Zvony talianskych kostolov údajne „znečisťujú hlukom“ životné prostredie. A minarety? - Christianitas

Zvony talianskych kostolov údajne „znečisťujú hlukom“ životné prostredie. A minarety?


23. januára 2023
  Krátke správy

V Taliansku vymysleli nový druh boja proti katolíckemu tmárstvu. Tentoraz si strážcovia pokroku vzali na paškál kostolné zvony. Tie údajne znečisťujú životné prostredie hlukom a vyrušujú ľudí. Samozrejme minarety a vyspevovanie moslimského muezína nikoho nevyrušujú. Diskotéky a rockové koncerty taktiež.

Ilustračný obrázok, zdroj: flickr.com

Tieto obvinenia ohľadom zvonov sa ťahajú už roky, a preto niektorí pokrokoví talianski biskupi, aby ulahodili 21. storočiu, vydali oficiálne dekréty ako často a ako hlasno môžu zvony zvoniť. Niektorí kňazi už dostali za nesprávne zvonenie aj pokuty.

Biskup z Calogero Marino v diecéze Savona-Noli v regióne Ligúria vydal prísny dekrét, ktorý nariaďuje, že zvolávateľom by malo trvať zvonenie normálne 90 sekúnd, maximálne dve minúty, aby signalizovali sv. omšu.

Hlasitosť by mala byť dostatočne nízka, aby zvonenie „nebolo zdrojom rušenia“. Možno by bolo najlepšie, keby sme chceli poradiť, aby srdce zvonu omotali molitanom. Zvony by mali podľa dekrétu zvoniť „len k liturgickému sláveniu a iným prejavom modlitby a zbožnosti“.

Zvony by mali zvoniť v pracovných dňoch od 7:30 do 21:00 a počas Veľkej noci a Štedrého dňa od 9:00 do 21:00. V poslednom prípade bude však potrebný súhlas biskupa.

Zaujímavosťou je, že podobný pokrokový dekrét vydal v roku 1958 vtedajší milánsky arcibiskup Giovanni Battista Montini, neskorší pápež Pavol VI., v ktorom vyzval k striedmosti pri zvonení, „aby nikto nebol vyrušovaný“.

O štvrťstoročie neskôr rovnako pokrokový kardinál Carlo Maria Martini, a tiež v Miláne, vydal nariadenie, ako odozvu na údajné hromadiace sa sťažnosti ohľadom cirkevného zvonenia, že večer a v noci nesmú zvony zvoniť. Apeloval tiež na „rozumnú mieru v dĺžke zvonenia pred bohoslužbami“.

Ešte v roku 2002 taliansky episkopát rozposlal obežník obhajujúci tradíciu zvonenia, ako znaku európskych kultúrnych hodnôt a náboženskej slobody. Ako sa však ukázalo, populácia v Európe sa nám trochu zmenila. Zvony už pre ňu predstavujú len otravné zvuky a to také, voči ktorým sa na rozdiel od moslimského vzlykavého falzetu môžu ohradzovať.

A tak vlani v januári otec Leonardo Guerri vo Florencii prehral súdny spor s približne 500 mestskými rodinami, ktoré sa sťažovali na „znečistenie hlukom“ spôsobené zvonením zvonov v jeho farnosti. Podľa žalobcov zvonili až 200-krát za deň. V spore pomohli aj environmentalisti, ako správni zelení neomarxisti. Regionálna agentúra na ochranu životného prostredia súhlasila so sťažnosťou obyvateľov a kňazovi udelila pokutu rovno bez súdu. Okrem toho dostal príkaz zvoniť len od 8:00 do 18:00 a to len pri príležitosti slávenia svätej omše a vešpier.

V roku 2008 bol odsúdený ďalší taliansky kňaz Stefano Queirola z Janova, ktorý musel zaplatiť pokutu vo výške cca 60 000 eur. Bolo mu vysvetlené, že vyššia suma má citovo odškodniť jednu ženu –, ktorá býva v tesnej blízkosti kostola – za poškodenie sluchu, ako aj „spoločenskú“ a „morálnu ujmu“.

Monsignor Giuseppe Gianotto v Pramaggiore v severnom Taliansku dostal v roku 2015 pokutu tiež od regionálnej agentúry životného prostredia: 1 400 eur za spáchanie „znečistenia hlukom“. Vyzerá to tak, že v Taliansku (a možno čoskoro aj inde) kresťanským zvonom pomaly odzvonia.

Autor článku osobne poznal jedného človeka, ktorý sa rozčuľoval nad hlukom kostolných zvonov. Dokonca otvorene hovoril, že radšej by mal vedľa domu minaret. Používal pritom na adresu kostola a Cirkvi pozoruhodný sortiment nadávok. V každom prípade bol rozhodnutý urobiť čokoľvek, aby sa zvonenia zbavil. A podarilo sa: žena sa s ním rozviedla a on musel odísť z domu, v ktorom ho vyrušovali zvony. Jeho želanie sa splnilo – už ich nemusel počúvať. Len tým výsledkom nebol akosi nadšený…

Niekedy je preto lepšie porozmýšľať čo a od koho vlastne chceme. Ono sa môže stať (aj v Taliansku), že naše želania sa splnia, ale nemusí to byť k našej väčšej radosti. Skôr naopak.

BM

Zdroj: PCH24, ilustračný obrázok, zdroj – flickr.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Najnovšie články

Agenti, kolaboranti, zradcovia a udavači alebo Komu sa hojdá žalúdok, ten nech nelezie do politiky

Arcibiskup Fulton Sheen: „Takto spoznáte Antikrista!“

Genocída národov

Ako duchovní rodičia hnutia Wicca de facto potvrdili, že čarodejnícke procesy v minulosti boli úplne legitímne