Tretí deň Františka na Slovensku


15. septembra 2021
  Krátke správy - Cirkev

V utorok ráno začala v Prešove liturgia v byzantskom obrade, na ktorej sa zúčastnil aj pápež František o 10:30 hod. Na priestranstve pred miestnou športovou halou očakávalo Svätého Otca asi 40-tisíc veriacich, ktorí do uzavretého areálu medzi riekou Torysou a ulicou Jána Pavla II. postupne prichádzali od skorých ranných hodín.

Františkova kázeň o kríži bola hlboká a jej hlavnou myšlienkou bolo, že “kresťanstvo bez kríža je svetské a stáva sa neplodným“.  Podľa denníka SME sa „pápež František postavil proti politickému kresťanstvu1 citujúc pápežov nasledujúci výrok:

Neobmedzujme kríž iba na predmet zbožnosti a o to menej na politický symbol alebo na znak náboženského a sociálneho významu.“

Samozrejme, nie všetci vnímajú Františkove slová tak, ako práve novinári z denníka SME. Po skončení liturgie sa hlava katolíckej Cirkvi nečakane zastavila v jezuitskom exercičnom dome, kam sa vybrala pozdraviť miestnych zamestnancov. Tí sa tam starajú o ubytovanie kardinálov a biskupov v súvislosti s apoštolskou cestou pápeža. Včera tam pripravili obed pre 150 hostí, čo potvrdil aj to provinciál Spoločnosti Ježišovej na Slovensku Jozef Šofranko.

Následne sa už pápež vybral do druhého najväčšieho mesta Slovenska. V uliciach Košíc ho prišlo pozdraviť niekoľko stoviek ľudí, ktorým František mával zo svojho papamobilu. O pol piatej začalo dlhoočakávané stretnutie s Rómami zo sídliska Luník IX. Ľudí podľa Františkových slov nemožno dávať do schém. Vo svojom príhovore zároveň vyzdvihol pastoračnú a integračnú prácu, ako aj prácu s utečencami a väzňami, ktorí sú na okraji. Podľa jeho slov sa nikto v Cirkvi nemôže cítiť ako odsunutý nabok.

Posledným bodom utorkového programu bolo pápežove stretnutie s mladými na Štadióne Lokomotíva. Mladým Svätý Otec o. i. povedal, aby keď snívajú o láske, neverili v špeciálne efekty, ale v to, že každý z nich je výnimočný. „Každý je darom a môže zo života urobiť dar. Ostatní, spoločnosť, chudobní na vás čakajú. Snívajte o kráse, ktorá presahuje vzhľad, ktorá je viac než len módne trendy. Snívajte bez strachu o založení rodiny, o dávaní života a výchove detí, o strávení svojho života s iným človekom, s ktorým budete mať všetko spoločné, bez toho, aby ste sa hanbili za svoje slabosti, pretože je tu ten alebo tá, kto ich prijíma a miluje, ktorý ťa miluje takého, aký si,“ prihovoril sa.

V médiách okrem toho prebiehali sporadické prestrelky o to, čo pápež niektorými svojimi výrokmi vlastne myslel. Takto sa Martin Hanus snažil na Postoji vysvetľovať Františkov pojem „ideologické kolonizácie“2, no k žiadnemu konkrétnejšiemu výsledku sa vo svojej eseji nedopracoval. V Štandarde zas poukázali na vyjadrenie predsedníčky PS Biháriovej, ktorá označila Františka za „liberála“, čo je „príčinou jeho nepopularity3. Denník Štandard:

Pápež vo svojom príhovore podľa nej vyzdvihol témy, ktoré sú súčasťou liberálnych politík a má ich vo svojom programe aj strana Progresívne Slovensko. Konkrétne má ísť o slobodu, uplatňovanie rovnosti, solidaritu či klimatickú krízu. Ukázal tak podľa nej priame spojenie medzi liberálmi a Svätým Otcom.

Pápež podľa nej nie je oproti svojim predchodcom taký odťažitý ani v prípde zväzkov párov rovnakého pohlavia. Takéto novátorské myšlienky podľa predsedníčky PS stoja za menšou popularitou rímskeho biskupa a nižším počtom voličov progresívcov. Vybrali si totiž ťažšiu cestu a ich novátorské prístupy narážajú na väčšinu, ktorá sa nechce vybrať cestou zmien.“

MG

Titulný obrázok – Flickr

1 https://domov.sme.sk/c/22742108/papez-na-slovensku-frantisek-sa-postavil-proti-politickemu-krestanstvu.html

2 https://www.postoj.sk/88110/na-co-mysli-papez-ked-hovori-o-ideologickej-kolonizacii

3 https://dennikstandard.sk/teraz/114714/

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!