Smrť posledného z mníchov preživších útok na kláštor v Tibhirine


25. novembra 2021
  Krátke správy - Cirkev


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

V nedeľu 21. novembra zomrel vo veku 97 rokov trapistický mních Jean-Pierre Schumacher, jeden z dvoch, ktorí prežili únos a vraždu siedmich trapistických mníchov z kláštora Tibhirine v Alžírsku, podľa ktorého bol natočený film O bohoch a ľuďoch.

V roku 1996 skupina radikálnych islamistov vtrhla do trapistického kláštora Tibhirine v Alžírsku, uniesla všetkých tamojších mníchov a nažive zanechala len dvoch, vrátane brata Amédéeho, ktorý zomrel v roku 2008, a Jeana-Pierra, ktorý sa stretol s pápežom počas Františkovej návštevy v Rabate v roku 2019.

Jean-Pierre zostal v Alžírsku, podobne ako čoskoro blahoslavený Charles Foucault, viac ako 30 rokov a svedčil o evanjeliu v takmer výlučne moslimskej krajine. V noci z 26. na 27. marca 1996 ozbrojená islamská skupina (GIA) vstúpila do kláštora Tibhirine, ktorý bol dovtedy známy svojimi dobrými vzťahmi s miestnym obyvateľstvom. Teroristi uniesli sedem rehoľníkov, ktorí tam žili, vrátane predstaveného, brata Christiana de Chergé. K zodpovednosti za smrť rehoľníkov sa 21. mája prihlásila Ozbrojená islamská skupina (GIA).

Dvom bratom z komunity, Amedéeovi a Jeanovi-Pierrovi, sa podarilo pred raziou ujsť.

Sedem mníchov popravených v roku 1996 bolo blahorečených 8. decembra 2018 v Orane spolu s ďalšími 12 rehoľníkmi zabitými počas alžírskej občianskej vojny. Na obrade sa zúčastnil aj brat Jean-Pierre.

Páter Daniel Nourissat, vikár katedrály svätého Petra v Rabate, kde posledné roky mních žil, povedal agentúre AFP, že brat Jean-Pierre bol „jednoduchý a bratský človek, ktorý vedel, že jeho poslaním je svedčiť o tom, čo zažil v Tibhirine“.

RR

Zdroj: infovaticana.com, titulný obrázok – youtube.com


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!