Rusko, Čína, Irán a Turecko s radosťou vítajú vnútorné problémy USA -

Rusko, Čína, Irán a Turecko s radosťou vítajú vnútorné problémy USA

Branislav Krasnovský
16. júna 2020
  Politika

Svet už dávno prestal byť jednopolárnym, s veľmocou USA v čele, a dnes konkurenti USA /Rusko, Čína, Irán a Turecko/ privítali oslabenie USA a vnútornú krízu, ktorá zachvátila celé USA. O rastúcich problémoch USA hovorí otvorene izraelský analytik Seth J. Frantzman v článku „Iran, Russia, China, Turkey celebrate ‘collapse’ of US”, publikovanom na portáli The Jerusalem Post.

Iránci vo svojich denníkoch otvorene hovoria o rasizme v USA, Číňania nabádajú Američanov aby ctili demokratické princípy a nezasahovali voči demonštrantom podobne násilným spôsobom, ako voči George Floydovi. Rusko očakáva, kedy ho americkí politici obvinia z „organizovania nepokojov v USA a ďalšom zasahovaní do amerických vnútorných záležitostí”, pričom sa potichu a cielene pripravujú k ďalším krokom v súvislosti s Ukrajinou, Sýriou alebo Venezuelou. Turci sa spod americkej kontroly vymkli už dávnejšie a chaos, ktorý sa začína šíriť v USA, im plne vyhovuje, pretože sa môžu slobodnejšie aktivizovať v Líbyi či v Sýrii.

Čoraz viac analytikov vo svete si začína klásť otázku, či sa čoskoro nestaneme svedkami demontáže USA, ktorá sa uskutoční podobným spôsobom a podľa podobného scenára ako demontáž Sovietskeho zväzu v roku 1991. V podobnom duchu sa vyjadril francúzsky žurnalista Nicolas Bavarez na denníku Le Figaro v článku „Les États désunis d’Amérique”.

Po rozpade ZSSR v roku 1989 a rozpade celého Východného bloku sa USA stali najsilnejšou krajinou vo svete. V roku 1991 americký prezident George Bush starší svetu oznámil, že sa začala éra jednopolárneho sveta, v ktorom sú USA superveľmocou. Od roku 2001 však postupne význam a sila USA vo svete klesajú a dnes Rusko, Čína a Irán /a čoraz častejšie aj Turecko/ otvorene kooperujú v  multipolárnom svete, ktorý pochováva americké ambície.

Médiá v Rusku, Číne, Iráne a Turecku začínajú publikovať materiály s výrazne kritickým postojom voči USA. Takýto prístup, aby vládne a mainstreamové média v Rusko, Turecku, Číne či Iráne, nekritickým spôsobom komentovali americké kroky na svetovej scéne, by ešte pred 10 rokmi boli takmer nemysliteľné. Dnes sa situácia mení a vidíme, že s tvrdou kritikou USA prichádza aj európsky mainstream a tradične protitrumpovsky orientované americké médiá.

Rusi, Číňania a Irán vítajú oslabovanie USA a dúfajú, že sa USA ešte viac oslabia, aby mohli začať presadzovať vlastné geopolitické predstavy. Rusko a Irán presadzujú svoje vlastné záujmy, ktoré sú na Blízkom východe v rozpore s americkými záujmami, pričom využívajú najmä skutočnosť, že Američania sa pre väčšinu šiitov alebo sunnitov stali v regióne nedôveryhodnými, aj kvôli svojej podpore Izraelu. Turecký prezident Erdogan dokonca hovorí o „nespravodlivom svetovom poriadku”, ktorého vznik iniciovali Američania a Irán už dlho volá po oslabení vplyvu Západu, ktorý vykorisťuje arabské krajiny i Irán, minimálne od konca II. svetovej vojny.

Ankara dlho vystupovala ako spojenec USA, ale pokus o prevrat v Turecku s cieľom zvrhnúť Erdogana /do ktorého sa zapojili aj americké tajné služby/ sa ukázal byť veľkou politickou chybou. Turecko sa posunulo bližšie Rusku a Číne, v spolupráci s Rusmi Turci začali riešiť aj situáciu v Sýrii. Čo Američanov najviac nepríjemne zaskočilo bola skutočnosť, že Turci kúpili ruské systémy PVO S-400. Dnes Turci v Sýrii spolupracujú s Ruskom, Sýriou aj Iránom. Turci a Irán čoraz viac koordinujú svoje kroky proti Izraelu a spoločne podporujú aj hnutie Hamas v Palestíne. V moslimskom svete sa  polarizujú aj vzťahy medzi Turecko/Irán vs. Saudská Arábia, Bahrajn, SAE či Egypt.

Dmitrij Peskov, tlačový sekretár Kremľa tvrdí, že USA sa ocitli v hlbokej a nebezpečnej kríze, pričom krízový koktejl v USA, zložený z pandémie koronavírusu, poklesu ekonomiky a rastu nezamestnanosti, problémov v zahraničnej politike a najmä z výbuchu rasových nepokojov v USA kvôli smrti George Floyda, predstavuje veľké nebezpečenstvo pre USA. „Sláva Bohu, že sa to deje v USA a nie u nás v Rusku,” uviedol doslovne Dmitrij Peskov na konci svojho príspevku, venovanému kríze v USA.

Alexej Puškov tvrdí, že „USA sa začínajú rozpadať”. Poukázal aj na fakt, ako rýchlo Američania sťahujú svoje vojská z Afganistanu, pričom komunikujú na najvyššej politickej úrovni s Talibanom, ktorý v minulosti sami označili za teroristickú organizáciu. Pripravuje sa  odchod Američanov zo Sýrie, Američania nedokážu zaručiť bezpečnosť kurdských ozbrojených formácii, ktoré sú tŕňom v oku Ankare.

Alexej Puškov na svojom účte v Twitteri takisto uviedol, že USA nedokázali pomôcť svojím európskym spojencom s pandémiou koronavírusu, čo využili Rusi a Číňania, ktorí poskytli ťažko skúšanému Taliansku materiálnu a humanitárnu pomoc. Navyše politici USA, ktorí tak radi poučovali Čínu v otázke dodržiavania ľudských práv, sa dnes stali terčom kritiky, kvôli nedodržiavaniu ľudských práv v USA, dôkazom sú demonštrácie proti rasizmu, ktoré zachvátili celé USA. Iránske médiá, inšpirované Puškovom publikovali desiatky protiamerických článkov, za ktorými vidieť vplyv Strážcov islamskej revolúcie a Iránskych revolučných gárd.

Takisto Turci mobilizovali proti USA širokú škálu vlastných médií. V týchto médiách démonizujú amerických politikov, pričom prinášajú cielene informácie, že cieľom policajnej brutality a útokov sú najmä afroamerickí moslimovia.

Iránske médiá, ktoré píšu o americkej policajnej brutalite a nepokojoch v USA v podobnom duchu ako turecké, samozrejme ani slovom nekomentujú  brutálne policajné zásahy, ktoré Turci podnikajú voči Kurdom, či vlastné policajné aktivity voči demonštrantom, ktoré brutalitou nezaostávajú za tureckými. Pokiaľ v USA sú podľa Iráncov demonštrácie sprevádzané rabovaním „výbuchom spravodlivého hnevu”, v Iráne sú  takéto výbuchy neprijateľné a organizujú ich „zahraniční nepriatelia Iránu”. Klasický dvojitý meter.

Cieľ Rusov, Číňanov, Turkov a Iráncov v čase americkej paralyzácie spôsobenej pandémiou koronavírusu, ekonomickou krízou či rasovými nepokojmi spočíva v tom, aby čo najlepšie americké problémy využili vo svoj prospech. Turci sťahujú svojich turkomanských žoldnierov zo Sýrie a prepravujú ich do Líbye, kde má prozápadná koalícia v Tripolise čoraz väčšie problémy.

Čína využila zaneprázdnenosť USA, aby posilnila svoje pozície na čínsko-indickej hranici. Irán využíva vnútorné problémy USA k tomu, aby konsolidoval situáciu vo vnútri krajiny a opäť začína aktivizovať šiitske skupiny v Jemene, Sýrii, Afganistane, Iraku či Libanone, okrem toho posiela ropné tankery do Venezuely. Rusi posilňujú svoju vojenskú prítomnosť v Líbyi a v Sýrii /Rusom by sa hodila námorná vojenská základňa podobná sýrskemu Tartusu aj v Líbyi/.

Turecké kroky vyvolávajú polaritu nielen v arabskom svete, ale aj v NATO. Egypt, Grécko, Cyprus, SAE, Saudská Arábia a Francúzsko sú pripravené participovať na oslabovaní tureckých ambícií v oblasti Stredozemného mora. Spojenci USA sa obávajú, že chaos, ktorý momentálne zachvátil celé USA, sa môže negatívne prejaviť aj v bojovej pripravenosti americkej armády, na ktorú sa spojenci NATO spoliehajú.

Suvisiaci článok

Čína po epidémii – boj o hegemóniu sa zintenzívňuje

Amerických spojencov zaskočili aj slová prezidenta Donalda Trumpa, ktorý uviedol, že Američania už musia skončiť s nezmyselnými vojnami, ktoré vedú a z ktorých nemajú žiaden úžitok, pretože len rastie počet mŕtvych a zranených amerických vojakov /o Trumpových slovách ohľadne minimálneho úžitku z vojen pre USA by sa dalo polemizovať/.   

Uvedené slová vyslovil pri záverečnom ceremoniáli udeľovania dôstojníckych hodností absolventom vojenskej akadémie vo West Pointe /porovnaj Trumpove slová v prejave Remarks by President Trump at the 2020 United States Military Academy at West Point Graduation Ceremony.   

Ak by sa Američania začali vo väčšom meradle sťahovať zo svojich základní vo svete a stlmili by svoje aktivity, vzniknuté vákuum by čoskoro zaplnili práve geopolitickí súperi USA /Čína, Rusko, Irán a Turecko/, čo by znamenalo nové problémy a výzvy aj pre EÚ a NATO.

Američania strácajú pôdu pod nohami, Rusi a Irán posilňujú svoj vplyv v Sýrii či Afganistane, Turci a Rusi posilňujú svoj vplyv v Lýbyi. Všade kde sa ukazuje americká slabosť, prichádza k aktivizácii protiamerických síl. Veľká štvorica amerických geopolitických vyzývateľov /Čína, Rusko, Turecko a Irán/ sú pripravení využiť americké problémy vo svoj prospech a posilniť vlastné geopolitické postavenie v novom multipolárnom svete.

V roku 1991 americký prezident George Bush starší pri americkom útoku na Irak oznámil svetu, že sa začal nový americký svetový poriadok. Približne 30 rokov po jeho vyhlásení sú Rusi, Čína, Turecko a Irán pripravení existenciu tohto nového amerického svetového poriadku ukončiť.

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

USA: Ďalšia konvertitka na katolicizmus z radov populárnych influencerov

Vatikán už vie, ako presadiť svätenie žien na diakonky: Schválila by si ho každá miestna cirkev zvlášť. Pripúšťa to podsekretárka Synody, sestra Becquartová…

Modlitba za pápežovu smrť? Nič nové v dejinách Cirkvi…

Terapeutické účinky latinského jazyka (Prvá časť)