Týždeň na Slovensku


20. novembra 2021
  Spoločnosť


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Zdroj: wikimedia commons

Minister financií Igor Matovič v nedeľu predstavil daňovo-odvodovú reformu s názvom Daňová revolúcia. Vďaka svojim doterajším prešľapom (konflikty v koalícii, kauza diplomovka, celoplošné testovanie a pod.) sa tohto jeho kroku právom mnohí obávali.

Matovič reformu predstavil ako masívnu podporu rodiny v sume 1,2 miliardy eur. Pre pracujúcich chce zaviesť len jednu daň, 19 percent a zamestnávateľ za zamestnanca odvedie len jeden odvod, 39 percent.

Zvýšenie čistých miezd zamestnancov bude len symbolické, ak vôbec nejaké. Stratia totiž súčasné výhody, príspevky na stravovanie, rekreácie, sociálny fond. Najmä pri nízkopríjmových to bude o ničom. Vylepšenie vnímam pri platovej úrovni cca 2 000 – 4 000 eur,“ vyhlásil v reakcii na tento návrh bývalý minister práce Jozef Mihál. „Bude to najjednoduchší systém výpočtu miezd v EÚ a OECD,“ oponuje Matovič, ktorý chce straty v rozpočte kompenzovať znížením stavu zamestnancov verejnej správy, milionárskou daňou či znížením rozpočtu na zbrojenie. Opozícia hovorí o začiatku predvolebnej kampane a o tom, že ide o podporu rodiny na úkor samospráv.

***

Na sociálnej sieti Twitter sa predviedol komentátor denníka SME Peter Tkačenko, ktorý sa vysmieval z tvorby a náboženského presvedčenia speváčky Simy Magušinovej. Všetko odštartoval Tkačenkov tweet o tom, že nie je fanúšikom Magušinovej tvorby. Podľa jeho slov ide o „infantilnú hrôzu“.

Zdroj: wikimedia commons

Na tento názor má, samozrejme, právo, šokovalo však to, čo nasledovalo neskôr. „Ona je kresťanka. Nemal by si sa vysmievať postihnutým,“ reagoval Tkačenkov kolega z denníka SME. Komentátor slovný útok zavŕšil tým, že Magušinovú „by bolo treba zašiť“.

Trvalo pár dní kým prišlo (zrejme aj pod tlakom politikov) k ospravedlneniu od šéfredaktorky denníka. Samotný Tkačenko sa však speváčke doteraz neospravedlnil. Za všetkých kresťanov, ktorí so znechutením túto kauzu sledovali, to zhrnul na svojom blogu Simin švagor, Ján Magušin: „Tu je ukážka toho, ako v skutočnosti viacerí ľudia, priamo či nepriamo sa hlásiaci k „progresívnej agende“, vnímajú slobodu a dôstojnosť človeka. Pretože keď niekto kriticky pristúpi k témam, ktoré sú pre nich citlivé a dôležité (napr. predĺženie lehoty na rozmyslenie pre ženy, ktoré zvažujú umelé prerušenie tehotenstva), spustia sa nenávistné vyhlásenia o diskriminácií, neslušnosti, stredoveku, talibane. Najradšej by oponenta umlčali všade, kde sa dá, zosmiešnili a najlepšie aj vytlačili z verejných funkcií. Keď však nevyberane a neslušne zaútočia na ženu, označia ju za „postihnutú“ a prisolia to posmechom z jej náboženského presvedčenia, je to v poriadku.

Speváčky sa nečakane zastala verejnoprávna televízia, ktorá odvysielala jej koncert a generálny prokurátor, ktorý chce preveriť, či tu nedošlo k spáchaniu trestného činu z dôvodu hanobenia národa, rasy a presvedčenia.

***

17. novembra, na 32. výročie Nežnej revolúcie, sa v hlavnom meste konali viaceré zhromaždenia, ktoré protestovali proti pandemickým obmedzeniam a proti vláde. Kým koalícia kládla vence v Devíne a premiér rečnil o tom, že kapitola násilia sa uzavrela a sloboda je spojená so zodpovednosťou, mimoparlamentné strany a opozícia pochodovali nočnou Bratislavou a vyzývali na generálny štrajk. Nechýbala ostrá kritika očkovania proti koronavírusu a tiež testovania na ochorenie, ktoré by mali od pondelka 22. novembra absolvovať zamestnanci dvakrát do týždňa.

***

Zdroj: Flickr

Rúško by mal mať na tvári podľa nariadení slovenských hygienikov aj zosnulý. Vedeli ste, že takéto absurdné nariadenie platí na Slovensku od februára? „Cieľom tohto opatrenia je ochrana osôb, ktoré s telom manipulujú,“ vyhlásila hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račková.

Redakcia

Fotografie: Flickr, wikimedia commons


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!