Banskobystrický podžupan Lunter dal 2 milióny eur firme za organizovanie očkovania


4. mája 2021
  Krátke správy - Spoločnosť

Rodina Lunterovcov (konkrétne otec Ján a syn Ondrej), ktorá podľa spokojných médií zachránila v roku 2017 banskobystrický kraj, v krajských voľbách pred hrozbou neoľudáctva a kryptonacizmu, už niekoľko rokov predvádza Slovensku skutočne osviežujúcu formu boja s pozostatkami, údajne nekompetentného, riadenia kraja županom Kotlebom.

Vlna očkovacej propagandy priniesla aj nové podnety a formy boja s netoleranciou. Tie sa pretavili v banskobystrickom kraji do toho, čo podžupan Ondrej Lunter, syn župana Jána Luntera, nazval „krajskou očkovacou stratégiou“. Informácie o tom priniesol liberálny Denník N, v článku investigatívnej novinárky Moniky Tódovej.

V rámci tejto očkovacej stratégie, ktorá vznikla podľa podžupana v januári, sa rozhodla župa uzavrieť zmluvu s eventovou agentúrou Hurricane, aby banskobystrickému kraju zorganizovala očkovanie. Ako dôvod uvádza podžupan Lunter januárové tušenie župnej administratívy, že štát očkovanie zvládať nebude.

Za profesionálne organizovanie očkovania si agentúra vypýtala sumu, ktorá je zmluvou limitovaná na 2 milióny eur. Je veľmi pravdepodobné, že táto suma bude naplnená.

Podžupan Lunter uviedol, že ohľadom organizácie očkovania v kraji sa „inšpiroval v Izraeli“. Ten sa teší vo svetových médiách povesti očkovacieho premianta. Izrael zveril organizovanie očkovania eventovým agentúram a banskobystrická župa sa ho rozhodla nasledovať.

Podľa Lunterovho tvrdenia je vakcinácia eventom, ako každá iná akcia, ktorú organizujú agentúry. Navyše podžupan Lunter upozorňuje aj na to, že eventové agentúry sú najviac (?) zasiahnuté krízou, keďže prišli o veľa zákaziek. Tým pádom dostáva konanie banskobystrickej župy navyše aj hlboký sociálny rozmer.

Monika Tódová cituje podžupana: „Dostali sme referencie na Hurricane. Agentúra má referencie z eventov, ako je Expo. Hľadali sme veľkú agentúru, ktorá má relevantné skúsenosti. Robiť to cez eventovú agentúru znamená, že to robíte na vysokej organizačnej úrovni. Je to bezproblémové a funkčné.“ V rámci organizovania sú v pohotovosti aj výjazdové očkovacie jednotky, ktoré vyrážajú za seniormi.

Ondrej Lunter upozorňuje na kýženú štátnu métu zaočkovania 60 % obyvateľstva, čo však podľa neho „tiež niečo stojí“. Preto by podžupan bol rád, keby Ministerstvo zdravotníctva za kraj agentúre zaplatilo: „Neočakávam, žeby mal nastať nejaký problém. Dávame si na to extra pozor od začiatku. Pýtame si od ministerstva metodické usmernenie a podľa toho postupujeme a dávame si pozor na to, aké položky sú oprávnené.“

Tajomná veta na záver dáva tušiť, že celkové náklady nie sú dopredu presne určiteľné: „Aké drahé to bude, sa nedá určiť z rámcovej zmluvy.“ Suma 2 milióny je podľa Luntera maximálny strop. Uvidíme. Každopádne, pre zdravie občanov treba prinášať obete. Pokiaľ to nakoniec zaplatia daňoví poplatníci cez Ministerstvo zdravotníctva, tak to navyše bude bezbolestné. Pre župu, župana aj podžupana.

BM

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!