Strana Za ľudí zvažuje odchod z koalície


3. marca 2021
  Krátke správy - Spoločnosť

Poslanci strany Za ľudí, ktorá vznikla pred voľbami ako strana bývalého prezidenta Kisku a v ktorej sa stretli aj rôzne osobnosti, rotujúce už predtým v iných stranách, majú po nákupe ruských vakcín Sputnik V dilemu, či nie je vhodný čas na opustenie vládnej koalície.

O nevhodnosti koalície ich nepresvedčili ani plagiátorské diplomovky, ani papalášizmus Kollára, Matoviča či Hollého, ani pochybné „atómové bomby“ testovania, ktoré pravdepodobne nakoniec spôsobili navýšenie počtu nakazených, ani škandalózne účelové menenie nariadení hygienikom Mikasom, či kontroverzné novelizácie zákonov o Ústavnom súde a univerzitách. Kameňom úrazu je nákup ruskej vakcíny Sputnik V.

Je pravdepodobné, že strane Za ľudí by nevadili ani ďalšie do očí bijúce škandály, ale táto „vakcínová lapália“ bola nimi vyhodnotená ako nanajvýš vážna. Posledná záchrana neschopného premiéra Matoviča, ktorý sa rozhodol zatiahnuť záchrannú brzdu svojej rýchlo upadajúcej popularity a zahrať to „na slovenského Orbána“ tak dostáva reálne kontúry.

Že niečo podobné chcel Matovič určite urobiť pred voľbami, o tom netreba pochybovať, avšak nemilosrdný vývoj mu zabránil vychutnať si štyri roky vládnutia a čerpania eurofondov, doplnené o neustále vyťahovanie Fico-strašiaka, takže musí hrať „Orbána“ už teraz. Zdá sa, že k nesmiernej radosti určitých insitných rusofilov, ktorí mu skočia na slaninu presne tak, ako si to naplánoval a okamžite zabudnú na to, ako ešte par týždňov predtým panáčkoval pre EÚ a čoskoro bude panáčkovať opäť, pokiaľ to bude považovať za potrebné.

V jeho plánoch zrejme budú hrať poslanci strany Za ľudí úlohu rozbíjačov koalície. Navyše si zvolili za zámienku vec, ktorá vyvoláva paniku jedine v kruhoch bratislavských kaviarenských intelektuálov a slniečkárov, takže premiér neomylne vyjde z tohto súboja ako víťaz, ktorý zachraňuje ľudí, bez ohľadu na nátlak kaviarne.

Z koalície ako prvý vystúpil poslanec Valášek, ktorý rovno nahral premiérovi na smeč svojimi panickými vyhláseniami o vakcíne Sputnik V. Disproporcie v prístupe k vakcínam, pri ktorých niektoré boli predmetom pseudonáboženského poblúznenia a boli ovenčené slovami „sloboda“, „nádej“, či dokonca prirovnávané k „narodeniu Ježiša Krista“, a iné sú dôvodom odchodu z koalície, asi príliš dôvery nevyvolajú. Preto sú poslanci strany Za ľudí zrejme v ťažkej rozhodovacej dileme. Ďalšia šanca dostať sa do parlamentu je minimálna, na druhej strane sa dá, ako vždy, šupnúť do nejakej novej strany. Eurofondy nie sú zadarmo, treba sa snažiť.

Podľa médií časť poslaneckého klubu strany, teda Juraj Šeliga, šéfka klubu Jana Žitňanská, poslanci Marek Hattas, Ján Benčík či Andrea Letanovská (a doteraz aj Miroslav Kollár a Tomáš Valášek) sú už dlho nespokojní s premiérovou politikou. Ale teraz údajne je ich trpezlivosť pred terminálnym štádiom:

Som tesne od toho, aby aj môj pohár trpezlivosti pretiekol,“ povedala poslankyňa Andrea Letanovská pre portál Postoj. Každopádne váha: „Ešte nezvažujem odchod, neplánujem ho, ani sa neobzerám po žiadnom inom klube, ale som veľmi nespokojná s vládnutím a chýbajúca sebareflexia vlády mi v tom nepomáha.“

Niektorí poslanci strany Za ľudí udreli aj na city priateľstva. Juraj Šeliga uviedol: „V priebehu pár dní je to už druhý odchod blízkeho kolegu a priateľa. Vnímam situáciu veľmi vážne ako vo vzťahu ku krajine, vláde a aj strane. Napriek volaniu po reflexii reflexia neprichádza, nahrádza ju agresívna komunikácia a osobné animozity.“

Poslanec Benčík, známy oznamovateľ protištátnych hoaxov a rozvratníkov EÚ, dokonca uviedol, že Matovičov postup nie je len za čiarou, ale „za všetkými čiarami“.

Aj podľa ministerky Kolíkovej je situácia vážna a Richard Sulík zo SaS zvoláva republikovú stranícku radu. Teraz ide len o to dobre sa poradiť, aby zostala vládna kapusta celá a cap z EÚ a USA sa najedol. To bude úloha pre priam nadľudský výkon. Zvládnu ho poslanci a poslankyne? Uvidíme, hlavne si však musíme vštepiť (vovakcínovať) heslo známe z minulého režimu: nepodceňovať!

A zároveň si pripomínať slová českého vydavateľa Josefa Floriana: „V modernej dobe každá morálna kauza trvá len do vydania ďalších novín.“

BM

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!