V európskych krajinách sa hromadia vakcíny AstraZeneca. Ľudia vakcínu odmietajú


28. februára 2021
  Krátke správy - Spoločnosť

Krajinám Európskej únie sa v skladoch hromadí nevyužitá vakcína od spoločnosti AstraZeneca. Zostáva tam okrem iného kvôli odmietaniu zo strany verejnosti, napísal denník Financial Times. Niektoré krajiny sa pritom s touto firmou sporia kvôli oneskoreniu dodávok.

Napríklad Francúzsko do piatku zužitkovalo 16 percent z 1,1 milióna dávok vakcíny, ktorá sa musí aplikovať dvakrát. Prvú dodávku Paríž dostal na začiatku februára. Nemecko do štvrtka použilo len približne 20 % z 1,45 milióna dávok preparátu. Zhruba rovnaké množstvo vakcíny využilo Taliansko, ktoré tiež dostalo cez milión dávok. Španielsko do piatku použilo jednu tretinu z 808 000 dávok.

S podobným problémom sa potýka aj Česká republika. Denník N v pondelok napísal, že v skladoch po republike leží 120 000 dávok vakcín. V piatok minister zdravotníctva Ján Blatný povedal, že v skladoch žiadne dodávky neležia a sú prevezené do krajov.

Niektorí európski lídri v uplynulých dňoch očkovaciu látku spoločnosti AstraZeneca hájili. Podľa iných AstraZeneca nesplní termíny dodávok ani na jar. EÚ dostane menej ako polovicu požadovaných vakcín.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová priznala, že aplikáciu vakcíny teraz oneskoruje to, že ju ľudia odmietajú. Vo štvrtkovom rozhovore s listom Frankfurter Allgemeine Zeitung ľudí vyzvala, aby mali otvorenú myseľ. „Všetky kompetentné úrady nám hovoria, že tomuto prípravku môžeme veriť,“ povedala.

Odborníci vnímajú výraznú zmenu tónu zo strany politických elít voči spoločnosti AstraZeneca. Len pred niekoľkými týždňami viedli európski politici s farmaceutickou spoločnosťou vyhrotený spor kvôli dodávkam a francúzsky prezident Emmanuel Macron vtedy povedal, že prípravok je u starších ľudí „takmer neúčinný“.

Agentúra Reuters v pondelok informovala, že AstraZeneca doručí do Európskej únie v druhom štvrťroku menej ako polovicu pôvodne prisľúbených dávok. Farmaceutická spoločnosť to nepoprela, v utorok večer však vyhlásila, že sa usiluje o zvýšenie výrobných kapacít, aby stihla doručiť sľúbených 180 miliónov dávok. Podľa mediálneho zástupcu spoločnosti v SR v súčasnej chvíli AstraZeneca so znížením sľúbených dodávok nepočíta.

BK

Zdroj: Financial Times

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!