Zavedú Česi po vzore USA korešpondenčný spôsob hlasovania vo voľbách?


20. januára 2021
  Krátke správy - Spoločnosť

Tri české politické strany, menovite TOP 09, Občianska demokratická strana (ODS) a Kresťansko-demokratická únia (KDU-ČSL), ktoré komentátori v médiách hlavného prúdu chybne zaraďujú medzi pravicové strany, sa na práve začatej schôdzi Poslaneckej snemovne pokúsia presadiť novelu volebného zákona, umožňujúcu tzv. korešpondenčné hlasovanie pre Čechov žijúcich v cudzine.

TOP 09 by rada presadila ako korešpondenčné, tak aj elektronické hlasovanie pre každého, bez ohľadu na to, kde žije (a po skúsenostiach z USA je možné dodať aj či vôbec žije), ale pretože tieto tri strany vytvorili pre tohtoročné voľby do Poslaneckej snemovne volebnú koalíciu, pristúpili na tento kompromis.

Predsedníčka liberálnej TOP 09 Markéta Pekarová – Adamová obhajuje návrh týmito slovami: „Súčasná napätá diskusia o korešpondenčnom hlasovaní v amerických prezidentských voľbách nie je zlyhaním tohto demokratického nástroja. Je to zlyhanie tých, ktorí sa za demokratov vyhlasujú a pritom oni sami majú najväčší problém s pokojným odovzdaním moci. Každý, kto sa bojí korešpondenčnej voľby, má zároveň strach z voličov, ktorí mnohokrát vďaka svojmu nadhľadu zo zahraničia dokážu vidieť situáciu v našej krajine z inej perspektívy… Korešpondenčné hlasovanie nijako neznižuje kvalitu demokracie a každý, kto to tvrdí, klame.

Medzi týchto klamárov patrí časť poslancov vládneho ANO, niekoľko „disentujúcich“ poslancov z radov ODS, pravdepodobne aj komunisti, ale predovšetkým poslanci Slobody a priamej demokracie Tomia Okamuru (SPD), ktorí sú principiálne proti.

S podporou návrhu novely môžu naopak počítať pri vždy pokrokových Pirátoch a Starostoch a nezávislých. Postoj vládnej ČSSD zatiaľ nie je známy.

Názor odporcov korešpondenčného hlasovania prehľadne zhŕňa výkonný riaditeľ Inštitútu Václava Klausa Jiří Weigl:

Korešpondenčné hlasovanie je cesta k volebnej manipulácii a skrze ňu aj k likvidácii demokracie. So vzdialenosťou voliča od volebnej urny priamo úmerne vzrastá možnosť manipulácie jeho volebným hlasom. Žiadna účelovosť sa dlhodobo v tejto veci nemôže nikomu vyplatiť. Demokratické procedúry môžu dobre fungovať len vtedy, ak budú poskytovať vierohodné a nespochybniteľné výsledky. Tam, kde je alebo môže byť porušená tajnosť voľby a kde nie je jasné, kto v skutočnosti hlasoval, sa otvára priestor na spochybnenie volebných výsledkov a vzniku politickej krízy, akú napríklad dnes zažívajú USA.

Snahy účelovo touto cestou zvýšiť účasť skupín voličov, ktorých hlasy by sa tej či onej politickej strane hodili pre zlepšenie volebného výsledku, sú cestou do pekiel. Parciálny benefit, zvyčajne navyše len krátkodobý, svojimi dôsledkami ohrozí spoľahlivosť a legitímnosť celého volebného systému. Pachuť, ktorá zostane po dnešných amerických voľbách alebo podivný zápach okolo voľby rakúskeho prezidenta však nebudú ničím proti nekonečným možnostiam manipulácie v prípade internetového hlasovania. Nenechajme sa opíjať rožkom o nepriestrelnom zabezpečení. Hackeri a tajné služby vedia, ako si s ním poradiť. Ak dopustíme internetovú perverzitu volebného aktu, s demokraciou sa navždy rozlúčme.

MS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!