ľavicou rešpektovaná ADL osvedčuje slušnosť spoločnosti PayPal, ktorá zasa na oplátku dotuje ADL. Ako by mohol vyzerať tento hon na „nenávistníkov“ a „extrémistov“ pre tandem ADL – PayPal? Začnime prvou organizáciou.

Jej súčasný predseda Jonathan Greenblatt je bývalý poradca Baracka Obamu, vyhlásený liberál, ktorý už šesť rokov vedie ADL smerom ku krajnej ľavici. Čoraz viac židovských veriacich má problém s touto organizáciou, ktorá by sa síce teoreticky mala zaoberať predovšetkým potláčaním antisemitizmu, ale dnes sa zameriava na iné problémy, napríklad na snahu dosiahnuť, aby americká spoločnosť prijala tzv. homosexuálne manželstvá ako čosi úplne normálne. Mimochodom, boj ADL proti antisemitizmu nevyzerá vždy seriózne, ako sme mohli vidieť vo filme Defamation izraelského dokumentaristu Yoava Shamira. V ňom je možné vidieť, ako zamestnanci ADL označujú za dôkazy antisemitizmu e-maily od ľudí, ktorí tvrdia, že ich šéfovia im nechceli dať… dovolenku.

Pod Greenblattovým vedením sa ADL začala zaoberať otázkou, ktorá najmä v Izraeli vyvoláva čoraz väčšie prekvapenie – otázkou boja proti „protiislamským“ predsudkom. Zvlášť tvrdo to postihlo Mikea Pompea, ktorý bol v Trumpovej administratíve zodpovedný za diplomaciu. „Dobre známe antiislamské fóbie pána Pompea hrozia, že oslabia efektívnosť práce ministra zahraničných vecí, ktorou je zastupovanie amerických záujmov a hodnôt vo svete,“ zhodnotil Greenblatt v roku 2018 jeho postoj. Spoločný menovateľ týchto aktivít je jeden – kritike podlieha len to, čo je napravo od stredu. Ďalší hráč v tejto „protiextrémistickej aliancii“, spoločnosť PayPal, už dlhodobo blokuje inštitúcie, ktoré jej vedenie považuje za hrozbu. A nejde len o krajne pravicové organizácie ako Proud Boys.

Zdroj: Pixabay

Už niekoľko rokov nie je možné prostredníctvom tejto platformy kúpiť strelnú zbraň, ani žiadne súvisiace príslušenstvo. PayPal po nepokojoch na Kapitole zaradil zamestnancov Donalda Trumpa na čiernu listinu (podobne postupoval aj finančný gigant Stripe, ktorý je prepojený s PayPal), ale táto horlivosť v blokovaní extrémizmu sa končí pri pravici.

Keď sa Fox News pokúsila od zástupcov spoločnosti zistiť, či bude v súvislosti s násilím počas rasových nepokojov odrezaná od finančných služieb aj organizácia Black Lives Matter, PayPal odmietol odpovedať.

Dôležité je, že plány spoločnosti sú ďalekosiahle a neobmedzujú sa len na USA. „Dúfame, že táto iniciatíva bude účinná v boji proti nenávisti a extrémizmu, ktoré sa, žiaľ, čoraz viac prejavujú v spoločnostiach na celom svete,“ povedal Aaron Karczmer, viceprezident spoločnosti PayPal.

Boj proti extrémizmu

Reakcia demokratov nemôže napĺňať americkú pravicu optimizmom v súvislosti s touto iniciatívou. „Blahoželám PayPal a ADL k spolupráci v boji proti nenávisti a extrémistickým hnutiam, ktoré využívajú finančné platformy na podporu svojej trestnej činnosti a žijú zo šírenia rasizmu a predsudkov,“ povedal Cy Vance, manhattanský okresný prokurátor, ktorý kandiduje v demokratických voľbách.

Moja kancelária je pripravená pomôcť finančným inštitúciám a spoločnostiam v iných sektoroch v tomto naliehavom boji za zastavenie nenávisti a ochranu historicky diskriminovaných komunít,“ dodal.

Partnerstvo medzi PayPal a ADL je nepochybne veľmi znepokojujúce,“ píše Jonathan S. Tobin, konzervatívny publicista a vedúci Jewish News Syndicate, v New York Post. „ADL nevysvetľuje, na základe čoho bude rozhodovať o tom, kto je extrémista. Vzhľadom na ideologické zameranie je však ťažké nepodozrievať, že ADL sa zameriava na každého, kto nezdieľa názory Black Lives Matter a iných ľavicových skupín.

Dr. Mike Davidson, psychoterapeut a vedúci britskej organizácie Core Issues Trust (CIT), ktorá ponúka psychologickú podporu osobám zmäteným, pokiaľ ide o ich sexuálnu orientáciu či rodovú identitu, sa presvedčil na vlastnej koži, ako v skutočnosti funguje „boj proti extrémizmu“ spoločnosti PayPal.

Po tom, čo britské organizácie LGBT vlani v lete spustili poplach a tvrdili, že organizácia doktora Davidsona poškodzuje homosexuálov, spoločnosť PayPal vyradila CIT zo svojich služieb, rovnako ako banka Barclays. Britská ľavica sa teraz snaží takéto organizácie úplne zakázať.

To, čo dnes vidíme v Británii, je neomarxistický extrémizmus, ktorý sa dostáva do salónov,“ povedal Dr. Mike Davidson pre Do Things. „Lobisti LGBT s tým však budú mať problém. Je totiž ťažké zakázať slobodným ľuďom, aby vyhľadali pomoc odborníkov, ktorí im môžu pomôcť. Obviňujú nás, že ubližujeme ľuďom, ale druhá strana o tom nepredložila žiadne konkrétne dôkazy. Tento typ terapie nikomu neubližuje, ale jej zákaz by určite vzal slobodu tým, ktorí hľadajú pomoc.

Zvykli sme si bojovať proti ohrozeniu základných hodnôt zo strany vlády. Bohužiaľ sme podcenili hrozbu zo strany korporátnych a oligarchických subjektov,“ hovorí Sohrab Ahmari.

© Všetky práva vyhradené. Článok bol prebraný z týždenníka DoRzeczy.


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!