V Čile včera zhoreli dva kostoly – zapálili ich ľavicoví demonštranti


19. októbra 2020
  Krátke správy - Cirkev

Včera vyšli tisíce ľavicových demonštrantov do ulíc Santiaga de Chile, hlavného mesta juhoamerického štátu Čile. Spočiatku pokojný protest prerástol časom do násilného. Polícia použila vodné delá, gumové projektily a slzný plyn.

Demonštranti podpálili dva kostoly: Sv. Františka Borgiu a Zvestovania.[1] Videá na sociálnych sieťach ukazujú, ako sa veža jedného chrámu horiaca zrútila, čo sprevádzal nadšený krik davu.

Demonštrácia sa konala týždeň pred referendom o zmene ústavy, ktorá bola prijatá ešte počas vlády generála Pinocheta.

Jadrom protestujúcich boli členovia a priaznivci Komunistickej strany Čile. Tisíce ľudí spievali hymnu komunistickej strany – El Pueblo Unido, ktorá bola piesňou komunistickej opozície počas vlády generála Augusta Pinocheta.

Akcia je dokladom silnejúcej agresivity protikresťanských síl, ktoré povzbudené celkovou protikresťanskou atmosférou vo svetovej politike, strácajú zábrany a prestávajú sa pretvarovať. Je zaujímavé, že nikto nezakáže v Čile komunistickú stranu ako extrémistickú organizáciu, napriek tomu, že diktatúra generála Pinocheta bola len reakciou na revolučné besnenie komunistických živlov začiatkom 70. rokov, ktoré si vyžiadalo množstvo životov.  

Podobné násilnosti sa odohrali v Čile aj minulý rok v novembri. Ľavicoví demonštranti rabovali kostoly a sochy Pána Ježiša, Panny Márie a svätých pálili na námestí.

Teraz Komunistická strana opäť ukazuje svoju pravú tvár. Problémom však pre svet a čilskú vládu zdá sa nie je komunistické násilie, ale údajní extrémisti  v radoch konzervatívnych kresťanov. Podobná situácia je aj v iných štátoch Ameriky, vrátane USA, kde ľavicoví extrémisti podpaľujú kostoly a ničia sakrálne objekty.

BM

Zdroj: PCH24, Newsinfo


[1] https://newsinfo.inquirer.net/1349636/churches-burnt-as-thousands-mark-chile-protest-movement-anniversary