Vo Francúzskych regionálnych voľbách pohoreli Macron aj Le Penová


22. júna 2021
  Krátke správy - Spoločnosť

V prvom kole francúzskych regionálnych volieb úplne pohoreli dvaja najväčší favoriti na prezidentský post v krajine – súčasná hlava štátu Emmanuel Macron, aj jeho „nemesis“ Marine Le Penová. Voľby boli poznačené mimoriadne nízkou účasťou, keďže sa ich nezúčastnilo 66 % oprávnených voličov. Hoci ani Macron, ani Le Penová priamo nekandidovali v týchto voľbách, predsa boli hlavnými tvárami kampaní v jednotlivých regiónoch.

Na čelo strán sa – prekvapivo – dostala pravicová strana republikánov, ktorú svojho času reprezentoval Nicolas Sarkozy. Les Républicains sú od Macronovho zvolenia v hlbokej kríze, keďže sa utápajú v korupčných aférach, nevedia nájsť vhodného kandidáta na prezidenta a Macronova šikovná „centristická“ ideológia im zobrala značný počet voličov. Napriek tomu však v prvom kole regionálnych volieb plne zabodovali, keď dostali 27 %, zatiaľ čo vládna La Républieque en March! získala iba 11 %. Aurore Bergéová, poslankyňa za prezidentovu stranu, nazvala výsledky „demokratickou fackou pre nás všetkých“, čím – azda nechtiac – opäť pripomenula nedávnu Macronovu aféru, kedy mu počas kampane jeden z prizerajúcich sa občanov vlepil facku a to priamo pred kamerami a fotoaparátmi zvedavých novinárov.

Spokojní nie sú ale ani u Le Penovcov, kde bol zisk ešte nižší. Predsedníčka strany Marine Le Penová sa nechala počuť: „Povedzme si to na rovinu: voľby boli poznačené historickou neúčasťou takmer 70 % (voličov) a to kvôli nedôvere vo volebný systém, ktorý v ľuďoch zanecháva pocit, že sa nič nemôže zmeniť, že všetko už bolo ukradnuté.

Regionálne voľby boli pre covidové opatrenia odložené o tri mesiace. Už túto nedeľu sa má konať ich druhé kolo. Voľby sa teda konajú len necelý rok pred ostro sledovanými francúzskymi prezidentskými voľbami. Francúzsky prezident je totiž jedna z mála hláv štátov Európy, ktorá má silné postavenie, pomerne značnú moc a nie je to teda len ceremoniálna funkcia.

Slabý výsledok Macrona aj Le Penovej na lokálnej úrovni naznačuje, že v regiónoch majú len slabú podporu.

MG

Zdroj: BBC

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!