Vatikán vydáva pamätnú mincu s Pachamamou


15. októbra 2020
  Krátke správy - Cirkev

Pri príležitosti 50. výročia „Dňa Zeme“ vydáva Vatikán pamätnú mincu s vyobrazením Pachamamy.[1] Na prednej strane mince je tehotná žena s indiánskymi črtami, ktorá si objíma bruško, na ktorom sú zobrazené kontinenty Zeme. Na zadnej strane mince je erb pápeža Františka.

Pachamama, nazývaná tiež americkými domorodcami Matka Zem, je mýtická postava, alebo tiež bohyňa, uctievaná v niektorých častiach Latinskej Ameriky. V čase blížiaceho sa konania Amazonskej synody, boli jej drevené sošky obradne dopravené do Vatikánu, vo vatikánskych záhradách prebehli domorodé obrady s týmito soškami a následne boli takto použité sošky inštalované do niektorých rímskych kostolov.

Starí Inkovia prinášali Pachamame aj ľudské obety. Domorodé kmene v južnej Amerike dodnes Pachamamu uctievajú ako bohyňu a prinášajú jej zvieracie obety. Minulý rok rozvírila hladinu verejnej mienky v Paraguay správa, že minister paraguayskej vlády sa zúčastnil verejne na takomto obrade.  

Pamätná minca bude mať nominálnu hodnotu 10 eur a bude strieborná. Náklad bude 3 300 kusov. Jej hodnota sa však už teraz odhaduje na 69 eur, pravdepodobne preto, lebo niektorí zberatelia si nenechajú takúto kuriozitu ujsť.

Medzinárodný deň Zeme (Svetový deň Zeme) sa oslavuje každoročne 22. apríla.

BM

Zdroj: Kath net, Churchmilitant.com


[1] https://www.churchmilitant.com/news/article/vatican-mints-mother-earth-coin