Americký súd potvrdil opodstatnenosť náboženskej výhrady vo svedomí voči vakcínam u príslušníkov špeciálnych jednotiek - Christianitas

Americký súd potvrdil opodstatnenosť náboženskej výhrady vo svedomí voči vakcínam u príslušníkov špeciálnych jednotiek


9. januára 2022
  Krátke správy - Spoločnosť


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Ešte v pondelok zablokoval federálny sudca v Texase možnosť potrestať príslušníkov vojenských špeciálnych jednotiek známych ako Navy Seals, ktorí sa odmietli zaočkovať vakcínou proti covidu z náboženských dôvodov. Sudca Reed O’Connor tak rozhodol v prospech sťažnosti, ktorú podalo 35 príslušníkov tejto jednotky – tých chcelo potrestať samotné ministerstvo obrany USA spolu s velením vojenského námorníctva. Vojaci pritom čelili celej sérii disciplinárnych procedúr len preto, že sa odmietali dať zaočkovať a to z náboženských dôvodov.

First Liberty Institut, čo je organizácia brániaca slobodu vierovyznania v Amerike, ktorá vojakov právne bránila, toto rozhodnutie privítala s aplauzom. Vyhlásila:

Nútiť službukonajúcich pracovníkov vybrať si medzi svojou vierou a službou svojej vlasti je v rozpore s ústavou ako aj s americkými hodnotami.“

Agentúra Reuters ďalej uvádza, že stanovisko Pentagonu k celej záležitosti sa jej nepodarilo získať. Sám sudca O’Conor sa k svojmu verdiktu vyjadril nasledovne:

Príslušníci Námorníctva sa v tomto prípade snažia obhájiť práve tie slobody, ktorých ochrane tak veľa obetovali. Pandémia Covid-19 neposkytuje vláde žiadnu licenciu na zrušenie týchto slobôd. V prvom dodatku (ústavy) neexistuje žiadna výnimka pre Covid-19.“

V americkej armáde sa celkovo veľmi rozšírilo odmietanie vakcíny proti covidu práve z náboženských dôvodov. Ako upozorňuje portál Church Militant, každá časť armády obdržala tisíce žiadostí týkajúcich sa odmietnutia vakcíny práve z tejto príčiny. Množstvo vojakov, ktorým tieto ich námietky nariadení zamietli, už opustilo rady vojska: „Minulý mesiac začalo námorníctvo a letectvo prepúšťať neočkovaných členov,“ uvádza známy katolícky portál sídliaci v Detroite.

Príslušníci Navy Seals neboli v boji za svoje práva tak úplne osamotení. Dostávalo sa im širokej podpory, najmä z radov politikov Republikánskej strany, ktorí dokonca vyšli s vlastnou petíciou na podporu vojakov. Známy texaský senátor Ted Cruz ďalej vyhlásil:

Povinné očkovanie núti týchto jednotlivcov, ktorí zasvätili svoje životy ochrane krajiny, vybrať si medzi nasledovaním svojho úprimne zastávaného náboženského presvedčenia a faktickým prepustením, stratou svojho povolania a zničením svojho finančného zabezpečenia.

Vláda dala všetkým príslušníkom vojska čas na zaočkovanie do polovice decembra 2021, potom začala s masívnym prepúšťaním. Napriek tomu bolo ešte začiatkom decembra viac ako 27-tisíc príslušníkov vojenského námorníctva, letectva a vesmírnych síl stále nezaočkovaných. Jeden z veliacich dôstojníkov sa vtedy pre stanicu NBC News vyjadril:

Máme tisíce vojakov, ktorí v podstate odmietajú platný rozkaz na zaočkovanie – nikdy predtým som nič také nevidel. Je to veľmi znepokojujúce.

Napriek tomu sa do stanoveného termínu dalo zaočkovať až 21 % váhajúcich vojakov, takže nezaočkovaných príslušníkov americkej armády sú po decembri už len približne 4 percentá.

MG

Zdroj: Reuters, Church Militant, NBC News, titulný obrázok – sadefenza.blogspot.com


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!