V Afrike opäť ebola


11. septembra 2021
  Krátke správy - Spoločnosť

V Afrike žije 1,3 miliardy obyvateľov, ale iba dve percentá z nich sú plne zaočkované proti ochoreniu Covid-19. Afriku však neohrozuje len covid. WHO varuje, že v západnej časti kontinentu sa objavili nové ohniská vírusov ebola a marburg, ktoré spôsobujú hemoragickú horúčku. V Guinei, kde v rokoch 2014 až 2016 vypukla najväčšia epidémia eboly v histórii, tento rok vírus opäť zaútočil. V auguste tam bol zároveň zaznamenaný prvý prípad marburskej horúčky. K prenosu oboch ochorení dochádza kontaktom s infikovanými telesnými tekutinami a tkanivami a medzi príznaky patrí bolesť hlavy, krvavé zvracanie, bolesť svalov a krvácanie.

Ebola sa objavila aj na Pobreží Slonoviny. Podľa úradov nič nenasvedčuje tomu, že by zaznamenaný prípad súvisel so situáciou v susednej Guinei, ale v bývalom hlavnom meste Abidjan (predtým známom aj ako Abidžan), ktorého obyvatelia tiež bojujú s výskytom vysoko patogénnej vtáčej chrípky H5N1, sa začalo preventívne očkovanie proti ebole.

Je dôležité si uvedomiť, že pandémia Covid-19, ktorá zhoršuje už aj tak zlú zdravotnú situáciu v Afrike, by mohla viesť k šíreniu iných, oveľa nebezpečnejších vírusov. Tie sú zatiaľ stále pod kontrolou. Otázkou je, ako dlho.

MH

Zdroj: wPolityce.pl, titulný obrázok – Flickr

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!