V Záhrebe protestovalo 80-tisíc ľudí proti covid „opatreniam“


23. novembra 2021
  Krátke správy - Spoločnosť


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Slováci nie sú jediným „neposlušným“ národom, ktorý sa nechce dať očkovať a ešte si dovolí búriť sa, keď sa mu vládni páni za jeho neposlušnosť snažia obmedzovať život. No na takých Chorvátov sa v skutočnosti (zatiaľ) „nechytáme“. Pretože zatiaľ čo u nás je protest raz za čas s niekoľkotisícovou účasťou (čo médiá vždy vyhodnotia rádovo na „stovky“), v Chorvátsku boli protesty proti covid pasom na dennom poriadku, pričom ten najväčší – v hlavnom meste Záhreb – mal dokonca 80-tisícovú účasť. To sa už len veľmi ťažko dá okomentovať ako „stovky“.

Protesty prebiehali po celom Chorvátsku od minulého pondelka, keďže od toho dňa potrebujú verejní štátni zamestnanci certifikáty o podstúpení očkovania proti covidu a obmedzovaní sú aj ľudia prichádzajúci na úrady. Obmedzení však bolo prijatých, samozrejme, ďaleko viac. Chorvátsko má pritom ešte nižšiu zaočkovanosť ako Slovensko, keďže je tam zaočkovaných iba 45 % obyvateľov (Chorvátov je 4,5 milióna). Od štvrtka sa začali nespokojní občania zhromažďovať pred chorvátskym parlamentom s transparentmi ako „Nevakcinovaní by nemali byť vyhadzovaní!“, či „Sloboda výberu!

Avšak lokálne protesty zasiahli v priebehu týždňa postupne až tridsať miest krajiny, pričom ľudia si o plánovaných akciách a pochodoch dávali vedieť cez sociálne siete. Všetko vyvrcholilo obrovským protestom v sobotu, 20. novembra v Záhrebe, na ktorom sa zúčastnilo, podľa odhadov, až 80-tisíc ľudí. V dave viali štátne vlajky, no (napríklad na rozdiel od takého Slovenska) v ňom bolo vidieť aj množstvo transparentov s Pannou Máriou, ku ktorej sa chorvátsky národ v túto nešťastnú hodinu ťažkej skúšky utieka. Nechýbali tiež protivakcinančné symboly a výzvy na „slobodu“.

Miestna žena sa na facebooku podľa portálu Euractiv vyjadrila, že: „Toto sme mali urobiť už začiatkom roka, keď nám prikázali nosiť rúška.“ A pokračovala: „Ja sama rúško nenosím a odmietam sa dať aj zaočkovať, aj keby som mala byť posledným človekom na tejto planéte… Ja toto zlo vo svojom tele nepotrebujem.

Cez víkend sa však demonštrovalo vo viacerých európskych štátoch – a aj tam, kde by sa to azda nečakalo (či už kvôli vysokej zaočkovanosti, alebo známej pokojnej povahe obyvateľstva). Ľudia vyšli do ulíc v reštrikciami ťažko sužovanom Taliansku, v Severnom Írsku, vo Švajčiarsku, Belgicku, či Nemecku. Nečakané zábery horiacich áut z „mekky slobody“ – Holandska – videl v médiách azda už každý, rovnako tak ako hnev v susednom Rakúsku, ktoré si povedalo, že bude vo všetkých „opatreniach“ prvé v Európe. Všetky protesty mali pritom podobný cieľ: vyjadriť nesúhlas s reštrikciami, ktoré štáty voči svojim občanom, či už očkovaným alebo neočkovaným, prijali, či sa chystajú prijať.

MG

Zdroj: Euractiv, Al Jazeera, fotografie – archív Christianitas.sk