Taliban sa chce vrátiť do OSN – scivilizoval sa?


26. septembra 2021
  Krátke správy - Spoločnosť

Taliban sa po prevzatí moci v Afganistane chce vrátiť na pôdu OSN a vystúpiť na prebiehajúcom 76. zasadnutí Valného zhromaždenia OSN.

Amir Khan Muttaqi, ktorý pôsobí ako hlavný diplomat Talibanu, požiadal začiatkom tohto mesiaca generálneho tajomníka OSN Antonia Gutierreza, aby mohol vystúpiť na 76. zasadnutí Valného zhromaždenia OSN v New Yorku. Šéf diplomacie Talibanu zdôraznil, že bývalý afganský prezident Ašraf Ghaní bol 15. augusta „odvolaný“ a že krajiny na celom svete ho „už neuznávajú ako prezidenta“.

V liste zástupca Talibanu taktiež požiadal, aby bol súčasný veľvyslanec Afganistanu pri OSN Ghulam Isachai nahradený jeho človekom Suhailom Shaheenom. „Misia predchádzajúceho veľvyslanca sa skončila a už nezastupuje Afganistan.“ – napísal. Suhail Shaheen zastupoval Taliban na mierových rokovaniach, ktoré sa konali v hlavnom meste Kataru.

O prípadnej výmene afganského veľvyslanca pri OSN a o hlasovaní o Talibane má rozhodnúť splnomocnený výbor Valného zhromaždenia, ktorého členmi sú USA, Čína, Rusko, Bahamy, Bhután, Čile, Namíbia, Sierra Leone a Švédsko. Je však otázne, či sa OSN v blízkej budúcnosti zíde.

V rokoch 1996 až 2001 OSN odmietla uznať Taliban ako predstaviteľa Afganistanu. V tomto období krajinu na medzinárodnej úrovni zastupoval jej exilový prezident Burhánuddín Rabbání. Je otázne, či to tentoraz bude inak.

Táto správa by mohla v niekom vzbudzovať ilúziu, že stará garda Talibanu, ktorá sa práve vrátila k moci, sa upokojila a bude civilizovanejšia. Je to však iba zbožné prianie. Prečo by mali meniť svoje metódy, keď ich staré metódy sa plne osvedčili? Veď porazili najväčšie svetové ríše nie preto, že sa postupne civilizovali, ale preto, že sa pevne pridržiavajú svojho moslimského presvedčenia.

Korán čítajú doslovne a svet má byť usporiadaný presne tak, ako to vyžaduje Korán. Právo šaría sa má vzťahovať nielen na islam a moslimov, ale na všetkých ľudí na svete bez výnimky a na všetky aspekty života vrátane hospodárstva, politiky, kultúry – na všetky aspekty života a… smrti. Pretože smrť je profesionálnym povolaním Talibanu.

To, že zverejňujú videá na YouTube, ešte neznamená, že sa scivilizovali. To, že pred 20 rokmi dokázali zasiahnuť mrakodrapy na Manhattane lietadlami, neznamená, že boli niekedy civilizovaní.

MH

Zdroj: dorzeczy.pl, wpolityce.pl, titulný obrázok – Flickr


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!