Trump sa obáva volebných podvodov pri amerických prezidentských voľbách


15. septembra 2020
  Krátke správy - Spoločnosť

Už aj v minulosti sa demokrati a republikáni pri sledovaní výsledkov prezidentských volieb veľmi hádali, posledné prezidentské voľby sa niesli v znamení hystérie demokratov, ktorí obviňovali Trumpa z volebných podvodov. Nakoniec sa ale ukázalo, že podvádzali práve demokrati. Dnes, niekoľko týždňov pred americkými prezidentskými voľbami očakáva súčasný americký prezident Donald Trump veľmi podobný scenár.

Kvôli koronavírusu bude plno Američanov hlasovať korešpondenčne, čo vyvoláva obavy medzi americkou verejnosťou. Sympatizanti a oponenti Trumpa si absolútne nedôverujú a podozrievajú sa z podvodov. Ak bude veľké množstvo Američanov kvôli koronavírusu naozaj hlasovať korešpondenčne, definitívne výsledky môžu byť známe až niekoľko dní po samotných voľbách a tieto výsledky môžu byť úplne odlišné od tých, ktoré budú televízni komentátori oznamovať na konci volebného dňa. To môže ešte viac vyburcovať vášne v rozdelenej americkej spoločnosti.

Demokrati už teraz hysterizujú a obviňujú dopredu Trumpa z toho, že voľby nemusia byť transparentné. To im však nebráni ďalej v rozpútavaní vášní a polarizácii americkej spoločnosti, ktorá je už aj tak značne otrasená fenoménom Black Lives Matters so všetkými jeho negatívami.

Demokrati sú presvedčení, že v súčasných prezidentských voľbách sa bude najprv hovoriť o Trumpovom presvedčivom víťazstve, nakoniec sa však ukáže, že zvíťazil Joe Biden. Samotný Trump jasne už niekoľko mesiacov hovorí, že korešpondenčné hlasovanie nebude férové, demokrati sú v tomto hlasovaní pripravení podvádzať a majú aj dostatok možností svoje podvody vykonať. Hlasovanie pomocou pošty je pre republikánov nevýhodné, hlasovať poštou chce však až 34% amerických voličov, väčšina chce voliť demokratov. Ak by Biden alebo Trump spochybnili výsledky volieb a dali podnet na súd, museli by nakoniec o víťazovi rozhodnúť americké súdy. Podľa denníka Washington Post sa už oba volebné štáby pripravujú na súdne spory, ktoré by sa mohli uskutočniť vo viacerých štátoch naraz.

Pokojne sa môže aj stať, že  sa výsledky prezidentských volieb nebudú zo strany porazených absolútne akceptovať a napätie v americkej spoločnosti bude ešte viac rásť.

BK