Tradiční katolíci sa obávajú, že Vatikán chystá do mája ďalšie obmedzenie omší podľa misála z roku 1962 - Christianitas

Tradiční katolíci sa obávajú, že Vatikán chystá do mája ďalšie obmedzenie omší podľa misála z roku 1962


27. januára 2023
  Krátke správy

Nemecký portál Katholisch.de prináša informácie o šíriacej sa panike medzi katolíckymi tradicionalistami, súvisiacej s možným opätovným sprísnením a ešte väčším obmedzením tradičných sv. omší. Niektorí sa domnievajú, že úmrtie Benedikta XVI. otvori ďalšiu hrádzu zadržiavajúcu záplavu obmedzení. Nový dokument bol údajne napísaný už dávnejšie, avšak jeho zverejnenie bolo odložené, práve s ohľadom na emeritného pápeža.

Ilustračný obrázok, zdroj: wikimedia commons

Anonymné zdroje citujú výrok kardinála Arthura Rocheho: „Teraz môžeme konečne podpísať ten dokument!“, ktorý sa má týkať novej apoštolskej konštitúcie ohľadom slúženia omše podľa misála z roku 1962. Kardinál Roche je povestný veľmi striktným a prísnym aplikovaním zásad motu proprio Tradiciones custodes a prístup pápeža Františka sa mu zdá údajne ešte príliš pomalý.

Veľa biskupov totiž váhalo so zavádzaním obmedzení a využívali možný dišpenz, aby umožnili veriacim účasť na sv. omšiach, za podmienok na aké boli zvyknutí. Nový dokument by mal tomuto laxnému prístupu urobiť koniec. Nová konštitúcia sa očakáva v apríli alebo máji, možno už 3. apríla, v deň výročia vydania nového Rímskeho misála.

Na rôznych portáloch tradičných katolíkov, napríklad na blogu Michaela Charliera Motu proprio Summorum pontificum, kolujú možné konkrétne obmedzenia, ktoré pravdepodobne postavia veriacich pred zúfalú situáciu. Doteraz platil len zákaz slúženia tradičnej omše vo farských kostoloch, teraz by malo pribudnúť nové obmedzenie: zákaz sláviť omšu v kostoloch počas nedele. Toto, spolu s doterajším zákazom vysluhovania sviatostí v starom obrade (krst, prvé sv. prijímanie, birmovanie, sobáš, pohreb) by bolo pre tradičné komunity likvidačné, pokiaľ budú všetci biskupi nariadenie rešpektovať. Tradičná omša by sa zmenila, ako to uviedol jeden modernistický kňaz, na „folklórnu udalosť“ spestrujúcu stred liturgického týždňa.

Navyše nové nariadenie má ešte viac zredukovať pôsobnosť diecéznych biskupov v tomto smere a odobrať im možnosť dišpenzácie tradičnej komunity, napr. vo farských kostoloch.

Zdroje všetkých týchto dohadov sú však veľmi zahmlené, aj keď sledujúc logickú a psychologickú kontinuitu doterajších udalostí, nedá sa im uprieť vysoká pravdepodobnosť. Najspoľahlivejším zdrojom, ktorý sa podaril vypátrať vatikanistovi Robertovi Moynihanovi, je list anonymného kňaza, ktorý tvrdí, že získal pôvodnú správu od nemenovaného amerického biskupa. Ide teda o správy značne neisté.

Problém je, že podobné fámy kolovali aj pred vydaním Traditiones custodes a boli zľahčované, či priamo popierané aj tradičnými katolíkmi. Šok, ktorý nasledoval, mnohí spracovávajú dodnes.

Traditionis custodes vzbudilo vlnu nevôle u niektorých prelátov, ako kardinál Müller, kardinál Zen; bývalý tajomník Benedikta XVI. prezradil, že nové mottu proprio „zlomilo srdce“ emeritného pápeža, kardinál Zen sa sťažoval na „tendenčné zovšeobecňovanie“ v motu proprio. Aká by bola reakcia na nový dokument, to sa dá len ťažko odhadnúť. Je však pravdepodobné, že pre tradičných katolíkov to bude len ďalší dôkaz toho, že „dialóg“ sa v súčasnej Cirkvi vedie s každým, animistov nevynímajúc, okrem zástancov tradície.

BM

Zdroj: PCH24, Katholisch.de, ilustračný obrázok, zdroj – wikimedia commons


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Nenechajte nás v tom samých: Prosíme o milodar v boji za obhajobu nemenného učenia katolíckej Cirkvi

Arcibiskup Fulton Sheen: O zlých ľuďoch v nebi a dobrých v pekle

Bazilika svätého Augustína v Campo Formio v Ríme

Farár Kuffa o učebniciach sexuálnej výchovy: „Dokedy budeme zbabelo mlčať?“