Anglicko sa po prvýkrát za 1300 rokov stáva minoritne kresťanskou krajinou - Christianitas

Anglicko sa po prvýkrát za 1300 rokov stáva minoritne kresťanskou krajinou


20. decembra 2022
  Krátke správy

Anglicko a Wales sa po takmer 1300 rokoch stávajú kresťansky minoritnými krajinami. Vyplynulo to z výsledkov minuloročného sčítania obyvateľstva, podľa ktorého žije v Anglicku a Walese už len 46,2 % ľudí hlásiacich sa ku kresťanstvu. Pred 10 rokmi pritom bolo v krajine 59,3 % kresťanov a v roku 2001 dokonca viac ako 72 percent. Počet kresťanov klesol z 33,3 milióna na 27,5 milióna, čo je strata takmer 6 miliónov duší.

Ruiny opátstva Whitby, stredovekého benediktínskeho kláštora, zničeného za vlády Henricha VIII.
zdroj: freeimageslive.co.uk

Medzitým 37,2 % ľudí – 22,2 milióna – vyhlásilo, že nemajú „žiadne náboženstvo“, čo je druhá najčastejšia odpoveď po kresťanstve. Znamená to, že za posledných 20 rokov podiel ľudí, ktorí sa nehlásia k žiadnemu náboženstvu, prudko vzrástol zo 14,8 %, čo predstavuje nárast o viac ako 22 percentuálnych bodov. Andrew Copson, výkonný riaditeľ charitatívnej organizácie Humanists U. K., uviedol, že „dramatický nárast ľudí bez viery“ učinil z Veľkej Británie „takmer určite jednu z najmenej náboženských krajín na Zemi“.

Ale okrem neveriacich rastú preferencie aj nekresťanským náboženstvám. Moslimská populácia vzrástla za 10 rokov zo 4,9 percenta na 6,5 percenta (2,7 až 3,9 milióna), hinduisti narástli takmer o 200 000, počet sikhov sa zvýšil o 100 000 ľudí a počet židovských obyvateľov vzrástol o 25 000.

Bez minorít by však kresťanstvo v Anglicku a Walese bolo v ešte horšej situácii. Údaje napríklad ukázali, že v londýnskej štvrti Brent s najväčším počtom prisťahovalcov v metropole, sa počet kresťanov vlastne zvýšil. V každom prípade, najnovšie čísla značne zvyšujú tlak najmä na Anglikánsku cirkev, ktorá má v krajine tak výsadné postavenie, že jej zástupcovia dodnes sedia v hornej komore britského parlamentu a ešte aj kráľ sa tituluje ako „ochranca (protestantskej) viery“. Počet anglikánov podľa iného prieskumu (British Social Attitudes Survey) klesol z 22 % v roku 2008 na súčasných 12 %. V roku 1980 ich pritom bolo ešte 40 %. Počet katolíkov klesol z 9 % (2008) na 7 percent.

Ľudia nemôžu dlho žiť vo vákuu a ak nebude kresťanstvo znovuobjavené ako naše svetlo, potom sa spoločnosť stane čím ďalej, tým náchylnejšia na prichádzajúce a často nebezpečné ideológie,“ reagoval na prieskum katolícky biskup Mark Davies z diecézy Shrewsbury s tým, že „veľa je v stávke tak pre Cirkev, aby spoznala Krista, ako aj pre spoločnosť, aby nestratila svoj základ a svoj smer“.

Doplnil ho biskup Philip Egan z Portsmouthu:

Ako katolíci máme vždy poslanie ad intra a ad extra: to je evanjelizovať samých seba a prehlbovať náš vzťah s Bohom, ako aj oslovovať ľudí okolo nás, aby sme aj im ponúkli evanjelium.“

Prieskum tiež ukázal, že v Anglicku a Walese dnes žije 74,4 % etnických Britov, čo je oproti roku 2011 pokles o 6 percent. V roku 597 prišiel na ostrov mních sv. Augustín poslaný pápežom sv. Gregorom Veľkým a do konca 7. storočia sa kresťanstvo stalo v Anglicku dominantným náboženstvom. Odvtedy ubehlo viac ako 1300 rokov.

MG

Zdroj: The Guardian, The Catholic Herald, unherd.com, British Social Attitudes Survey, ilustračný obrázok, zdroj – freeimageslive.co.uk


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Nenechajte nás v tom samých: Prosíme o milodar v boji za obhajobu nemenného učenia katolíckej Cirkvi

Arcibiskup Fulton Sheen: O zlých ľuďoch v nebi a dobrých v pekle

Bazilika svätého Augustína v Campo Formio v Ríme

Farár Kuffa o učebniciach sexuálnej výchovy: „Dokedy budeme zbabelo mlčať?“