Zomrel bývalý generál jezuitov Adolfo Nicolás Pachón SJ


24. mája 2020
  Krátke správy - Cirkev

Dňa 20.5.2020 umrel v Tokiu vo veku 84 rokov bývalý generál jezuitov, španielsky kňaz Adolfo Nicolás Pachón SJ /1936-2020/, tridsiaty generálny predstaviteľ Spoločnosti Ježišovej.

Adolfo Nicolás Pachón SJ sa narodil sa vo Villamuriel de Cerrato vo Valencii, neskôr vstúpil do Spoločnosti Ježišovej, noviciát zavŕšil v Aranjuez v roku 1953. Študoval na univerzite v Alcalá, od roku 1960 pôsobil v Japonsku, za kňaza bol vysvätený dňa 17.3.1964. Od roku 1968 do ruku 1971 študoval na Pápežskej Gregoriánskej univerzite v Ríme, kde získal doktorát z teológie. Po návrate z Japonska sa stal profesorom systematickej teológie, daný odbor prednášal nasledujúcich 20 rokov.

Dlhšiu dobu pôsobil vo funkcii riaditeľa Východoázijského pastoračného inštitútu na univerzite Ateneo de Manila na Filipínach, neskôr pôsobil ako rektor teologického úradu v Tokiu. V rokoch 1991 až 1993 bol menovaný za provinciála japonskej jezuitskej provincie, v tejto pozícii pôsobil až do roku 1999. Takmer štyri roky strávil pastoračnou prácou medzi chudobnými prisťahovalcami v Tokiu.

V roku 2004 bol vymenovaný za predsedu jezuitskej konferencie provincií pre východnú Áziu a Oceániu na Filipínach, pôsobil aj v Austrálii, Číne, Japonsku, Kórey. Mjanmarsku a vo Východnom Timore. Plynne hovoril po katalánsky, španielsky, anglicky, taliansky, francúzsky a japonsky.

Adolfo Nicolás Pachón SJ niekoľkokrát uviedol, že Ázia môže Cirkvi mnoho ponúknuť a je potrebné pastoračnú prácu v Ázii rozvíjať.

Od roku 2008 do roku 2016 bol generálnym predstaviteľom Spoločnosti Ježišovej. Nahradil vo funkcii generála Petra Hansa Kolvenbacha, ktorý predčasne rezignoval na svoju funkciu. Adolfo Nicolas Pachón viedol komunitu jezuitov, ktorá mala vo svete 18 500 členov. Podobne ako Peter Hans Kolvenbach aj on po niekoľkých rokoch abdikoval na funkciu generála jezuitov. Odstúpil z funkcie vo veku 80 rokov, nahradil ho venezuelský jezuita Arturio Sosa.

BK

radiovaticana.it, vaticannews.va, americamagazine.org