Seminár o pápežovi Piovi XII. a jeho úlohe počas studenej vojny - Christianitas

Seminár o pápežovi Piovi XII. a jeho úlohe počas studenej vojny


10. mája 2022
  Krátke správy - Cirkev


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Pápež Pius XII a stredná a východná Európa v kontexte studenej vojny v rokoch 1945 – 1958. To je názov seminára, na ktorý vás portál Christianitas pozýva 19. mája. Podujatie spoluorganizujú Univerzita Komenského v Bratislave a Ústav pamäti národa.

V bratislavskom Zichyho paláci sa začne zaujímavý program už predpoludním o 10-tej hodine, prednášky budú v angličtine s výnimkou prednášky dr. Klakusa, ktorý sa bude návštevníkom seminára prihovárať po poľsky.

Pius XII., vlastným menom Eugenio Maria Giuseppe Giovanni Pacelli bol v poradí 260. rímsky pápež v období rokov 1939 – 1958. Jeho pontifikát sa teda odohrával na pozadí dôležitých svetových udalostí. Začal sa v čase ozbrojenej expanzie hitlerovského Nemecka, prebiehal počas druhej svetovej vojny a končil v čase hrozby jadrového konfliktu medzi svetovými veľmocami. Viac o ňom a jeho úlohe v dejinách písal portál Christianitas napríklad v tomto článku.

Pápež Pius XII. zohral pri kreovaní povojnovej Európy osobitnú úlohu, pretože bol presvedčený, že nová kresťanská Európa musí mať nevyhnutne aj duchovný rozmer. Po skončení vojny preto sledoval s veľkými obavami rozpínanie boľševického „nového islamu“ z Východu a rovnako aj marxistickú sekularizáciu na Západe. Kľúčovou pre tohto pápeža nebola otázka, či patriť k jednému z blokov, ale otázka „aliancie s Kristom“, ktorú v známom vianočnom posolstve z decembra 1947 formuloval takto: Byť s Kristom alebo proti Kristovi, to je celá otázka.

Na cyklus prednášok na seminári o Piovi XII. vás redakcia portálu Christianitas srdečne pozýva.

MM

Zdroj: ÚPN, titulný obrázok – flickr.com


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!