Španielsky biskup odsudzuje ničenie sôch


27. júna 2020
  Krátke správy - Cirkev

Biskup Juan Antonio Reig Pla povedal, že davy chcú „skoncovať s kresťanskou civilizáciou“.

Jeden z najotvorenejších biskupov Španielska kázal v nedeľu proti zneucťovaniu a ničeniu sôch katolíckych hrdinov a svätých zo strany „Black Lives Matter“ v Spojených štátoch. 

Biskup Juan Antonio Reig Pla z Alcalá de Henares pri Madride uviedol, že útoky proti kresťanským symbolom znamenajú „návrat barbarov“ a veľkú stratu pre všetkých, pretože iba Ježiš Kristus a Katolícka cirkev, ktorá je jeho pokračovaním, môžu ľuďom dať pravda, ktorú musia nasledovať, aby boli skutočne slobodní.

Biskup Reig Pla hovoril najmä o Izabele I. nazývanej Katolícka, španielskej kráľovnej, ktorá poverila Krištofa Kolumba, aby sa plavil do „Indie“ na západ a o Juniperovi Serrovi, kanonizovanom španielskom misionárovi v Kalifornii.

Uviedol, že súčasná kríza je predovšetkým „krízou inteligencie“ a „zatmením pravdy“, vinou ktorých človek už nehľadá to, čo je pravda, a už si neuvedomuje svoje povolanie k transcendencii. Španielsky prelát, ktorý ide o krok ďalej ako Benedikt XVI., uviedol, že naša doba nie je iba dobou „morálneho relativizmu“, ale aj „nihilizmu“.

Reig Pla trval na tom, že sa nesmieme báť tých, ktorí nám môžu iba telesne ublížiť, pretože musíme mať rovnaký osud ako Ježiš Kristus, ktorý bol prenasledovaný a zabitý po nespravodlivom súdnom konaní, ale ktorý porazil smrť a  s ním je víťazstvo isté.

MH