Pripomíname si nedožité 100. narodeniny P. Benjamína Martinského SJ


2. marca 2021
  Krátke správy - Cirkev

Archivár Spoločnosti Ježišovej, páter Milan Hudaček SJ spracoval životný príbeh jezuitského kňaza Benjamína Martinského, ktorý sa obetoval za matku očakávajúcu štvrté dieťa so zdravotnými ťažkosťami, ktorej lekári odporúčali interrupciu. Páter Benjamín Martinský SJ ponúkol Panne Márii svoj život za záchranu matky a dieťaťa, a Boh jeho obetu a modlitbu vyslyšal.

P. Benjamín Martinský sa narodil v Likavke pri Ružomberku 1. marca 1921 ako piate dieťa z jedenástich v rodine Martonových. Po skončení ZŠ študoval na gymnáziu v Trnave, kde sa rozhodol stať jezuitom. V roku 1943 po maturite pokračoval v štúdiu na rehoľnom inštitúte v Trnave a Brne, bol pripravený evanjelizačne pracovať v Rusku, preto sa začal učiť po rusky.

Teologické štúdia nedokončil kvôli likvidácii reholí v roku 1950. Krátko bol internovaný spoločne s inými klerikmi v Jasove a Podolínci, neskôr musel narukovať do Pracovno-technických práporov (PTP), pracoval na stavbe kasární a vojenských stavieb v Plzni, Prahe a v Kladne. V roku 1950 bol tajne vysvätený v Rožňave za kňaza. Z PTP práporov sa do civilného života vrátil v roku 1952, pracoval v bani v Handlovej, neskôr na úrade v Žiline. V roku 1955 ho zatkli a odsúdili na tri a pol roka väzenia. Odvolal sa, v Prahe mu odvolací súd ešte zvýšil trest na 6 rokov.

Výkon trestu nastúpil do Valdíc, neskôr ho presunuli do Jáchymova, kde pracoval v uránových baniach. Pri závale bane utrpel ťažké zranenie hrudníka, v máji 1960 sa na základe amnestie dostal na slobodu, začal pracovať opäť v Handlovej, neskôr v žilinskej panelárni a chemickej továrni. V Žiline patrila do okruhu jeho známych rodina Koščových, kde matka čakala štvrté dieťa a mala rizikové tehotenstvo. Lekári jej odporúčali interrupciu, ktorú ako katolíčka odmietala. Prosila všetkých, vrátane pátra Benjamína Martinského SJ o pomoc.

Páter Benjamín Martinský ponúkol svoj život za záchranu života matky Koščovej a jej dieťaťa. Cítil, že Boh jeho obetu prijal. 3. januára 1964 pracoval pri lepení podlahy materskej školy na Rauchovej ulici v Žiline. Jeden z robotníkov si zapálil cigaretu, acetón vzbĺkol a páter Benjamín Martinský SJ a traja ďalší robotníci utrpeli popáleniny najvyššieho stupňa. Liečili ho v Žiline, neskôr ho letecky previezli na špecializované pracovisko popálenín do Ostravy. 17. februára 1964 sa narodil v rodine Koščových syn Stanislav, matka aj dieťa boli v poriadku. Chlapca pokrstili, na druhý deň po jeho krste, 24. februára 1964, Benjamín Martinský SJ zomrel.

Pochovaný je v rodnej Likavke na cintoríne vedľa kňaza Janovčíka, ktorý ho pokrstil. Ulica, na ktorej v Žiline býval (predtým Mičurinova) dnes nesie jeho meno.

BK

Zdroj: KBS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!