Taliansko si volí prezidenta – a v krajine to môže vyvolať krízu - Christianitas

Taliansko si volí prezidenta – a v krajine to môže vyvolať krízu


26. januára 2022
  Krátke správy - Spoločnosť


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Prvé veľké tohtoročné voľby na starom kontinente sa začali v Taliansku. Krajina – alebo presnejšie povedané jej parlament a miestne zastupiteľstvá – si volia nového prezidenta. Hoci je táto funkcia čisto ceremoniálna, podobne ako u nás na Slovensku, predsa hrozí, že táto voľba vyvolá vnútropolitickú krízu Talianska. Ako to už totiž v tejto krajine býva, nikto si tu nemôže byť ničím istý.

Talianski poslanci totiž môžu do prezidentského kresla zvoliť v podstate kohokoľvek. Takto sa v minulosti stávalo, že pomerne pochybné osobnosti neboli ďaleko od prezidentského úradu. Tento rok sa za najväčšieho ašpiranta na prezidenta Talianskej republiky považuje súčasný premiér Mario Draghi – a to je problém; je to totiž práve Draghiho osoba, kto drží celú taliansku vládu ako-tak pohromade. Súčasnú taliansku koalíciu tvorí šesť strán (zo siedmich, ktoré sa dostali do parlamentu) – a tie nemajú vlastne vôbec nič spoločné; iba rešpekt voči Draghimu.

Hoci je funkcia prezidenta ceremoniálna – čo znamená, že zväčša podpisuje už vopred dohodnuté zmluvy, či uskutočňuje a prijíma oficiálne návštevy – predsa má niekoľko dôležitých úloh. Napríklad v dobe krízy, čo je v talianskej politike bežná vec, je to on, kto rozpúšťa parlament a následne vymenováva novú vládu. Prezident je volený na dobu siedmich rokov poslancami parlamentu, ako aj regionálnymi zástupcami Talianska. V súčasnej dobe má dolná komora talianskeho parlamentu 630 poslancov (!), horná komora ďalších 315, ďalej ďalších 6 doživotne menovaných senátorov a voľby sa ešte zúčastní 58 predstaviteľov regiónov. Voľba sa bude konať v troch kolách s 2/3 väčšinou potrebnou na zvolenie a ak sa takýmto spôsobom nerozhodne, v štvrtom kole už bude potrebné získať len 50 percent hlasov.

Mario Draghi bol niekoľko rokov prezidentom Európskej centrálnej banky a v únii s ním boli natoľko spokojní, že dostal prezývku Super Mario. Je považovaný za človeka, ktorý dokáže mimoriadne efektívne riešiť krízové situácie. Takto bol vo februári 2021 prizvaný do talianskej vlády po rezignácii Giuseppe Conteho, ktorému zlomila väz kombinácia covidu, ekonomickej recesie a tradičnej politickej nestability. Taliansko na záchranu ekonomiky vtedy prijalo z Európy neuveriteľnú pôžičku vo výške… 200-miliárd (!!!) eur.

Draghi skutočne stabilizoval nebezpečnú situáciu, aj za pomoci tvrdých opatrení, a stal sa jednotiacim prvkom takmer celého talianskeho parlamentu, ktorý si inak nevedel prísť na meno. Bol to on, kto do koalície znova zjednotil bývalých spojencov, neskôr nepriateľov a teraz opäť spojencov Hnutie piatich hviezd (označované za ultraľavicové zoskupenie) a Salviniho Ligu (označovanú médiami za ultrapravicovú stranu). Do tohto guláša ešte dokázal presvedčiť stredoľavú PD, stredopravú Forza Italia (Silvia Berlusconiho) plus ďalšie dve strany. Táto nesúrodá vláda pritom pod jeho prísnym dohľadom fungovala počas roka jeho vlády prekvapivo dobre a stabilne. Zdá sa teda, že Draghi je do istej miery politický génius.

Teraz však hrozí, že koalícia vďaka prezidentským voľbám o Draghiho príde. Ten by technicky ponúknutý úrad mohol odmietnuť, no už od decembra začal vydávať hrozivé signály, že by ho vlastne aj prijal. Dva úrady naraz – prezidentský aj premiérsky – zastávať nemôže a nie je nik, kto by ho v jeho doterajšej funkcii mohol adekvátne nahradiť. Zosypanie koalície by bolo v takom prípade v podstate isté.

Taliansku s 200-miliardovou sekerou teda od februára opäť hrozí prepad do politickej a ekonomickej čiernej diery.

MG

Zdroj: TLDR News, titulný obrázok – middleeastmonitor.com


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!