V Portugalsku a Texase sa uvoľňujú proticovidové opatrenia


3. marca 2021
  Krátke správy - Spoločnosť

Americký štát Texas, ako aj viaceré ďalšie vrátane, ako napríklad Michigan, Mississippi či Louisiana, v utorok napriek varovaniam zdravotníckych predstaviteľov odvolali viaceré opatrenia prijaté v rámci boja proti pandémii koronavírusu. Informovala o tom agentúra AP.

V Texase sa s účinnosťou od stredy ruší povinnosť nosenia rúšok zavedená vlani v júli, ako aj obmedzenia kapacít reštaurácií a podniky majú povolené otvoriť na „sto percent“.

Takmer pol roka bola väčšina podnikov otvorená na 75 alebo 50 percent a počas tohto obdobia bolo až príliš mnoho obyvateľov Texasu ukrátených o pracovné príležitosti, teraz je čas otvoriť Texas na 100 percent,“ – uviedol podľa agentúry AFP tamojší republikánsky guvernér Greg Abbott.

Obdobie obmedzení hospodárstva už vzhľadom na pokročilú očkovaciu kampaň, možnosti testovania a dostupnú liečbu podľa jeho slov pominulo.

V Texase bolo, ako uviedol Abbott, podaných dosiaľ 5,7 milióna dávok vakcín. Prisľúbil tiež, že každý týždeň sa ich počet zvýši o ďalší milión. Od začiatku pandémie tam potvrdili 2,5 milióna nakazených a 43.000 súvisiacich úmrtí. Viac obetí koronavírusu zaznamenali spomedzi štátov USA len v Kalifornii a v New Yorku. Zmierňovanie obmedzení ohlásili i ďalšie štáty USA.

Takisto v Portugalsku nastal v boji proti koronavírusu obrat k lepšiemu a v nemocniciach bolo v utorok najmenej infikovaných pacientov za posledné štyri mesiace. Zdravotníctvo v Portugalsku bolo v januári už niekoľko týždňov na pokraji zrútenia a zaznamenávalo najvyššie počty prípadov nákazy a úmrtí na 100.000 obyvateľov na svete.

Celoštátny lockdown zavedený 15. januára rýchlo znížil tieto údaje a v utorok bolo zaznamenaných 38 úmrtí a 691 nových prípadov infekcie – čo sú údaje porovnateľné s priemermi hlásenými v októbri, keď boli podniky ešte otvorené.

Zdravotnícky úrad DGS v utorok informoval, že na nemocničných oddeleniach, ktoré nie sú jednotkami intenzívnej starostlivosti (JIS), sa lieči 1997 pacientov, čo je najnižší počet od 31. októbra 2020 a prudký pokles oproti 6 869 hospitalizovaným zo začiatku februára tohto roka.

Premiér Costa pred nemocnicou v Lisabone vyzval ľudí, aby ešte dodržiavali obmedzenia, ktoré umožnia postupné uvoľňovanie lockdownu.

Plány na pomalé uvoľňovanie lockdownu majú byť oznámené 11. marca: „Bude viac zaočkovaných ľudí, než tých nakazených, a vďaka tomu sa môžeme pozerať do budúcnosti s novou nádejou,” vyhlásila ministerka zdravotníctva Marta Temidová.

Z vyše desať miliónov obyvateľov Portugalska dostalo najmenej jednu dávku vakcíny 885 109 ľudí.

BK

Zdroj: AP, Reuters

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!