Taliansko: V diecéze Teano-Calvi zakázali neočkovaným kňazom podávať sv. prijímanie - Christianitas

Taliansko: V diecéze Teano-Calvi zakázali neočkovaným kňazom podávať sv. prijímanie


12. januára 2022
  Krátke správy - Cirkev


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Biskup z juhotalianskeho regiónu Kampánia, Giacomo Cirulli, spravujúci diecézy Teano-Calvi a Alife-Caiazzo, sa rozhodol sprísniť vo svojich diecézach segregáciu nezaočkovaných katolíkov a sústredil sa teraz na kňazov a iných nezaočkovaných rozdávačov sv. prijímania. 8. januára vydal nariadenie s novými pravidlami na zastavenie šírenia koronavírusu, v ktorých sa píše:

Zakazujem rozdávanie Eucharistie kňazom, diakonom, rehoľníkom a laikom, ktorí nie sú očkovaní.“ Zároveň nariadil, aby boli „hostie používané počas omše striktne a bezpečne zakryté“.

V nariadení tiež vydal zákaz všetkých osobných pastoračných, katechetických a formačných aktivít v jemu zverených diecézach. Svoje opatrenia zdôvodnil odvolaním sa na pápeža Františka:

Pokiaľ ide o vakcíny, dovoľte mi pripomenúť, čo povedal pápež František – Dať sa zaočkovať…, je akt lásky. A pomôcť zabezpečiť, aby sa väčšina ľudí dala zaočkovať, je akt lásky. Lásky k sebe, lásky k rodine a priateľom, lásky ku všetkým ľuďom.“

Pri vyhlasovaní nariadenia hierarcha vyzval aj na prísne dodržiavanie pravidiel sanitárneho režimu v kostoloch. V súvislosti s dohodou medzi talianskymi úradmi a episkopátom naznačil, že veriaci by si mali dávať pozor na sociálny odstup. Podľa biskupa sa „stav pandémie neustále a vážne zhoršuje“.

V dohode medzi talianskou vládou a biskupmi je garantované, že veriaci budú mať zakázané používanie svätenej vody a prijímanie na jazyk, používajú dezinfekciu rúk a nosia rúška. Na omši musia dodržiavať predpísané rozostupy.

V ohlase na kritické reakcie, ktoré sa v celom Taliansku ozvali po mediálnom zverejnení jeho nariadení, tvrdil, že: „Rozhodnutie zakázať neočkovaným ľuďom rozdávať sväté prijímanie potvrdzuje líniu rešpektu a ochrany života, ktorá v tomto historickom momente spochybňuje slobodu voľby jednotlivca.“

Biskup Cirulli sa bránil, že mnohé ďalšie diecézy v Taliansku tiež pozastavili osobné pastoračné aktivity, pričom uviedol, že jeho rozhodnutie v tomto bode je v súlade s pozíciou talianskej biskupskej konferencie a vlastnej očkovacej kampane pápeža Františka.

BM

Zdroj: cruxnow.com, catholicnewsagency.com, titulný obrázok – youtube.com


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!