USA: Diecéza La Crosse odvolala kňaza za kritiku správania sa biskupov počas koronakrízy


26. mája 2021
  Krátke správy - Cirkev

Katolícky kňaz o. James Altman, pôsobiaci v diecéze La Crosse, štát Wisconsin, má na žiadosť svojho biskupa Williama Callahana rezignovať a opustiť farnosť. Ako dôvod bolo uvedené, že „spôsoboval nezhody“ a nebol vhodný na vedenie farnosti.

Otec Altman v minulosti kritizoval opatrenia diecézy v boji proti ochoreniu Covid-19 a Demokratov označil za stranu, ktorá nie je vhodná pre katolíkov kvôli podpore potratov a eutanázie. Cirkevných predstaviteľov obvinil z toho, že počas koronakrízy opustili svoje stádo.

Tieto obvinenia zopakoval aj počas svojej kázne na Turíce, ktorá u jeho veriacich vzbudila nadšenú reakciu. Uviedol, že pokiaľ je vírus taký nebezpečný, ako sa uvádza, tak je to dôvod na to, aby sa kostoly nechali otvorené a aby sa udeľovali sviatosti, lebo to umožní zostať veriacim v stave milosti.

Uviedol, že sa riadi len Ježišovým pokynom, keď poslal apoštolov do celého sveta hlásať vieru. Preto sa ani nepovažuje za niekoho, kto prispieva k nezhodám a rozdeleniu. Podľa neho by sa mala hľadať príčina rozdelenia u tých, ktorí zanedbali svoje kňazské poslanie.

Odmietol výzvu biskupa na rezignáciu a dodal, že bude kooperovať s cirkevným právnikom. Dodal, že po smrti sa bude zodpovedať Bohu a nie konferencii biskupov.

Diecéza, na základe jeho odmietnutia, začala proti o. Altmanovi kanonický proces. Vo svojom vyhlásení diecéza poukázala na to, že tento proces by nemal byť považovaný za trest, ale za pastoračné opatrenie.

Otca Jamesa Altmana sa verejne zastal biskup z texaského Tyleru, James Strickland. Na Twitteri napísal, že o. Altman sa dostal do problémov kvôli tomu, že hovoril pravdu. Podľa neho je tento kňaz „v týchto temných dňoch“ inšpiráciou pre mnohých ďalších.

BM

Zdroj: Kath net, Life Site News, titulný obrázok – Pixabay

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!