V Rakúsku sa konajú verejné modlitby ruženca ako odpoveď na lockdowny - Christianitas

V Rakúsku sa konajú verejné modlitby ruženca ako odpoveď na lockdowny


15. decembra 2021
  Krátke správy - Cirkev


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Uprostred opakujúcich sa vĺn lockdownov a chystaného povinného očkovania proti COVID-19, ktorý sa má začať 1. februára 2022, napätie v Rakúsku narastá každým dňom. Koncom novembra sa však na obzore objavilo nové svetlo nádeje, práve v čase adventu. Louis-Pierre Laroche, obchodník s vínom a otec jedenástich detí, vydal výzvu na verejnú modlitbu ruženca „za Rakúsko“. Larocheho výzva rezonuje u vydesených Rakúšanov a mnohí sa chcú pripojiť.

Od konca novembra sa každý týždeň v stredu večer ľudia v celom Rakúsku začali verejne schádzať, aby sa spoločne modlili ruženec v rámci iniciatívy „Rakúsko sa modlí“.1 Výzva je jednoduchá a zároveň hlboká: „Modlite sa za Rakúsko každú stredu večer na verejnom mieste, aby naša krajina, ktorá sa momentálne nachádza v jednej z najvážnejších kríz vo svojej histórii, bola zverená Matke Božej…

Iniciatíva je inšpirovaná verejnými ružencovými modlitbami v 50. rokoch, ktoré podľa miestnych obyvateľov zachránili Rakúsko od pádu do komunistického bloku. Bol to otec Petrus Pavlíček, kto, povzbudený zjavením vo Fatime, založil v roku 1949 v Rakúsku ružencovú modlitbovú spoločnosť.

A tak v roku 1950, na sviatok Najsvätejšieho mena Márie, začal s každoročnými verejnými ružencovými procesiami pozdĺž hlavnej cesty vinúcej sa okolo centra Viedne, aby sa modlil za Rakúsko. Tieto sprievody sa stretli s obrovským ohlasom a účasť sa neustále zvyšovala. Odhaduje sa, že do roku 1955 sa sprievodu zúčastnilo 500 000 ľudí. V roku 2001 Viedenská arcidiecéza predložila prípad kanonizácie o. Pavlíčka do Ríma.

Laroche vysvetľuje, ako so svojou iniciatívou „Rakúsko sa modlí“ začal on: „Každý si začal hovoriť – „teraz môže pomôcť už len Boh“ alebo „teraz môže pomôcť už iba modlitba“. Ľudia sú pripravení modliť sa, ale nikto s tým nezačne. Dobre, potom to urobím ja… uskutočníme to, čo najjednoduchšie, aby mal každý pocit… „áno, toto dokážeme“.

Modlil sa za tento nápad a potom napísal o ňom niekoľkým ľuďom. „Neminul som ani cent,“ usmieva sa. Jednoducho sa za to modlil, povedal, čo bude robiť, a pozval ostatných, aby sa pridali.

Laroche zdôrazňuje potrebu modliť sa verejne a na verejnom mieste. Na otázku, kde sa bude modliť na verejnosti v stredu 8. decembra, odpovedal: „Samozrejme, že budem tam, kde bývam. Bývam v dedine s približne 350 obyvateľmi.“ Najskôr ich bolo päť, potom desať, čo sa prišli pomodliť.

Z tejto miestnej verejnej modlitebnej skupiny vo veľkosti horčičného semienka je však teraz – len po pár týždňoch – viac ako 100 verejných modlitebných ružencových skupín v stredu po celom Rakúsku.

Kathnews.de uvádza, že „verejná prezentácia je životne dôležitá pre cieľ iniciatívy, ktorá sa v súčasnosti zameriava konkrétne na odvrátenie, pokiaľ to bude možné, povinného očkovania, ktoré sa má začať 1. februára.

Laroche hovorí: „Chceme zostať v tomto duchu: chceme sa modliť ruženec na verejných priestranstvách s pokorou a plnou dôverou v Boha za pokojné vyriešenie tejto spoločenskej krízy, k úcte k Matke Božej.

Aj kňazi postupne naberajú odvahu a vo svojich homíliách zmieňujú modlitby za Rakúsko, a pozývajú veriacich, aby sa k iniciatíve pridali.

MG

Zdroj: Crisis Magazine, titulný obrázok – Flickr

1 https://oesterreich-betet.at/


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!