Bl. Karolovi odhalili v Plzni sochu - Christianitas

Bl. Karolovi odhalili v Plzni sochu


4. apríla 2022
  Krátke správy


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Na 100. výročie úmrtia blahoslaveného Karola I., posledného cisára rakúskeho, kráľa uhorského i českého, odhalili v Plzni tomuto panovníkovi sochu. Socha meria 2,4 metra, váži zhruba 1,3 tony a je z božanovského pieskovca, ktorý je považovaný za najkvalitnejší český pieskovec.

Sochu Karola I. sme chceli poňať v čo najjednoduchších líniách,“ hovorí jej autorka, Jitka Stoklasová. „Pôvodne sme mali prichystaný model z hliny, ktorý ho predstavoval ako svätca. Potom sme sa so zadávateľmi dohodli, že bude znázornený ako panovník. Uvedomujeme si, že atribúty sú neoddeliteľnou súčasťou diela, ale najdôležitejší musí zostať portrét duše. Preto sme kládli dôraz na jednoduchosť, ale vznešenosť celkového prevedenia.

Najviac precíznosti si vyžiadala tvár blahoslaveného panovníka, do ktorej sa sochárka rozhodla vtlačiť smútok, no i vieru a nádej súčasne.

Snáď sa nám to podarilo. Takmer rok sme sa snažili o Karolovi I. zistiť čo najviac, takmer rok sme s Karolom I. žili. A to aj keď sme práve nerobili jeho sochu. V súvislosti s hľadaním informácií o osobnosti Karola I. je nám čím ďalej, tým jasnejšie, že je svätcom tejto modernej doby a že jeho odkaz je v súčasnosti pre našu spoločnosť ešte dôležitejší ako inokedy. A o to sme sa vlastne po celý čas tvorby snažili. Aby jeho odkaz mohol cez naše dielo k ľuďom ďalej hovoriť.

Odhalená socha sa nachádza pred poliklinikou vo štvrti známej ako Doubravka. Na jej tvorbe spolupracovala skupina Privamed, ktorá je vlastníkom siete polikliník s monarchistickou politickou stranou Koruna česká. Karol I. stojí, paradoxne, na Masarykovej triede.

Je to tak trochu provokácia,“ potvrdil Tomáš Mach, riaditeľ polikliniky spoločnosti Privamed, pred ktorou stojí viac ako dvojmetrová realistická pieskovcová socha postavená za peniaze spomínanej firmy.

Chceme, aby sa ľudia nad históriou trochu zamysleli a vnímali ju aj inak, než ich to učili súdružky učiteľky,“ vyhlásil Mach, podľa ktorého mocnárstvo predstavovalo model multikultúrneho súštátia, s ktorého rozpadom sa otvorila cesta k dvom diktatúram.

Karol I. sa zaslúžil po nástupe na trón v roku 1916 o zachovanie sociálneho zmieru aj o rozvoj spoločnosti, okrem iného tým, že založil v roku 1917 prvé ministerstvo zdravotníctva,“ podotkol Mach. Český portál novinky.cz o poslednom panovníkovi ďalej uvádza, že je vnímaný oveľa pozitívnejšie, ako jeho predchodca František Jozef I. a že jeho mierové snahy boli napokon jedným z dôvodov, prečo bol v roku 2004 rímskokatolíckou Cirkvou blahorečený. Na odhalení sochy sa zúčastnil aj starosta mestskej štvrti Doubravka, Tomáš Soukup (zo strany ANO). I on pre lokálne médiá vyjadril zaujímavý názor:

Karol I. ako posledný „císařpán“ môže byť vnímaný negatívne, ale je to dávna história a ja s tým problém nemám… A ak to vyvolá diskusiu na verejnosti, tak je to jedine dobre. Ja osobne by som asi vybral niekoho iného, ale z historického hľadiska je to pozitívna postava, veď sa pokúšal aktívne zastaviť prvú svetovú vojnu.

Socha Karola I. je už druhým podobným dielom na území Česka zobrazujúcim panovníka z rodu Habsburgovcov. V roku 2016 – taktiež na 100. výročie úmrtia – bola nečakane odhalená bronzová busta Františkovi Jozefovi I. v dedinke Pohleď na Havlíčkobrodsku. „Naším cieľom je nastoliť serióznu debatu o obnove českého kráľovstva. Český štát bol od počiatku monarchiou, republikánska myšlienka nie je česká, vznikla v zahraničí s pomocou vtedajšej českej opozície v exile,“ vyjadril sa pri slávnostnom odhalení starosta Jindřich Holub.

Blahoslavený Karol by si podobnú pamiatku zaslúžil aj na Slovensku. Azda je na čase začať o tom serióznu debatu. Veď ako povedala sochárka Jitka Stoklasová: „Je to svätec pre modernú dobu“ a zvlášť mladej generácii by mohol ponúknuť alternatívu voči technokratickej pseudoilúzii, ktorá našu mládež ničí.

MG

Zdroj: plzensky.denik.cz, novinky.cz, idnes.cz, fb. stránka – Aristokracia na Slovensku, fotografie – facebook.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

6 najdôležitejších faktov o sviatku Zvestovania Pána

Slobodná vôľa a jej dôsledky

Najnovšie prieskumy o „blbých“ náladách Slovákov: Odmietanie NATO, skepsa k EÚ a pesimizmus. Takže, čo je vlastne nové?

Modlitbové stretnutie Nadácie Slovakia Christiana pred Ministerstvom školstva a čudná žurnalistika portálu Postoj