Slovensko: otvorene sa uvažuje o perzekúcii tých, čo sa nezaočkujú proti covid-19


6. augusta 2020
  Krátke správy - Spoločnosť

Infektológ Pavol Jarčuška, ktorý pôsobí ako konzultant Ministerstva zdravotníctva pre nákup vakcíny proti koronavírusu uviedol, že vakcína proti COVID-19 už môže byť k dispozícii tento rok. S masívnym očkovaním vo svete začnú na jeseň v USA, ďalšie krajiny budú povinne nasledovať.

Podľa infektológa Pavla Jarčušku už aj na Slovensku sa diskutuje o obmedzeniach pre tých, ktorí sa zaočkovať proti koronavírusu nedajú. Zaočkovanie proti koronavírusu môže byť podmienkou pre prijatie do zamestnania, v hre sú aj ďalšie možnosti – vycestovanie do zahraničia, či možnosť získania úveru. Nezaočkovaní si budú musieť preplácať testy na koronavírus, nebudú sa môcť zúčastňovať spoločenských a športových udalostí a pod.

Infektológ Pavol Jarčuška tvrdí, že vakcína bude určite k dispozícii už tento rok v USA. Ľudia sa obávajú či bude vakcína dostatočne overená a bezpečná. Podľa Jarčšku sa netreba  obávať, pokrok v biochémii a farmácii je obrovský a nebezpečenstvo, alebo ohrozenie pre užívateľov nehrozí. Kto teda verí infektológovi Pavlovi Jarčuškovi a spoločnostiam, ktoré sú pripravené vyrábať v zrýchlenom režime nedostatočne testované vakcíny proti koronavírusu, ktoré určite neškodia, sa teda nemusí ničoho obávať. Kto má zdravý rozum vie svoje, má námet na rozmýšľanie, ako sa zachovať.

Tlak na očkovanie bude obrovský. Všetky ekonomické firmy budú presadzovať, aby sa zamestnanci zaočkovali. Ide v prvom rade o ekonomický dôvod. Ak by totiž vo firme ochorel na koronavírus jeden zamestnanec, museli by neočkovaní ostať v karanténe a to by pre firmu prinieslo ekonomické straty. Samozrejmosťou je plošné očkovanie lekárov, pracovníkov v domovoch sociálnych služieb a pod. Povinné očkovanie bude vyhovovať aj súčasnej vládnej garnitúre, ktorá môže získať do štátneho rozpočtu značné financie a tie investovať zo svojho pohľadu čo najlepšie.

Infektológ Jarčuška je podobne ako premiér Matovič zástancom povinného očkovania. Čo najskôr by sa mala rozbehnúť očkovacia kampaň, do ktorej by sa mal zapojiť každý subjekt, ktorý dokáže osloviť väčšie skupiny ľudí. Podľa Jarčušku treba poukazovať na účinnosť vakcíny a riziká jej odmietnutia. V Matovičovom tíme sa už teraz vášnivo diskutuje aj o obmedzeniach pre tých, ktorí sa zaočkovať nedajú. Nezaočkovaní by mali podľa Jarčušku aj naďalej držať rúška a udržiavať odstupy.

BK