Vyraďovanie ideologicky nevhodných kníh v kanadských školách


24. novembra 2021
  Krátke správy - Spoločnosť


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Anglický spisovateľ William Golding získal v roku 1980 Bookerovu cenu za najlepší román roka (Rituály mora) a o tri roky neskôr mu bola udelená Nobelova cena za literatúru. V roku 1988 mu kráľovná Alžbeta udelila rytiersky titul.

Ešte v roku 2015 zaradil superprogresívny britský The Guardian jeho Pána múch medzi stovku najlepších románov, aké boli kedy napísané. Bol dvakrát sfilmovaný, a to aj legendárnym režisérom Petrom Brookom.

Teraz však v Kanade školský obvod Ottawa-Carleton stiahol všetky Goldingove knihy zo svojich knižníc. Prečo? Pretože aktivistka bojujúca proti rasizmu v istom časopise kritizovala nedostatočnú (rasovú) rozmanitosť pri výbere autorov kníh na zozname odporúčaného čítania, a navyše, ako sa láskavo vyjadrila, Pán múch je román „o bielom supremacizme“.

A Školský úrad namiesto toho, aby dievčaťu vysvetlil, že sa mýli, že Pán múch je pochmúrna dystopia o tom, ako ľahko môžu ľudia upadnúť do barbarstva, jednoducho zakázal knihy nositeľa Nobelovej ceny v knižniciach. Na príkaz jednej zideologizovanej ženy.

Nie je to však prekvapujúce.

Z rôznych komentárov k zmiznutiu Goldingových kníh vyplýva, že ide o dôsledok opatrení, ktoré tamojší pedagógovia prijali pred viac ako dvoma rokmi. V rámci boja proti škodlivým stereotypom o pôvodnom či indiánskom obyvateľstve a ako akt zmierenia, bolo z knižníc vyradených takmer päťtisíc kníh vrátane životopisov a opisov cestovateľov, ktorí sa ako prví dostali na územie dnešnej Kanady.

Tridsať kníh bolo spálených počas špeciálne filmovaného obradu „očisty ohňom“, ktorý nevyhnutne pripomína podobné predstavenia v Hitlerovom Nemecku. Potom sa popol rozsypal a predniesla sa formulka: „Vraciame zemi popol rasizmu a diskriminácie v nádeji na inkluzívnu, bezpečnú a prosperujúcu krajinu.

Spravodajca Poľského rozhlasu Piotr Kowalczuk to vystihol, keď povedal, že: „Máme teda do činenia s fanatickým náboženstvom, ktoré už má svojich kňazov, ceremoniárov, dogmy a rituály. Horor.

MH

Zdroj: dorzeczy.pl, theguardian.com, nationalpost.com, titulný obrázok – wikimedia commons


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!